Skalnica Arendsa to urocza roślina, którą pewnie znasz z widzenia. Posadź ją w ogrodzie, bo warto! Sprawdź, jak o nią zadbać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Skalnice Arendsa to urocze i uprawiane od lat rośliny. Pięknie kwitną i nie są wymagające.
Skalnice Arendsa to urocze i uprawiane od lat rośliny. Pięknie kwitną i nie są wymagające. Katarzyna Laszczak
Skalnica Arendsa to uprawiana od dawna roślina skalniakowa, która tworzy barwne poduszki kwiatów. Kiedyś była bardziej popularna, ale warto sobie o niej przypomnieć. Można ją sadzić także na zwykłych rabatach. Sprawdź, jak wygląda ta skalnica, czy jest wieloletnia i jakich warunków potrzebuje.

Spis treści

Skalnica Arendsa jest uprawiana od lat. Kiedyś była jedną z podstawowych roślin skalniakowych, przez co często znamy ją „z widzenia”, ale bywa, że nie kojarzymy nazwy, nie znamy też jej wymagań. A te są niewielkie, co jest jednym z powodów, dlaczego skalnicę Arendsa warto mieć w ogrodzie. Drugim jest uroda tej rośliny.

Jak wygląda skalnica Arendsa?

Ta skalnica jest niewielką rośliną. Jej liście są mocno powycinane i tworzą gęste rozetki. Dorastają do kilku centymetrów wysokości, ale tworzą gęste poduszki i nie zamierają na zimę. Podstawowym kolorem jest oczywiście zielony, ale wyhodowano też odmiany o liściach, które mają jasne obwódki i inne przebarwienia. Ale największą ozdobą skalnicy Arendsa są kwiaty. Wyrastają one na smukłych łodyżkach, przez co wyglądają, jakby unosiły się nad liśćmi. Łodyżki osiągają 15-20 cm wysokości, a kwiaty mają gwiazdkowaty kształt i przeróżne kolory – od białego, przez różne odcienie różu do bordo.

Kiedy kwitnie skalnica Arendsa?

Te skalnice kwitną wiosną. Bywa, że ich kwiaty pojawiają się już pod koniec kwietnia – w tym roku już na początki tego miesiąca mają pączki. Zwykle jednak jest to maj i czerwiec.

Skalnice Arendsa przeważnie kwitną w maju-czerwcu, choć zdarza się, że ich kwiaty pojawiają się już w kwietniu. Zakwitają w tym samym czasie co niezapominajki
Skalnice Arendsa przeważnie kwitną w maju-czerwcu, choć zdarza się, że ich kwiaty pojawiają się już w kwietniu. Zakwitają w tym samym czasie co niezapominajki i razem wyglądają bardzo ładnie. Katarzyna Laszczak

Czy skalnica Arendsa jest wieloletnia?

Te rośliny są wieloletnie, jednak co kilka lat warto je odmładzać. Rozrastają się na boki (ale nie są uciążliwe), a w tym czasie środek kępy łysieje. Żeby temu zapobiec co 2-3 lata rośliny z brzegów trzeba wykopać i przesadzić w miejsca, gdzie ich brakuje. Robi się to, gdy skończą kwitnąć.

Gdzie sadzić te skalnice?

Skalnice Arendsa można sadzić na skalniakach, w szczelinach murków, ale także na tradycyjnych rabatach. Szczególnie dobrze sprawdzają się w roli obwódek czy kwiatowych poduszek.

Dobrze je sadzić w lekkim cieniu. Trzeba im zapewnić lekko wilgotną ziemią, ale muszą mieć zdrenowane i przepuszczalne podłoże.
Dobrze je sadzić w lekkim cieniu. Trzeba im zapewnić lekko wilgotną ziemią, ale muszą mieć zdrenowane i przepuszczalne podłoże. Katarzyna Laszczak

Zanim posadzisz skalnice, przygotuj podłoże

Te rośliny mają niewielkie wymagania, ale zanim je posadzimy, zadbajmy o podłoże. Przede wszystkim warto je bardzo dobrze oczyścić z chwastów, bo plewienie tych roślin jest uciążliwe – u mnie zawsze kończy się wyrwaniem również kilku skalnic. Druga ważna sprawa to to, że podłoże musi być przepuszczalne i dobrze zdrenowane. Na cięższych ziemiach warto dodać żwir. Skalnice docenią też dodatek kompostu, bo nie przepadają za nawozami mineralnymi.

Jak uprawiać skalnice Arendsa?

Jeśli chcemy, żeby skalnice dobrze rosły i nie wymagały wiele pracy, nie sadźmy ich w mocnym słońcu, tylko lekkim cieniu. Dobrze też czują się w miejscach o wschodniej wystawie, gdzie słońce świeci z rana. Teoretycznie mogą rosnąć też w bardziej słonecznych miejscach, ale wtedy będziemy musieli regularnie je podlewać, bo powinny mieć lekko wilgotną ziemię. Podłoże jednak nie może być mokre – jest to ważne szczególnie zimą. Pomimo że te rośliny są odporne na mróz (choć w pewnym stopniu zależy to od odmiany), to źle znoszą nadmiar wilgoci w tym okresie.

Z czym sadzić skalnice Arendsa?

Te rośliny warto sadzić m.in. w towarzystwie żurawek, pięknie wyglądają też z niezapominajkami czy brunerami. Można te także potraktować jako „dywanik” przed wyższymi funkiami, które dopiero wychodzą z ziemi, gdy skalnice już prawie kwitną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom