MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego 2015

Redakcja
Od lewej: Michał Sołowow, Krzysztof Klicki, Andrzej Biesiada.
Od lewej: Michał Sołowow, Krzysztof Klicki, Andrzej Biesiada.
Prezentujemy najzamożniejszych mieszkańców Świętokrzyskiego i biznesy, na których zarabiają. W tegorocznym zestawieniu zaszło sporo zmian, a wśród milionerów nie brakuje debiutantów.

Już dziś w Państwa ręce trafia dziewiąta edycja listy 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego przygotowana przez redakcję „Echa Dnia”. To wydawnictwo, na które wiele osób czeka z ogromną niecierpliwością.

Lista 100 najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego to unikalne zestawienie, bo w skali lokalnej jedno z bardzo niewielu takich w Polsce. Ogólnopolskie wydawnictwa przygotowują rankingi najbogatszych Polaków, ale w skali całego kraju. Jest to więc nieco łatwiejsze przedsięwzięcie, bo pojawiają się w nim ludzie doskonale znani z pierwszych stron gazet, właścicieli największych, najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw.

 

Najwięksi w regionie i w krajowej czołówce

Nasza lista to sto nazwisk tylko z regionu. Na tym polega jej wartość. Są tu także i ci, którzy od lat znajdują się w ogólnopolskich rankingach. To przede wszystkim Michał Sołowow, u nas na miejscu pierwszym, w krajowych zestawieniach od kilku lat w pierwszej trójce. To jeden z niewielu przedsiębiorców, którzy w każdej branży, której się nie dotkną, osiągają sukces. Do tego ma niesamowity dar wyczuwania rynkowej koniunktury - w odpowiednim momencie kupuje i sprzedaje swoje firmy, zarabiając krocie. Co trzeba podkreślić, biorąc pod uwagę wszystkie firmy Michała Sołowowa, to największy pracodawca w województwie. Znajduje też czas na sport. I na tym polu, jako kierowca rajdowy, również odnosi sukcesy.

 

Drugi z najzamożniejszych mieszkańców regionu to również doskonale znany przedsiębiorca - Krzysztof Klicki. Stworzył jedną z najlepiej rozpoznawalnych na rynku prasowym marek, jaką jest Koloprter. Ale firm w jego biznesowym portfolio jest zdecydowanie więcej. Wśród nich choćby deweloperska spółka Condite czy Infover, który opracowuje nowoczesne rozwiązania informatyczne. Swój biznes zaczynał od rozwożenia prasy, a fortunę zbił ciężką pracą. Twórca Kolportera również od lat znajduje się w gronie najbogatszych Polaków.

 

Trzecie miejsce w naszym zestawieniu przypadło przedsiębiorcy, którego nazwiska nie znajdziemy w ogólnopolskich rankingach. Andrzej Biesiada swoją firmę prowadzi od 1992 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czym się zajmuje? Importem, produkcją i dystrybucją mebli o niepowtarzalnym designie. Eksportuje je też do kilkudziesięciu krajów europejskich.

 

Lokomotywy napędowe regionu świętokrzyskiego

Na naszej liście pojawiły się także nowe nazwiska, są wzloty i upadki.

- Po raz dziewiąty przygotowaliśmy zestawienie stu najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. To pasjonująca lektura i przy okazji kompendium wiedzy o lokalnych przedsiębiorcach i ich firmach. Jest to jedno z niewielu wydawnictw, gdzie znanych przedsiębiorców oraz biznesmenów pokazujemy także od strony prywatnej – mówi Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”.

 

Tradycyjnie oparliśmy nasz ranking o dane spółek z Krajowego Rejestru Sądowego, które są powszechnie dostępne. Dodatkowo, na liście znalazły się osoby prowadzące działalność gospodarczą jako osoby fizyczne. Kto awansował w zestawieniu, a kto spadł? Jakie biznesy okazują się najbardziej dochodowe? Tego można dowiedzieć się z wydawnictwa, które właśnie trafia w Państwa ręce.

 

Unikalne zestawienie

Naszą listę przygotowaliśmy w tym roku już po raz dziewiąty. - Dziewięć lat temu podjęliśmy się ogromnego przedsięwzięcia. Nikt wcześniej nie zdecydował się na przygotowanie takiego zestawienia w skali regionu. Stworzenie takiego rankingu wymaga ogromnych nakładów pracy. Obaw było mnóstwo, ale uważamy, że warto było. Nasze zestawienie to nie tylko wyznacznik zamożności poszczególnych mieszkańców województwa. Nie oceniamy, ile wart jest czyjś dom, samochód czy samolot. Szacujemy, ile warte są firmy stworzone i kierowane przez naszych najzamożniejszych. To właśnie wartość ich przedsiębiorstw jest podstawową częścią składową ich majątku, jaką bierzemy pod uwagę. Jest to jednocześnie wyznacznik sukcesu przedsiębiorców, których prezentujemy w tegorocznej edycji naszego zestawienia - mówi Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”.

 

Doceńmy odważnych

Ludzie, których w naszym zestawieniu prezentujemy, są zamożni, ale bardzo wielu z nich za takich się nie uważa. Dlaczego? Bo, jak często twierdzą, są w życiu rzeczy ważniejsze niż pieniądze. I taka właśnie postawa cechuje ludzi sukcesu.

Za każdym biznesem, przedsięwzięciem gospodarczym czy wielką organizacją stoi człowiek - jego praca, pasja, zaangażowanie, ale i poświęcenie. No i ryzyko, bo ono zawsze jest wkalkulowane w każdą działalność.

Dlatego tym bardziej warto docenić tych ludzi, którzy podejmują ryzyko i zamiast pracować na etacie tworzą własne przedsiębiorstwo, a z czasem - miejsca pracy. Bardzo wielu z przedstawionych przez nas przedsiębiorców zaczynało kiedyś od zera - pracowali od rana do nocy, wyrabiali swoją markę. Są oni przykładem, że ciężką pracą można dojść do sukcesu oraz inspiracją dla innych.

Naszych najzamożniejszych warto też docenić za ich działalność na rzecz okalnych społeczności. Działają charytatywnie, wspierają potrzebujących czy zakładają fundacje. Wielu z nich promuje sport i wspiera lokalne kluby. Są w końcu i tacy, którzy stawiają na kulturę i promują ją.

 

Tradycyjnie już zasady opracowywania dziewiątej edycji listy 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego oparte są o giełdowe wskaźniki.

Nasz system szacowania majątku najzamożniejszych mieszkańców województwa oparliśmy o średnią wycenę wszystkich giełdowych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Wyciągnęliśmy średnią ze wskaźnika C/Z (cena/zysk), który odzwierciedla rynkową wycenę notowanych w Warszawie przedsiębiorstw. Średnia dla całego rynku na 5 listopada 2015 roku, bo na podstawie wskaźników z tego dnia wyliczaliśmy średnią, wyniosła 38,57 i właśnie przez tyle mnożyliśmy zysk netto, szacując wartość firm. Nawet w przypadku spółek giełdowych, których realne wyceny na warszawskim parkiecie są inne, na przykład niższe lub wyższe niż owa średnia, my zastosowaliśmy wycenę średnią. Następnie uśredniliśmy wyniki uzyskane w tym i w poprzednich dwóch latach. Ta metoda pozwala rzetelnie oszacować wartość majątku, bo niższe przychody przedsiębiorstw w danym roku mogą być na przykład wynikiem rozpoczęcia dużych inwestycji. Braliśmy też pod uwagę zyski z lat poprzednich i średnie, które dla całego rynku 5 grudnia 2014 roku wynosiły 25,3, a 5 grudnia 2013 roku - 28,08.

Prosimy też pamiętać, że każdorazowe wydanie listy przygotowujemy na podstawie wyników finansowych za rok ubiegły. Ta edycja powstaje zatem na podstawie zysków firm, wygenerowanych w roku 2014. A to był bardzo zróżnicowany rok dla wielu firm, bez względu na branżę, w której działają.

 

Przygotowując naszą listę stu najzamożniejszych mieszkańców regionu, dokładamy wszelkich starań, by była ona jak najbardziej kompletna.

Czytelnicy, którzy dokładnie śledzą nasze wydawnictwo oraz „trzymają rękę na pulsie”, jeśli chodzi o gospodarcze wydarzenia z życia regionu, od razu zauważą, że na liście nie ma wielu nazwisk doskonale znanych przedsiębiorców. Dlaczego tak się stało? Po pierwsze - nie zawsze sprawozdania finansowe prowadzonych przez nich spółek są dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym. Po drugie - wielu z tych biznesmenów prowadzi działalność, która nie podlega obowiązkowi składania do sądu rocznych sprawozdań finansowych. W tej sytuacji, jeśli nie udostępnią nam oni tych danych, nie mamy podstawy do oszacowania ich majątku.

 

 

1. Michał Sołowow - 8,3 miliarda złotych (miejsce roku temu - bez zmian)

Usługi deweloperskie, produkcja budowlana, przemysł chemiczny. Synthos, Rovese, Barlinek, Komfort, grupa firm - Kielce.

Od lat przoduje liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego i jako jedyny z tego grona jest klasyfikowany przez magazyn „Forbes” wśród najzamożniejszych ludzi świata. W ostatnich miesiącach zasłynął jedną z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości. Za ponad miliard złotych sprzedał swój pakiet akcji w spółce Echo Investment, stawiającej domy, galerie i biurowce. Biznesmen i sportowiec. Ma 53 lata, a jego zasługi dla Kielc są nieocenione. Michał Sołowow od 15 lat utrzymuje się w ścisłej dziesiątce najbogatszych ludzi w Polsce. Zgromadził potężny majątek. Jest większościowym udziałowcem notowanego na warszawskiej giełdzie koncernu chemicznego Synthos – największego w Europie producenta kauczuków emulsyjnych. Kolejna marka kontrolowana przez przedsiębiorcę, to Rovese - jedna z większych w Europie firm wytwarzających ceramikę łazienkową i płytki ceramiczne. Należy do niego również producent podłóg Barlinek i sieć 110 sklepów Komfort, znanych głównie ze sprzedaży wykładzin i materiałów wykończeniowych. W tym roku biznesmen kwotą 12 milionów złotych wsparł firmę OncoArendi Therapeutics, która zajmuje się pracami nad innowacyjnymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwnowotworowymi. Przez kilka lat będzie finansował obiecujące badania nad lekiem na nowotwory, które mogą oznaczać rewolucję na rynku medycznym. Sołowow jest również jednym z najbogatszych sportowców na świecie. Jest trzykrotnym wicemistrzem Europy i dwukrotnym wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych. Tym sportem pasjonował się jeszcze jako nastolatek, katując „malucha” swojej matki. Na poważnie zaczął startować w rajdach już jako poważny przedsiębiorca przed czterdziestką. Podczas lutowego Rajdu Szwecji Sołowow zaliczył swój jubileuszowy 200. rajd w karierze.

 

2. Krzysztof Klicki - 1,52 miliarda złotych (bez zmian)

Dystrybucja prasy, usługi deweloperskie, budownictwo, informatyka, handel detaliczny. Kolporter, Condite, Infover, K-EX, grupa firm - Kielce. Od kilku lat utrzymuje się na drugim miejscu naszego notowania. Właściciel spółki Kolporter, giganta, który ma już 25 lat. Kielczanin Krzysztof Klicki wciąż pozostaje królem kolportażu, choć chyba bardziej dynamicznie rozwija się w tej chwili rynek usług kurierskich czy dystrybucji produktów FMCG. Grupa rozwijała także sieć sklepów spożywczych Dobry Wybór, ale sprzedała ją spółce Żabka Polska. Kolporter to też duży deweloper, a w swoich portfolio posiada również spółkę oferującą usługi budowlane oraz spółkę targową w Sosnowcu. Miniony rok był dla grupy bardzo udany. Jej przychody osiągnęły 4 miliardy 474 miliony złotych, a zysk netto wyniósł ponad 33 miliony złotych. Krzysztof Klicki rozpoczynał karierę od rozwożenia prasy. Uprawia sport, kocha piłkę nożną,jego wielką pasją jest golf.Gra też w tenisa. Ma własny helikopter.

 

3. Andrzej Biesiada - 807,4 miliona złotych (4)

Handel, produkcja. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe SIGNAL – Ostrowiec Świętokrzyski.

Po raz drugi w zestawieniu najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego i znów bardzo wysoka lokata, bo firma z bogatym doświadczeniem dynamicznie się rozwija i systematycznie powiększa przychody oraz zyski. Andrzej Biesiada jest właścicielem założonego w 1992 roku przedsiębiorstwa SIGNAL. Główny kierunek ekspansji związany jest z importem, produkcją oraz hurtową dystrybucją, charakteryzujących się ciekawym designem, mebli i oświetlenia do biur i mieszkań. Odbiorcami tych wyrobów są renomowane sieci handlowe, hurtownie oraz grupa ponad tysiąca salonów meblowych. Produkty eksportowane są do 28 krajów europejskich. Firma posiada również własne salony meblowe. SIGNAL to także hurtownia artykułów papierniczych, biurowych, szkolnych oraz zabawek, związana z tą branżą od początku swojej działalności.

 

4. Karolina Sznyrowska - 431,90 miliona złotych (9)

Produkcja budowlana. Cerrad - Starachowice.

Czwarty raz znalazła się na naszej liście najzamożniejszych mieszkańców regionu i kolejny raz plasuje się coraz wyżej. Pochodząca z Radomia bizneswoman działa w Starachowicach. Jest właścicielką starachowickiej firmy Cerrad – znanego producenta płytek klinkierowanych, których wyroby trafiają do kilkunastu krajów, w tym do Rosji, Kazachstanu, Czech, Słowacji, Węgier. Przedsiębiorstwo dynamicznie się rozwija, a kolejne inwestycje w najnowocześniejsze technologie pozwalają na zwiększenie i poszerzenie pordukcji. Z roku na rok Cerrad radzi sobie coraz lepiej. W 2014 roku spółka miała ponad 91 milionów złotych przychodu i zarobiła na czysto prawie 18 milionów złotych. Karolina Sznyrowska z mężem Aleksandrem skupiają się nie tylko na rozwijaniu przedsiębiorstwa. Należą także do Stowarzyszenia Czarni Radom i wspierają radomskich siatkarzy.

 

 

5. Agnieszka i Bertus Servaas - 316,6 miliona złotych (bez zmian)

Handel, recykling. Vive Textile Recykling, grupa firm,Kielce.

Właściciele jednej z największych firm recyklingowych w Polsce. Pochodzący z Holendii ale mający od niedawna też polskie obywatelstwo Bertus Servaas rozpoczął swój biznes od 0 w 1991 roku, nie mając kapitału i nie znając języka. Obecnie należy do grona największych świętokrzyskich pracodawców. Na początku przedsiębiorstwo zajmowało się sprzedażą sortowanej odzieży używanej, sprowadzanej z Europy Zachodniej. Obecnie przerabia 60 milionów kilogramów odzieży rocznie na ponad 700 różnych grup asortymentowych. W zeszłym roku przychody spółki Vive Textile Recycling wyniosły prawie 258 milionów złotych. Servaas w młodości był piłkarzem Ajaksu Amsterdam. Od

2002 roku sponsoruje drużynę piłkarzy ręcznych Vive Tauron Kielce. Pod

jego wodzą jako prezesa klub osiągnął największe sukcesy i już dwukrotnie, w 2013 i 2015 roku wywalczył miano trzeciej drużyny Europy.

 

6. Bogusław i Małgorzata Wypychewiczowie 3- 00 milionów złotych (3)

Energetyka, budownictwo. ZPUE, Stolbud, grupa firm – Włoszczowa.

Bogusław Wypychewicz wraz z żoną Małgorzatą w mijającym roku konsekwentnie rozwijali swoje spółki. Jego majątek jest obecnie szacowany na ponad 300 milionów złotych. Perła w koronie, czyli giełdowe ZPUE wraz z Grupą Kapitałową, produkujące urządzenia dla elektroenergetyki ma stale rosnące przychody. W zeszłym roku sięgnęły one niemal 545 milionów złotych, a zysk wyniósł prawie 36 milionów. Spółka rozwija swój potencjał, inwestując w innowacyjne rozwiązania dla elektroenergetyki i przemysłu. Bogusław Wypychewicz jest także właścicielem spółki akcyjnej Stolbud Włoszczowa, renomowanej fabryki okien i drzwi. Biznesmen jest największym pracodawcą w powiecie włoszczowskim. Małżonkowie znajdują także czas na filantropię – angażują się w działania Fundacji Jesteśmy Blisko, której są założycielami.

 

7. Leszek Wojteczek z rodziną- 278 milionów złotych (6)

Recykling, handel. Wtórpol - Skarżysko-Kamienna.

Założyciel jednej z najprężniej działających świętokrzyskich firm, Leszek Wojteczek ma 59 lat. Ukończył Politechnikę Świętokrzyską. Jego żona Ewa pełni funkcję prezesa Wtórpolu. Państwo Wojteczkowie mają troje dorosłych dzieci: córkę Karolinę oraz synów Łukasza i Tomasza. Leszek Wojteczek prowadzi firmę od 1992 roku, zaczynał od jednego busa, którym przywoził odzież używaną z Zachodu, a następnie sprzedawał ją w swoich sklepach. W tej chwili to jedna z największych na świecie firm zajmujących się recyklingiem odzieży. Wtórpol daje pracę około 500 osobom, a swoje towary sprzedaje do kilkunastu krajów Afryki i Azji. Prezes Wtórpolu słynie z działań charytatywnych i pomocy ludziom potrzebującym również poprzez fundację „Eko Wtórpol Dzieciom Niepełnosprawnym”. Jego pasją jest bieganie, a pod szyldem Wtórpolu w tym roku odbył się już 15 półmaraton.

 

8. Mieczysław Sas - 253,4 miliona złotych (bez zmian)

Produkcja. Zakład Metalowo-Kotlarski SAS – Owczary.Gmina Busko-Zdrój

Jeden ze świętokrzyskich potentatów wytwarzających kotły grzewcze. Urodził się w 1942 roku w Sadłowie, w dawnym województwie warszawskim. Jako czternastolatek wyruszył na Śląsk do szkoły górniczej. Pociągały go kierunki mechaniczne, w których się też wyspecjalizował. Ślusarz, spawacz, budowa maszyn – to wszystko dała mu szkoła w Katowicach. Prawie 50 lat temu osiadł na stałe w Busku i tu poznał żonę Ewę. Za swoją pracę i działalność społeczną w 2007 roku otrzymał tytuł i statuetkę Buskowiani-na Roku. Firma Mieczysława Sasa działa od 1980 roku. Dzięki ciągłym inwestycjom prosty sprzęt został zastąpiony najnowocześniejszymi maszynami sterowanymi numerycznie, takimi jak laserowe wykrawarki oraz roboty spawalnicze. Wszystko po to, aby móc konkurować na całym świecie i zdobywać nowe rynki. Obecnie firma ma odbiorców na terenie całej Polski i poza granicami kraju.

 

9. Mirosław Szymański- 236,6 miliona złotych (12)

Produkcja budowlana. Ceramika Color. Ceramika Color II, grupa firm – Końskie.

Po raz drugi na naszej liście najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Ma 62 lata. Potentat, jeśli chodzi o rynek produkcji ceramicznej. Jest udziałowcem wielu koneckich firm specjalizujących się w produkcji płytek ceramicznych. Posiada między innymi 50 procent udziałów w spółkach Star Dust i Ceramika Color II, jest też udziałowcem takich przedsiębiorstw, jak Ceramika Color, Star Gres, Cotto Petrus oraz Area. Zasiada w zarządzie wielu z tych spółek. Miniony rok okazał się bardzo dobry dla firm zajmujących się produkcją różnego rodzaju płytek ceramicznych, a zarządzane przez niego spółki odnotowały i wysokie przychody, i często pokaźne zyski, przekraczające w przypadku niektórych z nich nawet 16 milionów złotych. Aktywnie wspiera życie kulturalne i sportowe w Końskich.

 

10. Dorota i Tomasz Tworek- 221,9 miliona złotych (18)

Budownictwo, usługi deweloper-skie, działalność kulturalna. Dorbud – Kielce.

Twórcy potęgi kieleckiej firmy budowlanej Dorbud, która działa już od przeszło 20 lat, oraz cenieni mecenasi sztuki współczesnej i jej znawcy. Słyną między innymi z realizacji niezwykłych wydarzeń artystycznych, które odbywają się na placu Artystów w Kielcach, finansowanych z własnych pieniędzy. Wszystkie te wydarzenia mają rangę imprez ogólnopolskich. Tomasz Tworek jest także prezesem Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan. W ostatnim czasie zainwestowali w buski hotel Bristol, który stał się architektoniczną perełką miasta. Założyli także fundację „Nowa Przestrzeń Sztuki”, która ma propagować kulturę i sztukę w regionie. W 2013 roku małżonkowie za swoją działalność otrzymali odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

 

11. Grzegorz Lichota- 167,8 miliona złotych (14)

Handel, produkcja mięsna, turystyka. Publima, Publimar, JuraPark - Ostrowiec Świętokrzyski, Bałtów.

Po raz dziewiąty na naszej liście. O rok starszy od swojego brata Piotra. Kontroluje połowę Publimy w Ostrowcu Świętokrzyskim zajmującej się między innymi handlem detalicznym oraz produkcją mięsa i wędlin. Należy do niego też część Publimaru w Lublinie, która prowadzi hurtową sprzedaż wędlin, mięsa, nabiału, mrożonek konserw i opakowań jednorazowych.

 

 

12. Piotr Lichota- 167,8 miliona złotych (15)

Handel, produkcja mięsna, turystyka. Publima, Publimar, JuraPark - Ostrowiec Świętokrzyski, Bałtów.

Zmienił obraz świętokrzyskiej branży turystycznej. Współtwórca potęgi ostrowieckiej Publimy, ale także założyciel JuraParku w Bałtowie. Znalazł czas na założenie i kierowanie kompleksem w Bałtowie, który jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w regionie i wzorem, jak z sukcesem inwestować w turystykę. Dziś można tu przez cały rok korzystać z wielu innych atrakcji. Ostatnio otworzył taki park w Stanach Zjednoczonych.

 

13. Henryk Konieczny- 157,4 miliona złotych (17)

Tworzywa sztuczne. Zakład Tworzyw Sztucznych i Wyrobów Różnych HEKO – Czermno, powiat konecki.

W lipcu 1990 roku Henryk Konieczny otworzył swoją firmę, skupiając się na produkcji i dystrybucji akcesoriów z tworzyw sztucznych, w szczególności owiewek do samochodów. Rozbudowa zaplecza produkcyjnego i technicznego pozwoliła na znaczne poszerzenie asortymentu wyrobów, obecnie zawierającego ponad 2100 pozycji. Około 90 procent produkcji jest eksportowana.

 

14. Marek Starzomski- 150,5 miliona złotych (19)

Tworzywa sztuczne. XL-TAPE-International – Kielce.

Współwłaściciel wraz z bratem Piotrem oraz matką Irmą firmy XL-TAPE-international, która jest spółką polsko-amerykańską i zajmuje się produkcją oraz dystrybucją taśm i folii samoprzylepnych. Firma jest nie tylko jednym z liderów na rynku polskim, ale z powodzeniem konkuruje na rynkach światowych, eksportując produkty do kilkudziesięciu krajów świata. W zeszłym roku zarobiła na czysto ponad 12 milionów złotych.

 

15. Piotr Starzomski- 150 milionów złotych (20)

Tworzywa sztuczne. XL-TAPE International.

Współwłaściciel firmy, która zajmuje się produkcją oraz dystrybucją różnorodnych taśm samoprzylepnych oraz folii samoprzylepnych. Jego firma jest nie tylko jednym z liderów na rynku polskim, ale również z dużym powodzeniem konkuruje na rynkach światowych, stale eksportując swoje produkty do ponad 30 krajów. Prezes Piotr Starzomski zwykle przebywa w Stanach Zjednoczonych, zajmuje się promocją produktów firmy na świecie.

 

16. Stefan Sajkiewicz - 137,7 miliona złotych (11)

Rolnictwo, produkcja. Ekoplon – Szydłów,powiat staszowski. Jest głównym akcjonariuszem firmy Ekoplon z Grabek Dużych koło Szydłowa, która wytwarza nawozy dla roślin doniczkowych i do profesjonalnych upraw oraz produkuje nowoczesne pasze dla zwierząt hodowlanych. Dorobił się majątku dzięki ciężkiej pracy, wiedzy i uwielbieniu Polaków dla roślin doniczkowych. Pieniądze zarabia też w branży hodowlanej. W zeszłym roku zysk jego firmy wyniósł prawie 4,7 miliona złotych.Jego pasją jest gra w golfa.

 

17. Anna Bartela- 136,3 miliona złotych (68)

Budownictwo. Anna-Bud – Morawica, powiat kielecki.

Spory awans na naszej liście najzamożniejszych. Anna Bartela jest właścicielem firmy Anna-Bud z Morawicy, która powstała w 1999 roku i od tego czasu systematycznie wyrasta na budowlanego potentata w naszym regionie. Przychody netto za miniony rok sięgnęły niemal 159 milionów złotych, a zysk przekroczył 6 milionów 500 tysięcy złotych. W wolnych chwilach pani Anna stara się zapominać o pracy. Wtedy dużo czyta. Pasjonuje się literaturą i tańcem.

 

18. Władysław Smoleń- 123 miliony złotych (22)

Handel, produkcja piekarnicza. Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe Tarkor – Nowy Korczyn,powiat buski.

Po raz drugi w naszym zestawieniu i znów na wysokim miejscu. Władysław Smoleń jest właścicielem piekarni Tarkor, która od 1993 roku oferuje szeroki asortyment pieczywa i wyrobów cukierniczych oraz sieci Delikatesy Centrum, do których głównie trafia pieczywo. Firma Tarkor Delikatesy Centrum prowadzi sklepy na obszarze województw świętokrzyskiego i małopolskiego.

 

19. PiotrMikołajczyk- 111,3 miliona złotych (32)

Produkcja. Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowo-Usługowe Amid – Ostrowiec Świętokrzyski.

Po raz drugi w naszym zestawieniu. Piotr Mikołajczyk jest właścicielem świętokrzyskiego przedsiębiorstwa Amid – największego w kraju producenta opakowań typu big-bag. Stworzona w 1998 roku marka opakowań elastycznych jest dziś synonimem jakości i wytrzymałości. Oprócz tej działalności, prowadzi z rodziną jeszcze kilka innych firm, między innymi w branży gastronomicznej.

 

20. Adam Cyrański - 110 milionów złotych (13)

Edukacja. MAC, Grupa Edukacyjna – Kielce.

Współzałożyciel Grupy Edukacyjnej, działającej od 1989 roku na rynku wydawniczym. Minione lata może zaliczyć do bardzo udanych. Przychody przedsiębiorstwa wyniosły w 2014 roku niemal 97 milionów złotych. Jest też udziałowcem Świętokrzyskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Trakt i wydawnictwa MT Biznes. W tym roku startował z listy Nowoczesnej Ryszarda Petru i został wybrany na posła na Sejm. Ma córkę i dwóch synów bliźniaków oraz wnuczkę.

 

21. Marcin Ziopaja- 88,4 miliona złotych (powrót)

Usługi budowlane. ZIO-MAX - Kielce.

Prowadzi wspólnie z żoną przedsiębiorstwo ZIO-MAX, które działa od 2003 roku. Założycielem i jednocześnie właścicielem firmy jest Marcin Ziopaja. Budowanie firmy na stabilnym fundamencie zaprocentowało szybkim rozwojem i poszerzaniem oferty. Firma działa na terenie całego kraju i prowadzimy działalność w zakresie kompleksowego wykonawstwa między innymi instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, chłodniczych czy wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

 

22. Krzysztof Karwowski- 83,3 miliona złotych (27)

Handel, produkcja. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Skar – Wojciechowice,powiat opatowski.

Właściciel rodzinnej spółki założonej w 1991 roku, która jest znaczącą firmą na rynku asfaltów w Polsce. Biznes rozpoczynał w 1986 roku i razem z ojcem otworzył firmę handlującą paliwami. W 1998 roku kupił starą bazę asfaltów drogowych, którą gruntownie wyremontował i unowocześnił. Firmę prowadzi z córkami Martyną i Karoliną.Siedziba mimo wzrostu obrotów nadal jest w rodzinnych Wojciechowicach.

 

23. Barbara Walkiewicz-Cyrańska i Michał Cyrański- 82,4 miliona złotych (16)

Edukacja. Grupa Edukacyjna – Kielce.

Oboje są spadkobiercami tragicznie zmarłego Mariusza Cyrańskiego, jednego z udziałowców Grupy Edukacyjnej. Barbara to żona, a Michał to syn. Rodzinna spółka założona przez doktora Czesława Cyrańskiego oraz jego synów Andrzeja i Mariusza od lat jest wiodącym polskim wydawnictwem, publikującym podręczniki. W minionym roku osiągnęło zysk netto sięgający 3 milionów złotych.

 

24. Leszek Ciesek- 80 milionów złotych (21)

Produkcja szyb zespolonych, aluminium. Effector, Effect Glass - Włoszczowa, Kielce.

Kocha konie - prawdziwe, na których chętnie jeździ oraz mechaniczne, zwłaszcza z dużą mocą. Jest jednym z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. Posiada kilka firm, których zakłady produkcyjne rozsiane są po całej Polsce. Kontroluje w całości spółki Effector oraz Effect Glass. Kocha sport. Sponsoruje ekstraklasową drużynę kieleckich siatkarzy, która gra pod nazwą Effector.

 

25. Jacek i Edyta Brzozowscy - 75,9 miliona złotych (35)

Budownictwo. Apolloplast – Kielce.

Małżeństwo przedsiębiorców znalazło się w naszym zestawieniu trzeci rok z rzędu. Kontrolują w całości kielecką firmę budowlaną Apolloplast. Firma jest największym kieleckim producentem stolarki. Posiada między innymi salon wystawowy o powierzchni 300 metrów kwadratowych w centrum Kielc, w biurowcu będącym własnością firmy. W zeszłym roku ich firma zarobiła na czysto prawie 2 miliony 500 tysięcy złotych.

 

26. Wojciech Kowalski- 73,5 miliona złotych (28)

Budownictwo. Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego Transkol – Kielce.

Po raz drugi na naszej liście najzamożniejszych mieszkańców regionu. Większościowy udziałowiec firmy działającej w branży budowlanej i specjalizującej się w wykonywaniu remontów i modernizacji stacji, szlaków i bocznic kolejowych. Przedsiębiorstwo od kilku lat utrzymuje przychody na poziomie powyżej 40-50 milionów złotych, a zysk w minionym roku przekroczył 3 miliony 600 tysięcy złotych.

 

27. Grzegorz Mazur- 70 milionów złotych (23)

Budownictwo. Unimax, grupa firm - Kielce.

Grzegorz Mazur to współtwórca i współudziałowiec grupy kieleckich firm spod znaku Unimax, w skład których wchodzi spółka Unimax, należąca do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce oraz Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych Unimax. Kontroluje też kilka innych spółek.Prężnie działa jako w branży developerskiej.Grzegorz Mazur pełni funkcję prezesa w PIB Unimax.

 

28. Zbigniew Frączek- 68,6 miliona złotych (43)

Paliwa, handel, rolnictwo. Rolmet - Kazimierza Wielka.

Współtwórca firmy Rolmet z Kazimierzy Wielkiej, w której posiada połowę udziałów. Do wszystkiego doszedł ciężką pracą, prawie bez kapitału. Jego firma zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych, maszyn rolniczych, produktów hutniczych, handlem opałem. Kiedyś uprawiał kolarstwo, dziś głównie sponsoruje innych kolarzy, piłkarzy i pingpongistów. Bierze udział w projektach charytatywnych, wspiera oświatę i kulturę.

 

29. MarekKowalski- 68,6 miliona złotych (44)

Paliwa, handel, rolnictwo. Rolmet - Kazimierza Wielka.

Po raz czwarty na naszej liście stu najzamożniejszych mieszkańców województwa święto krzyskiego. Jego najcenniejsze aktywa to 50 procent udziałów w działającym od 1990 roku przedsiębiorstwie Rolmet, które funkcjonuje na rynku stali i materiałów budowlanych. Od początku swojego itnienia firma zajmuje się głównie handlem hurtowym wyrobów hutniczych, posiada także sieć stacji benzynowych.

 

30. Piotr Czyszczoń- 65 milionów złotych (pierwszy raz)

Budownictwao. Ekokanwod – Nowy Korczyn,powiat buski.

Debiutant w naszym zestawieniu najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego i od razu na wysokim miejscu. A to dlatego, że firma, którą prowadzi ze swoim wspólnikiem Krzysztofem Półtorakiem, ostatni rok miała wyśmienity, zarabiając na czysto prawie 5 milionów 700 tysięcy złotych. Spółka działa od maja 1997 roku, a na początku jedyny jej personel stanowili sami udziałowcy.

 

31. Krzysztof Półtorak - 65 milionów złotych (pierwszy raz)

Budownictwao. Ekokanwod – Nowy Korczyn,powiat buski.

Współwłaściciel spółki Ekokanwod. Przedsiębiorstwo z Nowego Korczyna zanotowało w zeszłym roku przychody przekraczające 37 milionów złotych. Firma koncentruje się na pracach z zakresu budownictwa inżynieryjnego i liniowego oraz ogólnego. Głównymi klientami firmy są jednostki samorządu terytorialnego, firmy i instytucje z województw świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

 

32. Marcin Boski - 63 miliony złotych (25)

Przetwórstwo owoców i warzyw. Bosky – Kielce.

Nowoczesne pakowanie – tak reklamuje się stworzona przez niego firma, która oferuje systemowe rozwiązania w konfekcjonowaniu warzyw i owoców oraz innych artykułów spożywczych. Przedsiębiorstwo dostarcza materiały opakowaniowe oraz maszyny do takich procesów produkcyjnych, jak mycie, selekcja, sortowanie, krojenie, kontrola jakości, pakowanie czy etykietowanie owoców i warzyw. W ostatnich latach firma notuje zyski około 3 milionów złotych.

 

33. Ryszard Koziński - 60 milionów złotych (36)

Budownictwo. Unimax, grupa firm – Kielce.

Wspólnik Grzegorza Mazura. Razem są współtwórcami i współudziałowcami grupy kieleckich firm spod znaku Unimax. Ryszard Koziński ma więcej akcji w firmie Unimax, należącej do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce, zaś trochę mniej w spółce Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych Unimax, która oferuje usługi budowlane i zdobywa prestiżowe kontrakty w Polsce. W spółkach zasiada w radzie nadzorczej.

 

34. Edward Magdziak- 56,7 miliona złotych (38)

Transport. Magtrans - Busko-Zdrój.

Stworzona przez Edwarda Magdziaka firma jest jednym z liderów branży transportowej w naszym regionie. Jego firma od lat utrzymuje przychody na stałym, wysokim poziomie. Przedsiębiorstwo Edwarda Magdziaka uważane jest za jednego z największych przewoźników w południowej Polsce. Biznesman posiada też kilka stacji paliw, centrum obsługi samochodów oraz motel. Unika mediów. W minionym roku Magtrans osiągnął przychody rzędu prawie 74 milionów złotych.

 

35. Roman Smolarski- 50 milionów złotych (29)

Branża spożywcza. Piekarnia Pod Telegrafem - Kielce.

Kolejny raz w naszym zestawieniu najzamożniejszych, ale w tym roku jego majątek wyceniony jest niżej niż w poprzednim. Dzięki jego pomysłom i determinacji marka Pod Telegrafem jest tak rozpoznawalna. Ciasta i pieczywo oraz przekąski odgrzewane w sklepach sieci podbiły serca klientów. Dziś to także firma deweloperska, która pierwszy budynek postawiła przy ulicy Tatrzańskiej w Kielcach. Kolejna inwestycja powstaje w pobliżu kieleckich bazarów.

 

36. Elżbieta Bartos- 49,6 miliona złotych (36)

Handel hurtowy i detaliczny. Firma Handlowo-Usługowa Elżbieta Bartos – Kielce.

Przedsiębiorstwo działa od 1992 roku. To rodzinna firma z bogatą tradycją i wieloletnim doświadczeniem w branży paliwowej, prowadzona przez małżonków Elżbietę i Juliana Bartosów. Podstawową działalnością firmy jest hurtowa i detaliczna sprzedaż paliw płynnych i lekkiego oleju opałowego polskich producentów. Firma prowadzi pięć stacji paliw w regionie świętokrzyskim.

 

37. Karol Binkowski- 48,4 miliona złotych (30)

Produkcja piekarnicza. Zakład Produkcji Artykułów Spożywczych Mister – Jeziorko.

Współwłaściciel rodzinnej firmy istniejącej na rynku od 1984 roku, założonej przez braci Jarosława i Ryszarda Binkowskich. Specjalizuje się w produkcji zarówno pieczywa świeżego, jak i produktów o przedłużonej trwałości. Obecnej posiada 4 piekarnie zlokalizowane na terenie województwa świętokrzyskiego: w Jeziorku, Rudkach koło Nowej Słupi, Bodzechowie oraz najnowszą i najbardziej nowoczesną piekarnię w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

38. Ryszard Binkowski- 48,4 miliona złotych (31)

Produkcja piekarnicza. Zakład Produkcji Artykułów Spożywczych Mister – Jeziorko.

Współwłaściciel i współzałożyciel jednej z większych piekarni w regionie, działającej od 1985 roku. Gdzie znajdziemy produkty rodziny Binkowskich doskonale znanej na świętokrzyskim rynku piekarniczym oraz usługowym? Między innymi w punktach oznaczonych logo Złoty Kłos na terenie regionu świętokrzyskiego. Firma od lat dynamicznie się rozwija i osiąga coraz lepsze wyniki finansowe.

 

39. Marceli Bajek- 46,7 miliona złotych (pierwszy raz)

Produkcja, usługi, handel. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Tawol – Chęciny,powiat kielecki. Debiut na liście najzamożniejszych mieszkańców regionu i od razu na wysokim miejscu. Jeden z trzech współwłaścicieli rodzinnego przedsiębiorstwa, które działa już od 1994 roku. Przez lata intensywnego rozwoju, przedsiębiorstwo ugruntowało sobie pozycję solidnej firmy w segmencie armatury przemysłowej i instalacyjnej, przez co należy do liderów rynku zarówno w kraju, jak i za granicą.

 

40. Cezary Bajek- 46,7 miliona złotych (pierwszy raz)

Produkcja, usługi, handel. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Tawol – Chęciny,powiat kielecki.Drugi ze współwłaścicieli przedsiębiorstwa działającego w Chęcinach koło Kielc. Tak jak pozostali, ma ponad 33 procent udziałów w firmie, która oferuje wyroby dla odbiorców działających w branży gazowej, energetycznej, ciepłowniczej, paliwowej, przemysłowej i spożywczej. W ostatnich latach przychody przedsiębiorstwa przekraczają 30 milionów złotych, a firma zatrudnia ponad 35 osób.

 

41. Darosław Piegza- 46,7 miliona złotych (pierwszy raz)

Produkcja, usługi, handel. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Tawol – Chęciny, powiat kielecki.Trzeci współudziałowiec przedsiębiorstwa Tawol, które swoje wyroby sprzedaje polskim i zagranicznym kontrahentom. Rodzinna firma przez lata zdobyła doświadczenie i zaufanie klientów, co wyraźnie przekłada się na ilość zamówień oraz zyski. A te w minionych latach były naprawdę wysokie – w 2013 roku ponad 5 milionów 500 tysięcy złotych, a w 2014 – ponad 3 miliony 600 tysięcy złotych.

 

42. Jerzy Molęda- 44 miliony złotych (pierwszy raz)

Budownictwo. Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego Transkol – Kielce.

Debiutant na naszej liście. Drugi, mniejszościowy udziałowiec przedsiębiorstwa działającego w branży budowlanej i specjalizującej się w wykonywaniu remontów i modernizacji stacji, szlaków i bocznic kolejowych. Przedsiębiorstwo od kilku lat utrzymuje przychody na poziomie 40-50 milionów złotych, a na czysto firma zarobiła w minionym roku ponad 3 miliony 600 tysięcy złotych.

 

43. Grzegorz Głasek- 43,8 miliona złotych (39)

Budownictwo. SPS – Kielce.

Postać doskonale znana w polskiej branży usług budowlanych. Kiedyś bliski współpracownik Michała Sołowowa. Zajmował wysokie kierownicze stanowiska w jego firmach, między innymi w Miteksie. Obecnie posiada udziały w firmie SPS Construction, w której pełni także funkcję prezesa zarządu. Spółka zarejestrowana jest w Kielcach, ale za główny rynek zbytu traktuje Warszawę. W minionym roku przychody SPS wyniosły prawie 147 milionów złotych, a zysk - niemal 8 milionów.

 

44. Adam Kluźniak z rodziną- 40,7 miliona złotych (47)

Produkcja. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Poldaun – Bilcza,powiat kielecki.

Adam Kluźniak jest właścicielem firmy Poldaun, która od wielu lat specjalizuje się w produkcji kołder i poduszek. Dziś spółka posiada kilka szwalni i trzy wydziały produkcji surowca, wyposażone między innymi w komputerowo sterowane maszyny pikujące, specjalistyczną linię technologiczną do przerobu puchu i pierza oraz maszyny i urządzenia do przerobu poliestru. Większość produkcji trafia na eksport. W 2014 roku Adam Kluźniak został prezesem Aeroklubu Kieleckiego.

 

45. Zbigniew Ronduda- 40,1 miliona złotych (powrót)

Przemysł metalowy. Odlewnie Polskie, OP Invest – Starachowice.

Nie uważa się za człowieka majętnego, jednak znalazł się na naszej liście. Jest prezesem zarządu giełdowej spółki Odlewnie Polskie w Starachowicach i największym udziałowcem przedsiębiorstwa, które w ostatnich latach notuje zyski przekraczające 5 milionów złotych. Jest też prezesem klastra odlewniczego KOM-CAST, który powstał w marcu 2011 roku i jego celem było zwiększenie konkurencyjności firm odlewniczych z Lubelszczyzny, Podkarpacia i Świętokrzyskiego.

 

46. Władysław Gumułka- 39,2 miliona złotych (powrót)

Produkcja budowlana. Alpol Gips – Fidor.

Pochodzi z niewielkiej miejscowości koło Wodzisławia. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest współwłaścicielem spółki Alpol w Sitkówce koło Kielc, która kontroluje w całości firmę Alpol Gips w Fidorze koło Końskich. Żonaty, ma czworo dzieci. Jego hobby jest sport, szczególnie narciarstwo i tenis, a także kino i literatura. Spółka zarobiła w zeszłym roku niemal 1 milion 500 tysięcy.

 

47. Małgorzata Sajkiewicz–Kręt- 38,8 miliona złotych (46)

Rolnictwo, handel, produkcja. Ekoplon, Szydłów.

Jest drugim, mniejszym akcjonariuszem firmy Ekoplon. Swoją karierę biznesową zaczęła w 1989 roku wraz z bratem Stefanem, który jest prezesem firmy i jednocześnie jej największym udziałowcem. Majątek zbiła na produkcji nawozów roślinnych oraz pasz zwierzęcych, w wytwarzaniu których specjalizuje się Ekoplon. Przychody spółki przekroczyły w zeszłym roku 320 milionów złotych, a zysk wyniósł niemal 4 miliony 700 tysięcy.

 

48. Marek Bogdał- 38,4 miliona złotych (pierwszy raz)

Produkcja, handel. BiK Meble – Kielce.

Po raz pierwszy w naszym zestawieniu najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego, choć ze swoim wspólnikiem Tomaszem Kotwicą, już kilka lat temu znaleźli się w poczekalni tego zestawienia. Współwłaściciel kieleckiej firmy BiK Meble, działającej na świętokrzyskim rynku już od 1989 roku. Firma oferuje najwyższej jakości meble kuchenne, łazienkowe, garderoby, szafy wnękowe, zabudowy przestrzeni dziennych, sypialni.

 

49. Tomasz Kotwica- 38,4 miliona złotych (pierwszy raz)

Produkcja, handel. BiK Meble – Kielce.

Współwłaściciel meblarskiego przedsiębiorstwa debiutuje, jak swój wspólnik, w naszym zestawieniu. Od przeszło 25 lat prowadzi w Kielcach firmę, której oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biur architektonicznych, projektowych, firm budowlano-deweloperskich, szpitali, szkół czy sklepów na terenie Polski oraz Unii Europejskiej. Firma specjalizuje się również w realizacji projektów indywidualnych.

 

50. Zbigniew Kała z rodziną- 37,7 miliona złotych (powrót)

Telekomunikacja, handel, motoryzacja. Playada- Kielce.

Fortunę zbił na telekomunikacji i dostarczaniu usług mobilnej komunikacji. Kilka lat temu stworzoną przez siebie firmę Solex sprzedał giełdowej spółce Tell za 10,7 miliona złotych. Playada to prężnie działająca spółka, która działa na różnych polach. Ostatnia inwestycja to najnowocześniejsze, zbudowane według najwyższych standardów – Świętokrzyskie Centrum Usług Motoryzacyjnych, z jedynym w regionie salonem marki BMW.

 

51. Wiesława Binkowska z rodziną- 37,3 miliona złotych (powrót)

Produkcja, usługi. Złoty Kłos, Binkowski Hotel, Leśny Dwór – Kielce.

Przedsiębiorcze panie z doskonale znanej w regionie świętokrzyskim rodziny biznesmenów wracają do naszego zestawienia. Współwłaścicielka piekarni Złoty Kłos i hoteli Binkowski oraz Leśny Dwór. Biznes prowadzi od przeszło 20 lat. Ma męża Ryszarda i czworo dzieci, które także pracują w rodzinnym przedsięwzięciach. Dużo pracuje, w wolnym czasie lubi czytać książki i pływać. Jej pasją jest kino.

 

52. Ryszard Wojton- 36,4 miliona złotych (77)

Budownictwo. Budromost-Starachowice – Wąchock,powiat starachowicki.

Jeden z trzech udziałowców prężnie działającego przedsiębiorstwa budowlanego po raz drugi w naszym zestawieniu najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Ryszard Wojton pełni funkcję prezesa Budromostu-Starachowice. Firma działa na świętokrzyskim rynku budownictwa drogowego już od 1991 roku. Przychody firmy sięgnęły w zeszłym roku niemal 81 milionów złoych.

 

53. Grzegorz Adamus- 36,4 miliona złotych (78)

Budownictwo. Budromost-Starachowice – Wąchock,powiat starachowicki.

Drugi udziałowiec Budromostu i, tak jak w przypadku Ryszarda Wojtona i Leszka Harabina, po raz drugi notowany na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Prowadzone przez niego przedsiębiorstwo z Wąchocka należy do czołówki liczących się firm drogowych w regionie. W minionym roku spółka wypracowała zysk na poziomie ponad 4 milionów 500 tysięcy złotych.

 

54. Leszek Harabin- 36,4 miliona złotych (79)

Budownictwo. Budromost-Starachowice – Wąchock,powiat starachowicki.

Trzeci udziałowiec Budromostu-Starachowice. Prowadzone przez niego przedsiębiorstwo zajmuje się przede wszystkim kompleksową budową, przebudową oraz remontami dróg, ulic i placów, robotami ziemnymi i produkcją mieszanek mineralno-bitumicznych, usługami sprzętowymi i transportowymi. Firma działa na terenie całej Polski, głównie w regionie świętokrzyskim, mazowieckim, łódzkim.

 

55. Leszek Walczyk- 35,7 miliona złotych (powrót)

Przemysł metalowy. Odlewnie Polskie OP Invest – Starachowice.

Kolejny powrót na listę najzamożniejszych mieszkańców regionu i od razu wysokie miejsce. A to dlatego, że branża odlewnicza w naszym regionie ma się bardzo dobrze. Były wiceprezes, a potem przez krótki czas nawet prezes zarządu Exbudu. Posiada akcje Odlewni Polskich, jest ich wiceprezesem oraz jest jednym z udziałowców spółki OP Invest, która kontroluje 26,25 procent Odlewni Polskich.

 

56. Zbigniew Dutkiewicz- 35,7 miliona złotych (powrót)

Przemysł metalowy. Odlewnie Polskie, OP Invest – Starachowice.

Jeden z największych udziałowców spółki OP Invest, która posiada akcje notowanej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółki Odlewnie Polskie ze Starachowic. Firma w minionych latach osiąga doskonałe wyniki finansowe. W roku 2014 miała 132 miliony złotych przychodu i ponad 5 milionów 800 tysięcy złotych zysku netto. W spółce OP Invest ma tyle samo udziałów, co Leszek Walczyk - wiceprezes Odlewni Polski.

 

57. Sławomir Bursztein- 35,5 miliona złotych (93)

Handel, produkcja. Formaster – Kielce.

Jedyny udziałowiec kieleckiej firmy Formaster, potentata na rynku filtrów do wody. Jest konstruktorem, autorem wielu patentów i rozwiązań technologicznych. Ma ukraińskie korzenie. Biznes prowadzi nie tylko w Polsce. Sukces finansowy osiągnął dzięki produkcji i sprzedaży filtrów do wody oraz elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody. Miniony rok okazał się bardzo dobry dla firmy. Przychody przekroczyły 40 milionów złotych, a zysk sięgnął niemal 1 miliona 600 tysięcy złotych.

 

58. Ireneusz Janik- 35 milionów złotych (92)

Budownictwo. Fabet, Fabet Konstrukcje – Kielce.

Ireneusz Janik na branży budowlanej zna się, jak mało kto. Posiada udziały w spółce Fabet. Pełni w niej funkcję prezesa zarządu. Jest także współudziałowcem w spółce Fabet Konstrukcje. Pierwsza ze spółek mocno odczuła w ostatnich latach kryzys. Druga zarobiła w zeszłym roku prawie 8 milionów złotych. Ireneusz Janik działa na rzecz świętokrzyskiego biznesu i pełni funkcję prezesa kieleckiego Stowarzyszenia Forum Pracodawców.

 

59. Anna Sikora- 35 milionów złotych (pierwszy raz)

Handel detaliczny. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Sawa – Busko-Zdrój.

Po raz pierwszy notowana w naszym zestawieniu najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Współwłaścicielka buskiej hurtowni Sawa, oferującej wyroby żywnościowe, napoje oraz wyroby tytoniowe i alkohol. Żona burmistrza Buska-Zdroju Waldemara Sikory. W minionych latach kierowana przez nią firma systematycznie osiąga przychody przekraczające 50 milionów złotych.

 

60. Włodzimierz Wróbel- 35 milionów złotych (pierwszy raz)

Handel detaliczny. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Sawa – Busko-Zdrój.

Wraz z Anną Sikorą prowadzi buskie przedsiębiorstwo Sawa i również debiutuje w tym roku w naszym zestawieniu. Biznesmen fortunę zbił na handlu hurtowym żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi i alkoholem, bo przedsiębiorstwo stale notuje zyski na wysokim poziomie – od kilku lat przekraczającym 2 miliony złotych. Obecnie jego firma zatrudnia średnio około 70 osób.

 

61. Irma Starzomska- 34,4 miliona złotych (67)

Tworzywa sztuczne. XL-TAPE International – Kielce.

Posiadaczka najmniejszego pakietu udziałów w prężnie rozwijającej się spółce XL-TAPE International, zajmującej się produkcją oraz dystrybucją różnorodnych taśm samoprzylepnych oraz folii samoprzylepnych. Jest obok synów Marka i Piotra trzecim udziałowcem firmy, która w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, głównie eksportując towar za granicę. W zeszłym roku zysk spółki przekroczył 12 milionów złotych.

 

62. Ewa i Mirosław Szczukiewiczowie- 33,7 miliona złotych (33)

Budownictwo. Fart – Kielce.

Najwięksi akcjonariusze kieleckiej spółki Fart, specjalizującej się w budownictwie drogowym, w tym roku zdecydowanie niższe niż w poprzednim zestawieniu. Historia firmy sięga drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Przełom nastąpił jednak w roku 2000. Ostatnie lata nie należą jednak do najłatwiejszych dla przedsiębiorstwa. W zeszłym roku jego przychody wyniosły nieco ponad 114,5 miliona złotych, ale zysk – tylko niewiele ponad 200 tysięcy złotych.

 

63. Stanisław Bystrzyński- 33,2 miliona złotych (59)

Poligrafia, budownictwo. Drogowiec-PL - Kielce.

Doskonale znany w środowisku poligraficznym. Dorobił się na drukowaniu książek, gazet, ale też na usługach budowlanych, sprzedawanych za granicą. Ma niemal 100 procent udziałów w spółce Drogowiec-PL, zajmującej się drukowaniem wysokonakładowych gazet i książek, ale też budownictwem. Zeszły rok był dla przedsiębiorstwa bardzo dobry. Zysk netto wyniósł nieco ponad 1 milion 100 tysięcy złotych. Pasją Stanisława Bystrzyńskiego jest latanie.

 

64. Zenon Derewlanko- 31,2 miliona złotych (60)

Handel, meble. DEK Meble – Kielce.

Twórca i właściciel firmy DEK Meble – największego w naszym regionie centrum meblowego. Poza Kielcami posiada jeszcze dwa duże salony meblowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pasjonat meblarstwa, perfekcjonista, absolwent kieleckiego „plastyka”. Jest też sponsorem kolarzy, sam uprawiał ten sport. Trzy lata temu powrócił na naszą listę najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Unika rozgłosu. W zeszłym roku jego firma zarobiła na czysto ponad 1 milion złotych.

 

65. Tomasz Wijas- 29,5 miliona złotych (pierwszy raz)

Produkcja. Wijas – Kielce.

Współwłaściciel kieleckiego przedsiębiorstwa produkującego przepływowe ogrzewacze wody. Spółka Wijas – to rodzinne przedsiębiorstwo z bogatą tradycją, bo działające na kieleckim rynku od 1971 roku. Początkowo firma świadczyła usługi narzędziowe, a w 1980 roku uruchomiona została produkcja artykułów gospodarstwa domowego. Kolejny etap, to rok 1998, kiedy firma rozpoczęła produkcję przepływowych ogrzewaczy wody.

 

66. Paweł Wijas- 29,5 miliona złotych (pierwszy raz)

Produkcja. Wijas – Kielce.

Podobnie jak Tomasz Wijas, współwłaściciel kieleckiego przedsiębiorstwa Wijas, debiutuje w tym roku w naszym zestawieniu stu najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Prowadzone przez niego przedsiębiorstwo, choć nie osiąga kilkudziesięciomilionowych przychodów jest bardzo rentowne i może się w ostatnich latach pochwalić zyskami na poziomie od 1 miliona 500 tysięcy do niemal 2 milionów złotych.

 

67. Sławomir Głasek- 28 milionów złotych (83)

Budownictwo. Fabet, Fabet Konstrukcje, Samer – Kielce.

Przez lata był bliskim współpracownikiem Michała Sołowowa i u niego zrobił największą karierę w biznesie, zajmując w jego firmach stanowiska kierownicze. Pracował między innymi w Miteksie. Maudziały w spółkach Fabet i Fabet Konstrukcje z Kielc. W spółce Fabet jest członkiem rady nadzorczej. Miniony rok okazał się szczególnie dobry dla spółki Fabet Konstrukcje, której przychody podwoiły się porównaniu z rokiem 2013 i sięgnęły niemal 158 milionów.

 

68. Zbigniew Kwiecień- 27,3 miliona złotych (41)

Transport. Regesta – Pińczów.

Po raz piąty w naszym zestawieniu najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Właściciel pięćdziesięciu procent akcji firmy Regesta z Pińczowa, która jest jednym z liderów branży transportowo–spedycyjnej, nie tylko w regionie świętokrzyskim. W swojej flocie posiada ponad 150 ciągników siodłowych. Oprócz tego spółka prowadzi także stacje paliw w Pińczowie. Cztery lata temu Regesta przekształciła się w spółkę akcyjną.

 

69. Rafał Kwiecień- 27,3 miliona złotych (42)

Transport. Regesta – Pińczów.

Przedsiębiorca z Pińczowa po raz kolejny w naszym zestawieniu, choć nie tak wysoko, jak w minionym roku. Jego głównymi aktywami są akcje firmy Regesta. Kontroluje 50 procent tej firmy. Zasiada także na fotelu prezesa. Jego spółka to potentat w branży transportu oraz spedycji międzynarodowej. Ciężarówki Regesty zobaczymy między innymi w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji czy Serbii. W 2014 roku Regesta miała ponad 183 miliony złotych przychodu, ale zysk wyniósł jedynie 726 tysięcy.

 

70. Grzegorz Etryk- 27,2 miliona złotych (57)

Budownictwo. SPS – Kielce.

Ma 52 lata. Majątku dorobił się w branży budowlanej. Jego główne aktywa udziały w spółce SPS Construction, która wprawdzie zarejestrowana jest w Kielcach, ale działa głównie w stolicy. Od niedawna pełni też w firmie funkcję prokurenta. To jedna z największych spółek budowlanych w naszym regionie. Jedną z ostatnich inwestycji spółki w rodzinnym mieście jest Galeria Korona Kielce. Miniony rok nie należał do łatwych dla całej branży budowlanej, ale firma i tak zarobiła na czysto prawie 8 milionów złotych.

 

71. Janusz Baryła- 26,8 miliona złotych (88)

Budownictwo. Fabet, Fabet Konstrukcje, Samer – Kielce.

Kiedyś był bliskim współpracownikiem najzamożniejszego mieszkańca regionu, przedsiębiorcy Michała Sołowowa. Przez wiele lat kierował budowlaną firmą Mitex i doprowadził ją do największego rozkwitu w historii i rekordowych zysków. Obecnie posiada udziały w kieleckich spółkach Fabet i Fabet Konstrukcje. Przychody tej pierwszej wyniosły w zeszłym roku ponad 39 milionów 500 tysięcy złotych, a drugiej – niemal 158 milionów złotych.

 

72. Artur Janik- 26,6 miliona złotych (89)

Budownictwo. Fabet, Fabet Konstrukcje, Samer – Kielce.

Brat Ireneusza, prezesa spółki Fabet, w której sam posiada udziały. Oprócz tego jest udziałowcem spółki Fabet Konstrukcje. Fabet zajmuje się produkcją elementów dla budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i drogowego, natomiast Fabet Konstrukcje buduje praktycznie w całej Polsce, a szczególnie dużo obiektów – w Warszawie. Miniony rok okazał się szczególnie dobry dla spółki Fabet Konstrukcje, która zarobiła na czysto ponad 7 milionów 800 tysięcy złotych.

 

73. Władysław Śliwiński- 26,6 miliona złotych (90)

Budownictwo. Fabet, Fabet Konstrukcje, Samer – Kielce.

Tak jak pozostali udziałowcy spółek Fabet i Fabet Konstrukcje – z majątkiem wycenionym wyżej niż rok temu. Najlepiej w zeszłym roku poradziła sobie spółka Fabet Konstrukcje, która zajmuje się wykonawstwem usług i której zysk wyniósł ponad 7 milionów 800 tysięcy złotych. Gorzej natomiast, bo znów stratą, tym razem przekraczającą 400 tysięcy złotych, zakończyła 2014 rok spółka Fabet.

 

74. Ryszard Pisarski- 22,3 miliona złotych (powrót)

Przemysł metalowy. Odlewnie Polskie, OP Invest – Starachowice.

Posiada najmniejszy pakiet akcji doskonale prosperującego staracho-wickiego przedsiębiorstwa OP Incest, do którego należą Odlewnie Polskie. Notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka miała w minionym roku przychody przekraczające 130 milionów złotych, a zyski, od kilku lat utrzymujące się na wysokim poziomie, sięgnęły niemal 5 milionów 850 tysięcy złotych.

 

75. Janusz Adamski- 22 miliony złotych (54)

Produkcja budowlana. Doorpol - Ostrowiec Świętokrzyski.

Kolejny raz na naszej liście najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Ze swoim biznesowym partnerem zaczynali skromnie sześć lat temu. Teraz ostrowiecki Doorpol to dobrze znana marka produkująca drzwi, która dynamicznie się rozwija. W chwili powstania zatrudniała zaledwie kilku pracowników. W minionym roku przychody firmy sięgnęły niemal 17 milionów 500 tysięcy złotych.

 

76. Leszek Łukawski- 22 miliony złotych (55)

Produkcja budowlana. Doorpol - Ostrowiec Świętokrzyski.

Współtwórca ostrowieckiego Doorpolu. Przedsiębiorstwo w ciągu zaledwie kilku lat działalności stało się jednym z większych w kraju producentów drzwi zewnętrznych metalowych. Sprzedaje swoje wyroby do marketów budowlanych, mniejszych sklepów i hurtowni oraz zagranicę – na Litwę, Ukrainę, Czechy i Słowację. Miesięcznie produkuje 5 tysięcy sztuk drzwi. W 2014 roku firma zarobiła niemal 1 milion złotych.

 

77. Kamil Suchański- 20,6 miliona złotych (52)

Energetyka, budownictwo. Ekobox - Wiśniówka.

Udziałowiec i od 1998 roku prezes zarządu giełdowej spółki Ekobox specjalizującej się w usługach w zakresie projektowania i realizacji robót energetycznych i telekomunikacyjnych. Ma 37 lat. Prawnik, absolwent studiów Master of Business Administration. W czasie wypraw zdobył szczyty Kilimandżaro w Tanzanii, Mont Blanc, najwyższej góry w Europie. Aktywnie uczestniczy w życiu politycznym i społecznym Kielc.

 

78. Danuta Jach- 19,3 miliona złotych (86)

Przemysł metalowy. Megaterm Plus - Kielce.

Po raz szósty na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu. Ma 59 lat. Jest największym udziałowcem spółki Megaterm Plus. Firma kiedyś zajmowała się produkcją styropianu, ale po pożarze w 2006 roku całkowicie zmieniła profil produkcji i dziś zajmuje się między innymi projektowaniem procesów technologicznych i obróbką odlewów metalowych, które w większości sprzedaje na eksport. Od 2010 roku przedsiębiorstwo notuje od około 450 do prawie 700 tysięcy złotych zysku netto.

 

79. Wiesław Barcicki- 18,6 miliona złotych (70)

Handel. Amber-Med. – Kielce.

Piąty rok z rzędu wraz ze swoim wspólnikiem znalazł się na naszej liście stu najbardziej zamożnych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wiesław Barcicki pomnożył swój majątek dzięki dystrybucji lekarstw. Ma połowę udziałów w spółce Amber-Med z Kielc. W udanym minionym roku, podobnie jak i w kilku wcześniejszych, przychody stabilnie prosperującego przedsiębiorstwa wyniosły ponad 30 milionów złotych.

 

80. Grzegorz Słowiński- 18,6 miliona złotych (71)

Handel. Amber-Med. – Kielce.

Grzegorz Słowiński posiada połowę udziałów w kieleckiej firmie Amber-Med, której własnością są trzy kieleckie apteki. Ostatnie lata dla Amber-Medu to pasmo sukcesów. Firma ciągle mnoży przychody i zyski. Jeszcze w 2006 roku osiągnęła zysk w wysokości 259 tysięcy, a w roku 2008 było to już ponad 2 miliony złotych. Równie udane są ostatnie lata. W 2014 roku spółka zanotowała zyski netto sięgające niemal 1 milion złotych.

 

81. Krzysztof Smolarczyk- 18,1 miliona złotych (84)

Motoryzacja. Autocentrum – Kielce.

Współwłaściciel istniejącej od 1991 roku firmy Autocentrum, która jest kieleckim dealerem zarówno osobowych, jak i dostawczych aut marki Volkswagen oraz Audi. Spółka od lat utrzymuje przychody na wysokim, zbliżonym poziomie. Autocentrum było pierwszą firmą w regionie świętokrzyskim, jaka uzyskała autoryzację zachodniego producenta samochodów. W spółce posiada 2/3 udziałów. Od kilku lat zyski kieleckiej spółki kształtują się na poziomie zbliżonym do 1 miliona.

 

82. Krzysztof Frejowski- 17,4 miliona złotych (74)

Handel hurtowy. Frega – Kielce.

Właściciel jednej trzeciej udziałów spółki. Podobnie, jak reszta wspólników, bardzo unika rozgłosu i nie pojawia się w mediach. Frega co roku notuje gigantyczne obroty i z tego powodu prawie we wszystkich rankingach największych firm województw świętokrzyskiego zajmuje wysokie miejsce. Od kilku lat przychody przedsiębiorstwa wahają się w granicach 600-800 milionów złotych, a zyski przekraczają 1 milion milion złotych.

 

83. Adam Garbol- 17,4 miliona złotych (75)

Handel hurtowy. Frega – Kielce.

Posiada jedną trzecią działów spółki Frega, która obsługuje ponad dziesięć tysięcy klientów detalicznych i hurtowych. Centrala i magazyn główny spółki znajdują się w Kielcach, oprócz tego firma ma swoje oddziały w kilku miastach południowej i wschodniej Polski. Działa na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i śląskiego.

 

84. Sławomir Garbol- 17,4 miliona złotych (76)

Handel hurtowy. Frega – Kielce.

Równie tajemniczy, co jego wspólnicy i w równym stopniu unikający rozgłosu. Współwłaściciel w jednej trzeciej założonej w 1991 roku spółki Frega z Kielc. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski. Frega jako pierwsze przedsiębiorstwo w regionie, zaoferowała swoim klientom dostawę towarów do domu.

 

85. Grzegorz Misiuda- 17,2 miliona złotych (pierwszy raz)

Produkcja, handel. Rolmex-Misiuda – Kielce.

Współwłaściciel firmy, która produkuje między innymi kosiarki bijakowe ciągnikowe, wysięgnikowe. Produkty firmy skierowane są głównie do firm zajmujących się bieżącym utrzymaniem dróg w okresie letnim i zimowym. Produkowane tu kosiarki wysięgnikowe oraz wytrzymałe kosiarki bijakowe wykonują całoroczną pracę utrzymaniową w ponad 70 procentach zarządów dróg wojewódzkich i powiatowych, na terenie Polski.

 

86. Witold Misiuda- 17,2 miliona złotych (pierwszy raz)

Produkcja, handel. Rolmex-Misiuda – Kielce.

Drugi z właścicieli kieleckiego przedsiębiorstwa Rolmex i również debiutant w naszym zestawieniu najzamożniejszych mieszkańców regionu. Rodzinne przedsiębiorstwo oferuje całą gamę produktów niezbędnych do utrzymania dróg przez cały rok. I choć przychody firmy nie są wysokie, bo sięgają zaledwie kilku milionów złotych, to zyski za miniony rok sięgnął niemal 1 miliona 300 tysięcy złotych.

 

87. Robert Miernecki- 16 milionów złotych (pierwszy raz)

Produkcja, handel. Promatik – Bilcza,powiat kielecki.

Jeden z trzech współwłaścicieli firmy działającej w branży budowy maszyn i urządzeń specjalnego przeznaczenia oraz automatyki przemysłowej debiutuje w naszym zestawieniu najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Uroczyste otwarcie firmy w Bilczy w gminie Morawica miało miejsce w styczniu 2013 roku. Obecnie spółka zatrudnia już około 65 osób.

 

88. Ryszard Sinkiewicz- 16 milionów złotych (pierwszy raz)

Produkcja, handel. Promatik,Bilcza,powiat kielecki. Drugi ze współwłaścicieli firmy Promatik, która powstała w 2007 roku, a z początkiem 2013 – przeniosła się do siedziby w Bilczy. Firma oferuje pełną gamę produkcji maszyn specjalnych oraz usług automatyki przemysłowej. Spółka projektuje i produkuje urządzenia na zamówienie – „szyte na miarę” ściśle pod konkretne wymagania i potrzeby klienta. Firma specjalizuje się w budowie maszyn dotyczących automatyzacji montażu i automatyzacji linii produkcyjnych.

 

89. Marek Strzelecki- 16 milionów złotych (pierwszy raz)

Produkcja, handel. Promatik,Bilcza,powiat kielecki. Trzeci sternik spółki Promatik i również debiutant na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Przedsiębiorcy udowadniają, że na wyspecjalizowanej produkcji można dorobić się sporego majątku. W minionym roku spółka osiągnęła przychody na poziomie ponad 13 milionów złotych, a zysk – nieco poniżej 1 miliona złotych, natomiast w 2013 roku zysk wyniósł natomiast prawie 2 miliony 300 tysięcy złotych.

 

90. Sławomir Balicki- 15 milionów złotych (72)

Usługi budowlane. Balkar Technology – Staszów.

Ma 54 lata. Współwłaściciel staszowskiego przedsiębiorstwa drugi raz znalazł się na liście najbogatszych mieszkańców regionu. Staszowski Balkar Technology jest jedną z najbardziej uznanych i zaufanych polskich firm specjalizujących się w dostawie i montażu nowoczesnych systemów dachowych oraz modułów naświetlających: pasm świetlnych, świetlików i klap dymowych. Firma działa na rynku od ponad 24 lat. W 2007 roku firma otrzymała nagrodę Gepardy Biznesu.

 

91. Ryszard Gawroński- 15 milionówzłotych (73)

Usługi budowlane. Balkar Technology – Staszów.

Ma 49 lat. Razem ze Sławomirem Balickim prowadzi staszowskie przedsiębiorstwo świadczące usługi budowlane. W tym roku na naszej liście po raz drugi. Oprócz systemów dachowych i modułów naświetlających spółka Balkar Technology wykonuje także układy odwodnień dachowych, konstrukcje stalowe oraz ściany osłonowe hal w systemie lekkiej zabudowy. W minionym roku przychody firmy sięgnęły niemal 20 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia