Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Ekspresowe tempo budowy nowego portu lotniczego. Są pierwsi chętni do przebudowy lotniska

Janusz Petz
Otwarto pierwsze oferty dotyczące przebudowy lotniska cywilnego w Radomiu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze ruch lotniczy rozpocznie się w 2020 roku.

W ubiegłym tygodniu miało nastąpić otwarcie ofert w dwóch z czterech przetargów dotyczących wielkich inwestycji na lotnisku. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podkreśla, że tempo procedowania zamówień publicznych jest wyjątkowo szybkie - zaledwie miesiąc temu przedsiębiorstwo przejęło od miasta spółkę Port Lotniczy Radom.

Budynki lotniskowe oraz terminal

W środę otwarto oferty dotyczące „wykonania projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno - użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych dla lotniska Radom - Sadków. Za długą i skomplikowaną nazwą stoi budowa obiektów administracyjnych, przeznaczonych dla kontrolerów ruchu lotniczego, Straży Granicznej i służb celnych. Porty Lotnicze zdecydowały się przeznaczyć na ten cel 3 miliony 198 tysięcy złotych, tymczasem warszawska firma Innebo zaproponowała wykonanie ich za kwotę 4 milionów 612,5 tysiąca złotych, a konsorcjum firm GMT z Mysłowic oraz PiG Architekci z Warszawy za 1 milion 569 tysięcy złotych. W piątek miały być otwarte oferty dotyczące „wykonania projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno - użytkowym budowy terminala dla Lotniska Radom - Sadków”. Termin składania ofert przedłużono, ale tylko do 23 listopada. - W tym przypadku chodziło jedynie o doprecyzowanie na życzenie oferentów warunków przetargu - informuje Piotr Rudzki, rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Ekspresowe przygotowania

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” czeka obecnie na oferty w dwóch innych przetargach. Pierwszy dotyczy budowy płyty postojowej i dróg kołowania, drugi gruntownej przebudowy pasa startowego. Ma być on wydłużony o 500 metrów do ponad 2,5 kilometra co pozwoli przyjmować w Radomiu najpopularniejsze odrzutowce takie jak Airbus A320 i Boeing 737. Przetarg związany z przebudową pasa startowego zakłada też zainstalowanie na lotnisku na Sadkowie systemu radiowego systemu nawigacyjnego wspomagającego lądowanie samolotu ILS pierwszej kategorii. Systemy ILS tej kategorii funkcjonują w Polsce na lotniskach w Kraków-Balice, Poznań-Ławica, Szczecin-Goleniów, Bydgoszcz-Szwederowo, Łódź-Lublinek, Zielona Góra-Babimost i Olsztyn-Mazury.

Porty Lotnicze zapewnia jednak, że cała infrastruktura w Radomiu będzie przygotowana do montażu ILS wyższej kategorii, nawet trzeciej, a taki system w Polsce ma jedynie lotnisko Chopina w Warszawie. Planowana przez firmę inwestycja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie w ciągu 20 miesięcy, kosztem 425 milionów złotych infrastruktura lotniska zostanie dostosowana do przyjęcia 3 milionów pasażerów rocznie. Powstanie 11 miejsc postojowych dla samolotów. Terminal pasażerski o powierzchni 50 tysięcy metrów kwadratowych zyska 30 stanowisk check-in oraz 9 „gate”.

Wokół lotniska powstanie 3500 miejsc parkingowych. Planowane przeniesienie ruchu czarterowego z Okęcia do Radomia przyczyni się do odciążenia Lotniska Chopina, którego przepustowość w ostatnich latach została niemal wyczerpana.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radom. Ekspresowe tempo budowy nowego portu lotniczego. Są pierwsi chętni do przebudowy lotniska - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia