W Ćmielowie powstaje porcelanowa „Ściana Wolności” złożona z rzeźb głów Józefa Piłsudskiego. Niezwykły projekt artystyczny powstał na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sto porcelanowych rzeźb prezentujących głowę Józefa Piłsudskiego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - to inicjatywa artysty Stanisława Bracha realizowana w fabryce porcelany Ćmielów w koło Ostrowca Świetokrzyskiego. Rzeźby stworzą wyjątkową instalację – „Ścianę Wolności”, upamiętniającą tę podniosłą rocznicę.

Projekt Stanisława Bracha przedstawiał będzie zmultiplikowany portret Marszałka Józefa Piłsudskiego, jako ikony odzyskanej niepodległości po 123 latach niewoli i eksponowany jako ściana – ściana wolności. Stylizowany portret Piłsudskiego zostanie wykonany z porcelany i oświetlony w barwach narodowych bieli i czerwieni.

- Często w swojej twórczości sięgam po temat głowy. Portret Józefa Piłsudskiego, tak bardzo sugestywny i rozpoznawalny, był dla mnie sygnałem, że to On stanie się moją ikoną odzyskanej wolności w 1918 roku, a powieloną formą będzie właśnie głowa. Chciałem w niej usytuować tylko te, najważniejsze cechy wyglądu zewnętrznego, charakterystyczne dla Marszałka. Zamierzałem stworzyć rzeźbę mocno stylizowaną, pozbawioną realistycznych odniesień do znanych nam już portretów w obiegu publicznym, pozwalając jednocześnie sobie na utrzymanie rzeźby we własnym stylu – mówi Stanisław Brach.

Inicjatywa artysty realizowana jest w najstarszej w Polsce fabryce zastawy stołowej w Ćmielowie koło Ostrowca – to tu odlewane będą porcelanowe rzeźby.

- Cieszy nas możliwość udziału w tej niezwykłej inicjatywie. Ćmielów to jedna z najstarszych polskich marek i jej losy zawsze przeplatały się z najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski. Początki naszej fabryki sięgają 1790 roku i funkcjonuje ona nieprzerwanie do dzisiaj. Porcelana z trójkątnym ćmielowskim emblematem pomagała kultywować rodzimą tradycję i sławiła polskie rękodzieło nawet w okresie zniewolenia, kiedy państwo formalnie nie istniało – mówi Aleksandra Nicieja, kierownik Działu Marketingu i Rozwoju Produktu.

Stanisław Brach ma na swoim koncie analogiczny projekt –„200 x Chopin" zrealizowany w 2010 roku. Z okazji dwusetnych urodzin Fryderyka Chopina odlano wówczas z porcelany 200 głów kompozytora. Rzeźby eksponowane były na dziedzińcu warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Pałacu Sztuki w Krakowie oraz w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenza we Włoszech. Po zakończonych ekspozycjach porcelanowe dzieła zostały wystawione na aukcjach charytatywnych.

Stanisław Brach to artysta urodzony 1972 roku w Gorlicach. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2010 roku kieruje pracownią ceramiki na wydziale rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni profesora Mariana Koniecznego.

Zobacz galerię


POLECAMY RÓWNIEŻ:Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

Zobacz także:
Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenia dla Polski i świata

Źródło:vivi24