MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100 najbogatszych województwa świętokrzyskiego 2010. Miejsca od 51 do 101!

Jarosław PANEK
Dziś publikujemy miejsca od 51 do 101.
Dziś publikujemy miejsca od 51 do 101.
Pełna lista 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego już w środę rano ale dziś uchylamy rąbka tajemnicy i prezentujemy drugą "pięćdziesiątkę" najzamożniejszych, czyli miejsca od 51 do 101. zapraszamy do tej arcyciekawej lektury.

Jak czytać naszą listę. PIerwsza liczba oznacza miejsce w rankingu. Druga, wartość majątku w tegorocznej edycji. Trzecia liczbie w nawiasie, to wartość majątku w ubiegłorocznej edycji, zaś czwarta liczba w nawiasie, to miejsce w rankingu w ubiegłorocznej edycji. JEsli przy danym nazwisku widnieje skrót (p.r.), oznacza, że taka osoba notowana jest po raz peirwszy. Jeśli widnieje oznacznie (n.), to oznacza, że taka osoba kiedyś była już na naszej liście, ale w ubiegłym roku jej zabrakło, a teraz na nią wraca.      

A OTO NASI NAJBOGATSI

51. Władysław Śliwiński

31,8 mln zł (30,8 mln zł) (50)

BUDOWNICTWO

Rok temu debiutował. W tym roku imponuje wzrostem wartości majątku i awansem na naszej liście Zarabia pieniądze dzięki branży budowlanej.

Władysław Śliwiński posiada 18 procent udziałów w kieleckiej spółce Fabet Konstrukcje, która zajmuje się wykonawstwem usług dla takich firm, jak SPS Construction, Pol-Aqua czy J.W. Construction. Władysław Śliwiński ma także udziały w firmie Samer oraz udziały w spółce Fabet. Ubiegły rok, był dla tych wszystkich przedsiębiorstw wyjątkowo udany, zwłaszcza dla Fabetu Konstrukcje. Zyski i przychody znacząco wzrosły, bo jego firmy skorzystały na budowlanym boomie.

52. Mirosław Dąbrowski

30,2 mln zł (29,0 mln zł) (57)

HANDEL HURTOWY

Był na liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego w pierwszej edycji naszego rankingu w 2007 roku. W ubiegłorocznej spadł do poczekalni na dziesiątą pozycję, z majątkiem oszacowanym przez nas na 7,2 miliona złotych. Teraz wraca do głównego zestawienia z pięknie pomnożonym przez rok majątkiem.

Jego najcenniejsze aktywa to udziały w dwóch spółkach handlowych: DELKO i DELKO OTTO. W tej drugiej ma 27,5 procent udziałów. Spóła w 2007 roku dobiła niemal do 100 milionów złotych przychodów. Jednak o wiele bardziej głośno, było w tym roku o pierwszej firmie, czyli DELKO SA, bo we wrześniu weszła ona na warszawską giełdę. Mirosław Ostrowski ma w niej niemal 14 procent udziałów.

Przeczytaj także: Na co wydają pieniądze świętokrzyscy milionerzy

53. 46. Edward Magdziak

29,8 mln zł (33,6 mln zł) (46)

TRANSPORT

W tej edycji naszej listy oceniony niżej niż rok temu, ale też branża transportowa robi się z roku na rok coraz trudniejsza i coraz trudniej tu o wielkie zyski. Edward Magdziak to kolejny po Marianie Glicie wielki przewoźnik z naszego regionu, choć mniejszy. Posiada dwie firmy transportowe P.T.S. Magtrans i Magtrans sp z o.o. Obie w Busku - Zdroju.

Dzisiaj jest jednym z liderów w tej branży. Jego firmy prowadzą przewozy i spedycję towarów w kraju i za granicą. Edward Magdziak uważany za jednego z największych przewoźników w południowej Polsce, posiada też stacje paliw, centrum obsługi samochodów oraz motel.

Wśród swoich pracowników słynnie z uczciwości, terminowości wypłat i dobrych pensji. Jest skromny, raczej unika mediów i życia publicznego.

54. Sławomir Bursztein

27 mln zł (21,8 mln zł) (75)

HANDEL, PRODUKCJA

Jedyny udziałowiec kieleckiej firmy Formaster. Jego passa nie była w roku ubiegłym tak dobra, jak wcześniej, a zwłaszcza dwa trzy lata temu, gdy zarobił krocie.

Sukces finansowy osiągnął dzięki produkcji i sprzedaży filtrów do wody oraz elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody.

Jest konstruktorem, autorem wielu patentów i ciekawych rozwiązań technologicznych. Nie lubi ostentacji, ale chętnie nosi „drogie zabawki”, typu szwajcarskie zegarki po kilkanaście tysięcy złotych. Ma ukraińskie korzenie.

Przeczytaj także: Świętokrzyska businesswoman zaproszona do rezydencji Donatelli Versace. Zoabcz zdjęcia 

55. Adam Kluźniak

26,4 mln zł (14,9 mln zł) (83)

PRODUKCJA, WYPOSAŻENIE WNĘTRZ

W ubiegłym roku spadł poza pierwszą setkę. Był na 13 miejscu w naszej poczekalni. Teraz wraca do głównego rankingu. Adam Kluźniak jest jedynym właścicielem firmy POLDAUN, która od wielu lat specjalizuje się w produkcji kołder i poduszek. Wyroby te powstają między innymi na licencji firmy DuPont (AdvanSA) z nowoczesnych włókien syntetycznych.

Dziś spółka posiada trzy szwalnie i trzy wydziały produkcji surowca, wyposażone między innymi w komputerowo sterowane maszyny pikujące, specjalistyczną linię technologiczną do przerobu puchu i pierza oraz maszyny i urządzenia do przerobu poliestru. Większość produkcji trafia na eksport.

56. Krzysztof Smolarczyk

25,8 mln zł (24,5 mln zł) (69)

MOTORYZACJA

Współwłaściciel istniejącej od 1991 roku firmy Autocentrum, która jest kieleckim dealerem zarówno osobowych jak i dostawczych aut marki Volkswagen oraz Audi. Rok 2008 był dla jego spółki wyjątkowo dobry. Firma miała 53 miliony złotych przychodu, dlatego mocno zyskał w naszym rankingu i w wycenie majątku. 65 lata, żonaty, dwoje dziec,i absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Autocentrum SA było pierwszą firmą w regionie świętokrzyskim, jaka uzyskała autoryzację zachodniego producenta samochodów. Krzysztof Smolarczyk pełni w niej rolę przewodniczącego rady nadzorczej.

57. Tomasz Ignatowicz

25,3 mln zł (18,5 mln zł) (79)

BUDOWNICTWO, PRODUKCJA

Unika rozgłosu, choć jest człowiekiem niezwykle sympatycznym. Rzadko widywany „na salonach”. Potentat w produkcji pap. Twórca sukcesu spółki TES z Niwek Daleszyckich, w której posiada 65 procent udziałów. Jest też największym akcjonariuszem giełdowej spółki Izolacja Jarocin. Jego majątek oszacowaliśmy znacznie niżej niż rok wcześniej, bo to nie był udany czas dla jego firm. Zyski TES – u z Niwek skurczyły się praktycznie o połowę, spadając do 1,3 miliona złotych netto. Jeszcze gorzej wiodło się na giełdzie Izolacji Jarocin, gdzie Tomasz Ignatowicz jest przewodniczącym Rady Nadzorczej. Firma ta spory zysk z roku 2007 zamieniła w 2008 na równie duża stratę.

Zobacz także: Kieleccy przedsiębiorcy gościli w willi włoskiego milionera!

58. Dariusz Kupis

25,2 mln zł (23,6 mln zł) (70)

BUDOWNICTWO

Drugi raz na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Po niezłym debiucie rok temu, zaskakuje wzrostem wartości majątku i awansem w zestawieniu. Dariusz Kupis to król blachodachówki. Jest większościowym właścicielem firmy Polonica z Kielc, która zajmuje się produkcją i sprzedażą pokryć dachowych oraz systemów dachowych.

Dariusz Kupis założył swoją firmę w 2005 i w stosunkowo krótkim czasie przekształcił w prawdziwego lidera rynku, który śmiało konkuruje z największymi firmami tej branży w Polsce.

Spółkę prowadzi wraz żoną, która także posiada udziały, ale symboliczne.

59. Zbigniew Kwiecień

24,7 mln zł (p.r., (p.r.)

TRANSPORT

Pierwszy raz w naszym zestawieniu. Właściciel pięćdziesięciu procent akcji firmy REGESTA z Buska Zdroju, która jest jednym z liderów branży transportowo – spedycyjnej w naszym regionie i w swojej flocie posiada 160 ciągników siodłowych. Oprócz tego spółka prowadzi trzy stacje paliw w Pińczowie. W tym roku REGESTA, przekształciła się w spółkę akcyjną.

60

Rafał Kwiecień

24,7 mln zł (p.r.), (p.r.)

TRANSPORT

Kolejny debiutant na naszej liście 100 najbogatszych. Jego głównymi aktywami są akcje buskiej firmy REGESTA. Kontroluje 50 procent tej firmy. Zasiada także na fotelu prezesa. Jego spółka to potentat w branży transportu oraz spedycji międzynarodowej. Ciężarówki REGESTY zobaczymy między innymi w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji czy Serbii. Jego firma zarobiła w ubiegłym roku około 1,8 miliona złotych.

61. 73. Wiesław Barcicki

23,6 mln zł (23,0 mln zł) (73)

HANDEL

Debiutował na naszej liście 100 najbardziej zamożnych mieszkańców województwa świętokrzyskiego rok temu, ale w poczekalni. Teraz doczekał się spektakularnego awansu do głównego rankingu. Jego majątek oszacowaliśmy niemal… sześciokrotnie więcej niż rok temu. Skąd taki skok?

Wiesław Barcicki ma połowę udziałów w spółce Amber – Med z Kielc, która w stolicy województwa świętokrzyskiego posiada trzy apteki. Jedną przy ulicy Zagórskiej, drugą Jagiellońskiej, a trzecią przy ulicy Orzeszkowej. Ostatnie trzy lata to dla tej firmy ciąg nieprzerwany sukcesów. Ubiegły rok zamknął się kwotą 31 milionów złotych przychodu i ponad 2 milionów złotych zysku netto.

62. Grzegorz Słowiński

23,6 mln zł, 23,0 mln zł (74)

HANDEL

Kolejny w naszym rankingu 100 najbogatszych mieszkańców regionu awansował w sposób spektakularny z poczekalni, do głównego zestawienia i to na całkiem wysokie miejsce. Podobnie jak jego wspólnik, pomnożył swój majątek, dzięki dystrybucji lekarstw.

Grzegorz Słowiński posiada połowę udziałów w kieleckiej firmie Amber Med, jakiej własnością są trzy kieleckie apteki przy ulicy Zagórskiej, Jagiellońskiej oraz Orzeszkowej. Ostatnie trzy lata dla Amber Medu to samo pasmo sukcesów. Firma ciągle mnoży przychody i zyski. Jeszcze w 2006 roku zanotowała zysk w wysokości 259 tysięcy, a w roku 2008 było to już ponad 2 miliny złotych.

63. 85. Lech i Zdzisława Kocjanowie

22,8 mln zł (14,4 mln zł) (85)

HANDEL HURTOWY, BUDOWNICTWO

W tym roku wyceniamy ich o połowę niżej w porównaniu z ubiegłoroczną listą 100 najbogatszych mieszkańców województwa.

Małżeństwo. Założyciele i udziałowcy ostrowieckiej firmy Mag-Kas, która powstała w czerwcu 1990 roku. Ich kariera w biznesie rozpoczęła się od prowadzenia usług transportowych i gastronomicznych. Dziś są lokalnymi liderami w handlu hurtowym oraz detalicznym wyrobami stalowymi.

Ale rok 2008 nie był dla nich szczególnie udany. Zyski firmy stopniały z 2,2 miliona złotych w 2007 roku do 664 tysięcy w ubiegłym, stąd spadek w notowaniu.

64. Czesław Bujnowski

22,1 mln zł (11,8 mln zł) (87)

HANDEL, PALIWA

Dorobił się majątku na handlu olejami. Ma 56 lat, pochodzi z Suchedniowa, jest żonaty, posiada trójkę dzieci. Razem z Ryszardem Świtkiem prowadzi firmę Maxol, handlującą paliwami oraz olejami. Jest też prezesem firmy Inter Oil.

Ze wspólnikiem łączą go nie tylko interesy, ale także hobby. Obaj panowie mają sześcioosobowy jacht na Mazurach, którym kiedyś pożeglowali aż do Bałtyku.

W wolnych chwilach Czesław Bujnowski uprawia piesze wędrówki po okolicach Suchedniowa i wędkuje.

65. Ryszard Świtek

22,1 mln zł (11,8 mln zł) (88)

HANDEL, PALIWA

Ma połowę udziałów w suchedniowskiej firmie Maxol, którą prowadzi wraz ze wspólnikiem Czesławem Bujnowskim. 50 lat, dwoje dzieci. Zaczynał skromnie, od prowadzenia stacji benzynowej w Suchedniowie. Potem z sukcesem rozwinął działalność spółki Maxol. Jest też prezesem suchedniowskiej firmy Termo Oil.

Mimo nawału pracy znajduje czas na hobby. Jego pasją jest żeglarstwo. Pływa także na wodnym skuterze. Jak wielu świętokrzyskich przedsiębiorców, uwielbia również motocykle. Można go spotkać, mknącego na motorze crossowym.

66. Danuta Jach

21,1 mln zł (29,1 mln zł) (56)

PRZEMYSŁ METALOWY

Drugi raz na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców regionu. Danuta Jach jest największym udziałowcem spółki Megaterm Plus z Kielc. Ma 80 procent udziałów. Jej firma kiedyś zajmowała się produkcją styropianu, ale po wielkim pożarze w 2006 roku całkowicie zmieniła profil produkcji, w czym pomógł drugi akcjonariusz, znany z Odlewni Polskich, prezes Leszek Walczyk. Dziś jej firma zajmuje się obróbką odlewów metalowych, które w większości sprzedaje na eksport.

Danuta Jach skorzystała na ubiegłorocznej koniunkturze. Firma miała na tyle wolnej gotówki, że wypłaciła wspólnikom ponad milion złotych dywidendy.

67. Ryszard Lisik

20,8 mln zł (55,5 mln zł) (32)

OCHRONA ŚRODOWISKA, BUDOWNICTWO

Imponujący wzrost wartości majątku, bo ponad trzykrotny. Ryszard Lisik udowodnił, że na pasji można zarabiać. I na pomocy środowisku naturalnemu również. To typ biznesmena - naukowca. Właściciel i założyciel spółki Hydrogeotechnika z Kielc.

Jest ojcem sukcesu tego przedsiębiorstwa, dla którego rok 2008 był wyjątkowo dobry.

Jego firma zajmuje się rekultywacją różnymi metodami, gospodarką odpadami, zabezpieczaniem środowiska w okolicy stacji transformatorowych. Prowadzi także prace z zakresu ochrony środowiska, analizy środowiskowe oraz oferuje usługi związane z ratowaniem… kasztanowców. Ryszard Lisik odkrył pod Buskiem - Zdrojem największe pokłady wód leczniczych, które wreszcie zaczął eksploatować i sprzedawać do buskiego uzdrowiska, które być może bez tej wody, straciłoby za kilka lat swój największy atut.

Ryszard Lisik pokazał, że ochrona środowiska to nie fanaberia „nawiedzonych ekologów”, ale też dobry sposób na zarabianie pieniędzy z korzyścią dla wszystkich.

68. Krzysztof Frejowski

20,4 mln zł (25 mln zł) (65)

HANDEL HURTOWY

Jeden z trzech wspólników kieleckiej firmy Frega, założonej w 1991 roku.

Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski.

Frega co roku notuje gigantyczne obroty i z tego powodu prawie we wszystkich rankingach największych firm województw świętokrzyskiego zajmuje wysokie miejsce, również i w naszym, publikowanym we wrześniu.

Krzysztof Frejowski posiada jedną trzecią udziałów spółki. Podobnie, jak reszta wspólników, unika, jak się tylko da wszelkiego rozgłosu medialnego.

69. Adam Garbol

20,4 mln zł (25 mln zł) (66)

HANDEL HURTOWY

Posiada jedną trzecią działów spółki Frega, założonej w 1991 roku. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski. Frega obsługuje ponad dziesięć tysięcy klientów detalicznych i hurtowych. Centrala i magazyn główny spółki znajdują się w Kielcach, oprócz tego firma ma swoje oddziały w Radomiu, Sandomierzu, Tarnowie, Janowie Lubelskim, Sanoku, Rzeszowie, Lublinie, Białej Podlaskiej oraz Zamościu. Działa na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i śląskiego.

70. Sławomir Garbol

20,4 mln zł (25 mln zł) (67)

HANDEL HURTOWY

Równie tajemniczy, co jego wspólnicy w firmie i w równym stopniu unikający rozgłosu. Współwłaściciel w jednej trzeciej spółki Frega z Kielc, założonej w 1991 roku. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski.

Z takimi wynikami (lepszymi choćby niż cała Grupa Kapitałowa Kolportera) jego firma mogłaby być spokojnie notowana z sukcesami na warszawskiej giełdzie, bo od lat przoduje w rankingach największych przedsiębiorstw województwa świętokrzyskiego pod względem przychodów.

71. Agnieszka Borek

19,2 mln zł (51,2 mln zł) (33)

EKOLOGIA

Jedna z niewielu kobiet na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego i to na wysokiej pozycji. Weszła na nią między innymi dzięki temu, że jest posiadaczem niemal połowy, bo 48 procent udziałów w spółce Hydrogeotechnika z Kielc, w której zresztą pracuje na kierowniczym stanowisku. W tegorocznej edycji naszego rankingu Agnieszka Borek mocno awansuje, podobnie jak bardzo mocno wzrosła wartość jej majątku.

Rok 2008 był dla jej firmy wyjątkowo udany. Spółka może się pochwalić przychodami rzędu 37 milionów złotych i rekordowym zyskiem netto.

Agnieszka Borek zarabia pieniądze na rekultywacji terenów i oczyszczaniu środowiska naturalnego. Jej spółka to prawdziwy lider w branży.

Prywatnie jest córką pomysłodawcy i założyciela spółki Ryszarda Lisika. Jej biznes, to najlepszy dowód, że w Polsce można zarabiać na ekologii, choć ostatnio firma zaczęła także zarabiać na… wodzie, a konkretnie na jej dostawach do Uzdrowiska Busko Zdrój.

72. Artur Kłoczko

19,1 mln zł (17,7 mln zł) (80)

BUDOWNICTWO

Po raz drugi na naszej liście. Inżynier, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Bliski i zaufany współpracownik największego świętokrzyskiego przedsiębiorcy Michała Sołowowa. Od lat pracuje razem i w spółkach z grupy naszego najbogatszego mieszkańca województwa.

Artur Kłoczko zajmuje zwykle różne kierownicze stanowiska. Posiada znaczący pakiet, ponad miliona akcji Cersanitu oraz niewielki procent akcji spółki Magellan Pro Equity Fund, która z kolei dysponuje największym pakietem akcji innej spółki Michała Sołowowa Echa Investment. Magellan kontroluje także spółkę Megastore.pl oraz ACER -2 i posiada znaczące pakiety akcji giełdowej spółki Synthos. Artur Kłoczko lubi samochody w wersji cabrio. Takim też jeździ.

73. Stanisław Gomułka

17,8 mln zł (84,5 mln zł) (19)

BUDOWNICTWO

Największy udziałowiec firmy Alpol z Sitkówki koło Kielc, która z kolei jest jedynym udziałowcem Alpol Gips z Fidoru.

Wybitny polski ekonomista, wykładowca London School of Economic w Londynie, doradca ekonomiczny Leszka Balcerowicza, w czasach gdy ten był wicepremierem oraz doradcą byłego wicepremiera Rosji Jegora Gajdara. To on wraz z Leszkiem Balcerowiczem ustanowili pierwszy wolnorynkowy kurs dolara, jaki był punktem odniesienia dla jego późniejszych notowań. Przez kilka miesięcy był wiceministrem finansów w rządzie Donalda Tuska.

Obecnie główny ekonomista organizacji Business Centre Club. Medialny. Często widać go w telewizji lub gazetach, gdzie udziela się jako autorytet.

Wciąż związany emocjonalnie z Kielcami, ciągle tutaj zagląda. Nawet, gdyby nie miał firmy i tak osiągnąłby wysoki status majątkowy dzięki swojej wiedzy i pracy na eksponowanych stanowiskach. Znacząco powiększył swój majątek, bo rok ubiegły był dla spółek spod szyldu Alpol wyjątkowo udany. Zyski poszybowały w górę o 130 procent, a przychody dochodzą powoli do blisko 100 milionów złotych.

74. Stanisław Bystrzyński

16,8 mln zł (55,6 mln zł) (31)

POLIGRAFIA, BUDOWNICTWO

Imponujący wzrost majątku i wielki awans na naszej liście. Dorobił się na drukowaniu książek, gazet, ale też na usługach budowlanych, sprzedawanych zagranicą.

Stanisław Bystrzyński kontrolował w 2008 roku 80 procent udziałów w spółce Drogowiec.pl, zajmującej się drukowaniem wysokonakładowych gazet i książek, ale też budownictwem. Piszemy „kontrolował”, bo od tego roku ma już 100 procent udziałów.

Piekielnie inteligentny, lecz chimeryczny, znany z częstych zmian nastroju. Ma jednak wyjątkowe poczucie humoru i dystans do siebie. Choleryk, którego boi się cała firma, chyba, że ktoś zna klucz do jego zawiłej osobowości. Znany z pomysłów, które zwykle wyprzedzają epokę, choć czasami gorzej bywało z ich realizacją. Trzynaście lat temu jako pierwszy w regionie, a prawdopodobnie jeden z pierwszych w Polsce wypuścił na rynek bezpłatną gazetę, czym najwięksi wydawcy prasy w Polsce chwalą się dopiero teraz.

W wieku 66 lat odkrył w sobie pasję… latania. Posiada nawet własną awionetkę. Dawniej jeździł wielkimi solidnymi autami, Potem wybrał... smarta.

75.

Katarzyna Zapała

16 mln zł (p.r.), ( p.r)

Debiutuje na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Znalazła się na niej dzięki posiadaniu udziałów w kieleckiej spółce Playada, która rozwija jedną z największych sieci salonów mobilnej telefonii komórkowej pod marką Play. Jej firma w ubiegłym roku miała w ubiegłym roku prawie 2,5 miliona złotych zysku netto.

76. Agata Majecka

16 mln zł (17,5 mln zł), (81)

HANDEL, TELEKOMUNIKACJA

Związali swoja karierę z mobilną telefonią. Kontrolują w całości kielecką spółkę PLAYADA, która jest jednym z największych i najlepszych dystrybutorów sieci telefonii komórkowej Play. Debiutują na naszej liście. Ich firma, choć bardzo młoda, zawojowała rynek. Po zaledwie niecałych dwóch latach funkcjonowania spółka Playada posiada 60 salonów sprzedaży w całej Polsce, a przychody ze sprzedaży Playady w 2008 roku wyniosły 5,6 miliona złotych.

W tym sukcesie pomógł zapewne ojciec pani Agaty, Zbigniew Kała, który wcześniej z sukcesem stworzył wielką sieć salonów pod szyldem Solex, które dystrybuowały usługi Polskiej Telefonii Cyfrowej, do której należy marka Era.

77. Ireneusz Janik

15,4 mln zł (26,6 mln zł mln zł) (64)

BUDOWNICTWO

Po raz drugi na naszej liście i w dodatku mocno zwiększył swój stan posiadania. Wszystko dzięki doskonałej koniunkturze w branży budowlanej w ubiegłym roku.

Ireneusz Janik posiada udziały w spółce Fabet, jaką kielczanie pamiętają jeszcze z poprzedniej epoki, jako „fabrykę domów”. Pełni w niej funkcję prezesa zarządu. Jest także współudziałowcem w spółce Fabet Konstrukcje. Obie firmy radziły sobie rekordowo dobrze w roku ubiegłym w i tym chyba również nie będą narzekały na wyniki. Fabet dostarczy prefabrykaty betonowe między innymi na plac budowę Nowej Galerii Echo oraz na Stadion Narodowy w Warszawie.

Firma Fabet Konstrukcje miała w ubiegłym roku ponad 4 mln zł zysku netto.

78. Zdzisław Ciecierski

15,0 mln zł (14,1 mln zł) (86)

HANDEL HURTOWY, DETALICZNY

Rok temu w poczekalni, w tegorocznej edycji naszej listy 100 najbardziej zamożnych mieszkańców województwa awansował do głównego rankingu , bo też w naszej ocenie pomnożył majątek o 100 procent, głównie dzięki doskonałym wynikom spółek, w których ma udziały.

Zdzisław Ciecierski to przede wszystkim współwłaściciel jednej piątej udziałów w spółce HANPIK, która zajmuje się prowadzeniem sklepów spożywczych na terenie województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, gdzie tych placówek ma najwięcej. W firmie tej dzieli udziały wraz kilkoma osobami wiązanymi jednocześnie również ze spółką Lewiatan. Zdzisław Ciecierski pełni tu funkcję prezesa zarządu.

79.

Katarzyna Sieradzan

14,9 mln zł (p.r.), (p.r.)

Debiutuje na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Pochodzi z „handlowej” rodziny swój majątek mnoży dzięki branży spożywczej.

Katarzyna Sieradzan posiada ma 12,5 procent w handlowej znanej spółce Alma Alpinex i oraz cztery procent 4 procent w Lewiatanie.

80. Stanisław Bobkiewicz

14,5 mln zł (38,2 mln zł), (44)

HUTNICTWO

Dorobił się majątku na współpracy z branżą hutniczą i Celsą Huta Ostrowiec. Jest właścicielem połowy udziałów Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hutnik z Ostrowca Świętokrzyskiego, które ubiegłoroczne przychody przekroczyły kwotę 43 milionów złotych.

Stanisław Bobkiewicz ma połowę udziałów w tej firmie i zajmuje tu stanowisko prezesa zarządu. Jest również współwłaścicielem Ostrowieckiej Szkoły Biznesu.

Ubiegły rok był dla niego wyjątkowo dobry, bo firma podwoiła swój zysk. Zarządzając tak dużą spółką. Stanisław Bobkiewicz znajduje jeszcze czas na działalność w sporcie, konkretnie w piłce nożnej, gdzie jest znaczącą postacią.

82. Jacek i Edyta Brzozowscy

14,4 mln zł (p.r.), (p.r.)

Debiutują na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego i to na całkiem niezłym miejscu, jak na początek.

Kontrolują w całości kielecką firmę Apolloplast, która w 2009 roku wykazała się przychodami przekraczającymi 9 milionów złotych i zyskiem netto wynoszącym prawie około pół miliona. To i tak był rok gorszy niż 2008, kiedy ich firma zarobiła około 1,4 miliona złotych.

82. Tomasz Sękiewicz

14,3 mln zł (14,5 mln zł) (84)

BUDOWNICTWO

Spory awans na naszej liście i wycena majątku wysoka jak nigdy. Tomasz Sękiewicz jest drugim, mniejszym pod względem wielkości akcjonariuszem Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego Kartel z Jędrzejowa. W firmie pełni funkcję członka zarządu.

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Świętokrzyskiej. Słynie ze skromności i eleganckiego sposobu bycia.

Rok ubiegły był dla firmy najlepszy w historii pod względem wygenerowanego zysku netto.

83. Remigiusz Wojniak

14,2 zł (16,6 mln zł) (82)

BUDOWNICTWO

Debiutant na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców regionu. Posiada niewiele ponad 14 procent akcji w spółce Zakład Usług Remontowych i Produkcyjnych w Małogoszczu. Jest członkiem Rady Nadzorczej tej firmy, która funkcjonuje doskonale na rynku usług remontowych. Remigiusz Wojniak jest drugim największym właścicielem tej spółki po Andrzeju Adamczyku. Reszta akcjonariuszy nie przekracza 5 procent.

Firma Remigiusza Wojniaka może zaliczyć ubiegły roku do wyjątkowo udanych. 5,3 miliona złotych zysku netto to bardzo dobry wynik. Doceniła to także kapituła Pulsu Biznesu, przyznając spółce tytuł Gazela Biznesu.

84. Artur Mączyński

14,1 mln zł (42,5 mln zł) (37)

BUDOWNICTWO, PRODUKCJA

W porównaniu do edycji ubiegłorocznej, stracił i to mocno. Artur Mączyński to jeden z czterech wspólników koneckiej grupy Stalmax. Prywatnie szwagier Stanisława Pargieły. Posiada jedną czwartą udziałów w Stalmaksie, który kontroluje notowane na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Podobnie jak pozostali czterej wspólnicy, Artur Mączyński nie ma bezpośrednio akcji Zakładów Urządzeń Kotłowych, a kontroluje tę spółkę właśnie poprzez firmę Stalmax, która jest największym udziałowcem ZUK.

Jego majątek stopniał poważnie po ubiegłym roku, kiedy to zarówno Stalmax, jak i sam ZUK pokazały znacznie gorsze wyniki niż przed rokiem. Zawiniły najpierw wysokie ceny surowców, potem załamanie na światowym rynku.

Sam Stalmax zarobił niecałe trzy miliony, zaś Zakłady Urządzeń Kotłowych Stąporków niemal 5 milionów złotych. Stąd spadek na naszej liście o kilka "oczek”.

85. Andrzej Pargieła

14,1 mln zł (42,5 mln zł) (38)

BUDOWNICTWO, PRODUKCJA

To był dla niego zbyt udany okres ze względu na zniżkującą pod koniec 208 roku rynkową koniunkturę.

Andrzej Pargieła jest jednym z czterech wspólników, którzy z wielkim powodzeniem wprowadzili kilka lat temu na parkiet warszawskie Giełdy Papierów Wartościowych swoją firmę - Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Andrzej Pargieła pełni w tej giełdowej spółce funkcję sekretarza Rady Nadzorczej, ale jest też współwłaścicielem innych związanych z budownictwem koneckich i stąporkowskich firm, takich jak Pamexpol i Betomax, a przede wszystkim współwłaścicielem grupy Stalmax, która kontroluje ZUK.

Jego majątek, podobnie jak majątek pozostałych wspólników, spadł w naszej ocenie głównie z powodu słabszych wyników Stalmaksu i ZUK. Andrzej Pargieła jest synem znanego koneckiego działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego, wieloletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz Henryka Pargieły. Jego największe hobby to myślistwo i podróże.

86. Stanisław Pargieła

14,1 mln zł (42,5 mln zł) (39)

BUDOWNICTWO, PRODUKCJA

Kolejny, którego wartość majątku na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego mocno spadła. A to oczywiście pociągnęło także niższą pozycję na liście. Stanisław Pargieła to biznesmen i… pilot. Jest bratem Andrzeja Pargieły i kolejnym ze wspólników Stalmaksu, którzy na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych kontrolują w 80 – procentach swoją firmę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Ale nie są akcjonariuszami bezpośrednio, a kontrolują tę spółkę właśnie poprzez firmę Stalmax, która jest największym udziałowcem ZUK.

Stanisław Pargieła wraz z bratem Andrzejem oraz szwagrem Arturem Mączyńskim posiadają jeszcze kilka koneckich i stąporkowskich firm, związanych z budownictwem, między innymi Pamexpol i Betomax.

Stanisław Pargieła jest synem znanego koneckiego działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego, wieloletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz Henryka Pargieły. Jego największe hobby to latanie. Najpierw zajmował się modelarstwem, potem latał na lotni, aż w końcu zdobył licencję pilota, wykonuje także ciekawe zdjęcia z lotu ptaka.

87. Lech Pasturczak

14,1 mln zł (42,5 mln zł) (40)

BUDOWNICTWO, PRODUKCJA

W pierwszym notowaniu naszej listy trzy lata temu oceniliśmy go na 47 milionów. Rok temu majątek wyceniliśmy na 71, 1 miliona złotych. Teraz wart on jest wedle przyjętych przez nas kryteriów „tylko” 42,5 miliona złotych.

Lech Pasturczak to kolejny z "wielkiej czwórki” koneckich biznesmenów, który kontrolują giełdową spółkę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK, jaką wprowadzili na parkiet GPW.

Lech Pasturczak jest też współwłaścicielem innych związanych z budownictwem koneckich i stąporkowskich firm, takich jak Stalkop, Pamexpol i Betomax. Jego majątek to jednak przede wszystkim jedna czwarta udziałów w grupie Stalmax, która kontroluje giełdowy ZUK.

On sam w tej właśnie firmie udziela się w Radzie Nadzorczej. Rok 2007 był dla Stalmaksu wyjątkowo udany, ale już 2008 dużo gorszy. Stąd spadek na naszej liście.

Największym hobby Lecha Pasturczaka są podróże. Od wielu lat zwiedza świat, najchętniej podczas wypraw organizowanych wspólnie z przyjaciółmi.

Jego ulubionym kontynentem jest Ameryka Południowa.

88. Maciej i Edyta Wolakowie

13,7 mln zł (8,0 mln zł) (99)

HANDEL MATERIAŁAMI BUDOWLANYMI

Małżeństwo. Działają w branży budowlanej. Kontrolują w 100 procentach firmę Wolbud z Kielc, która działa już od 1983 roku i zajmuje się dystrybucją różnego rodzaju materiałów potrzebnych do budowy domu. Znaleźli się po raz drugi w naszym zestawieniu 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Oceniliśmy ich jednak niżej niż w roku ubiegłym.

Rok 2008 nie był dla nich tak jak udany jak 2007. Mimo koniunktury w branży budowlanej, w której spółka ta działa, jej zysk netto spadł z prawie 700 tysięcy do niecałych 400 tysięcy złotych. Stąd niższe w porównaniu do ubiegłego roku miejsce w rankingu.

89.

Ryszard Dioniziak

13,6 mln zł (n.), (15 - poczekalnia)

HANDEL, BUDOWNICTWO

Większościowy udziałowiec w spółce prowadzącej hurtownię hydrauliczną Gross w Kielcach. Jego firma zarabia na kompleksowym wyposażeniu łazienek, czyli armaturze, ceramice sanitarnej i asortymencie z zakresu techniki grzewczej i sanitarnej, zajmuje się także doradztwem, montażem i transportem. Ryszard Dioniziak ma 52 lata. Ojciec dwójki dzieci. Kolekcjonuje… stare, angielskie samochodów. Uwielbia jazdę na motorze.

90.

Dorota Binkowska

13,1 mln zł (n.), (n.)

BRANŻA SPOŻYWCZA, HOTELARSTWO

Po raz pierwszy w głównym zestawieniu 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Najcenniejszymi aktywami Doroty Binkowskiej są udziały w kieleckiej piekarni Złoty Kłos. A do tej firmy należy z kolei znany hotel Leśny Dwór. Ich firma rozpoczęła także nową potężną inwestycję na terenie dawnego basenu leśnego.

91.

Wiesława Binkowska

13,1 mln zł, (n.), (n.)

BRANŻA SPOŻYWCZA, HOTELARSTWO

Po raz pierwszy w głównym zestawieniu 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Dwa lata temu pojawiła się wraz ze wspólniczką Dorotą w „poczekalni”. Najcenniejszymi aktywami Wiesławy Binkowskiej są udziały w kieleckiej piekarni Złoty Kłos. A do tej firmy należy z kolei znany hotel Leśny Dwór. Ich firma rozpoczęła także nową potężną inwestycję na terenie dawnego basenu leśnego, gdzie powstaje hotel na 104 pokoje.

92.

Tomasz Smolarczyk

12,8 mln zł (n.) (n.)

MOTORYZACJA

Wraca do głównego rankingu. 35 lat, żonaty, dwoje dzieci. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, gdzie ukończył licencjat i Politechniki Rzeszowskiej, gdzie zdobył tytuł magistra. Ma niewiele ponad jedną trzecią akcji w kieleckiej spółce Autocentrum SA, która jest autoryzowanym dealerem koncernów motoryzacyjnych volkswagen i audi. Akcje to dostał w prezencie od rodziców, którzy wcześniej były jednymi właścicielami tych papierów wartościowych.

93. Zofia Pietrus

12,5 mln zł (9,9 mln zł ł) (95)

BUDOWNICTWO

Debiutowała na naszej liście rok temu. Majątek zbiła na… dachach, a konkretnie na papach. Jest mniejszym udziałowcem w spółce TES z Niwek daleszyckich oraz jednym z akcjonariuszy giełdowej spółki Izolacja Jarocin, notowanej na podstawowym parkiecie GPW. Ma ponad 10 procent akcji tej firmy.

Od wielu lat jest zaufaną osobą i wspólniczką innego naszego uczestnika listy 100 najbogatszych Tomasza Ignatowicza.

Wyniki obu spółek, zarówno TES, jak i Izolacji Jarocin były w ubiegłym roku dużo gorsze niż w 2007. Zyski TES – u spadły o połowę, z Izolacja zanotowała stratę.

94. Irma Starzomska

12,2 mln zł (11,5 mln zł) (90)

TWORZYWA SZTUCZNE

Jedna z niewielu kobiet na naszej liście. Posiada 150 udziałów w spółce XL-TAPE-INTERNATIONAL, zajmującej się produkcją oraz dystrybucją różnorodnych taśm samoprzylepnych oraz folii samoprzylepnych. Jest obok synów Marka i Piotra trzecim, najmniejszym udziałowcem firmy i drugim, który mieszka w Polsce, gdyż największy udziałowiec firmy, czyli Piotr na stałe przebywa w Stanach Zjednoczonych. Stąd nie jest notowany na naszej liście 100 najbogatszych. Firma, której udziałowcem jest Irma Starzomska, to przede wszystkim wielki eksporter. Dwie trzecie produkcji kieruje na zagraniczne rynki zbytu.

95. Wojciech Cholewiński

11,6 mln zł (30,5 mln zł) (51)

HUTNICTWO

Dorobił się majątku na współpracy z branżą hutniczą i Celsą Huta Ostrowiec. Jest właścicielem czterdziestu procent udziałów Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hutnik z Ostrowca Świętokrzyskiego, które ubiegłoroczne przychody przekroczyły kwotę 43 milionów złotych. Wojciech Cholewiński zajmuje tu stanowisko wiceprezesa zarządu. Jego firma jest tez współwłaścicielem Ostrowieckiej Szkoły Biznesu.

Ubiegły rok był dla niego wyjątkowo dobry, bo spółka podwoiła swój zysk.

96. Zbigniew Frączek

11,0 mln (73,8 mln zł) (22)

PALIWA, HANDEL, ROLNICTWO

Znacząco powiększył swój majątek w 2008 roku. Zbigniew Frączek to współtwórca firmy Rolmet z Kazimierzy Wielkiej, w której posiada połowę udziałów. Do wszystkiego doszedł ciężką pracą , prawie bez kapitału. Pracował po kilkanaście godzin na dobę.

Dziś ma potężne przedsiębiorstwo, które w ubiegłym roku zarobiło na czysto niemal 7 milionów złotych! Jego firma zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych, maszyn rolniczych, produktów hutniczych, handlem opałem. Posiada składy budowlane w Warszawie, Bejscach i Radlinie oraz stacje benzynowe w Bejscach, Krzyżu, Górnie, Opatkowicach Kazimierzy Wielkiej Przemysłowej, Ratajach i Dyminach. Do tego dochodzi kilka barów, sklepów i stacja diagnostyczna, wulkanizacja.

Zbigniew Frączka pasjonuje sport. Kiedyś sam uprawiał kolarstwo, dziś głównie sponsoruje innych kolarzy, ale też piłkarzy i pingpongistów. Posiada prywatne lądowisko dla swoich awionetek. Lądują tu samoloty jego kolegów, którzy chętnie go odwiedzają, bo uchodzi za człowieka sympatycznego i bezpośredniego. W ubiegłym roku „zaszalał”, wypłacając sobie z firmy 2 miliony złotych dywidendy. Stać go!

97. Konstanty Kamionka

10,9 mln zł (24,7 mln zł) (68)

MOTORYZACJA

Założyciel, prezes i dyrektor mającej siedzibę w podkieleckim Kajetanowie firmy KH-KIPPER. Ma w niej jedną trzecią udziałów. Pozostałe kontroluje holenderska grupa KH Holding Ma 58 lat. Jako szef produkcji pracował w firmie Schmidt Polska i to właśnie z dyrektorem techniczno-produkcyjnym tej firmy założył spółkę KH-KIPPER.

Żonaty. Żona jest dyrektorem finansowym w KH-KIPPER. Zaangażowane w pracę w firmie są też dzieci Konstantego Kamionki. Andrzej jest szefem działu handlowego, a córka Anna odpowiada za prowadzenie biura firmy.

W wolnych chwilach Konstanty Kamionka lubi jeździć na rowerze.

98.

Alicja Kościelna

10,9 mln zł (n.), (n.)

BUDOWNICTWO

Znalazła się w pierwszej edycji naszego rankingu. Potem „spadła” do poczekalni. Teraz wraca do głównego rankingu. Najcenniejszymi aktywami Alicji Kościelnej jest połowa udziałów w kieleckiej firmie REM WOD, która realizuje wodociągi, kanalizacje sanitarne, deszczowe, w dziedzinie ochrony środowiska buduje oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci i odpadów, oraz rekultywuje tereny. Rok temu firma zanotowała ponad 30 milionów złotych [przychodu i około 800 tysięcy złotych zysku netto.

99

Mieczysław Stawecki

10,9 mln zł (n.), (n.)

Prezes firmy REM WOD. Najcenniejszymi aktywami Mieczysława Staweckiego jest połowa udziałów w kieleckiej firmie REM WOD, która realizuje wodociągi, kanalizacje sanitarne, deszczowe, w dziedzinie ochrony środowiska buduje oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci i odpadów, oraz rekultywuje tereny. Rok temu firma zanotowała ponad 30 milionów złotych przychodu i około 800 tysięcy złotych zysku netto.

100.

Aleksandra Chłopek

10,6 mln zł (p.r.) (p.r.)

Debiutuje na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Najcenniejszymi aktywami Aleksandr Chłopek są udziały w znanej kieleckiej spółce handlowej Alma Alpinex. Posiada ich 12,25 procent.

Rok ubiegły był dla jej przedsiębiorstwa wyjątkowo udany. O kilka milionów wzrosły przychody do 113 milionów, a o prawie milion wzrósł zysk netto. Akcjonariusze wypłacili sobie dywidendę.

101

Agata Sieradzan

10,6 mln zł (p.r.), ( p.r.)

Po raz pierwszy na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Najcenniejszymi aktywami Agaty Sieradza są udziały w znanej kieleckiej spółce handlowej Alma Alpinex. Posiada ich 12,25 procent. Rok ubiegły był dla jej przedsiębiorstwa wyjątkowo udany i to na tyle, że akcjonariusze wypłacili sobie nawet dywidendę z zysku. Formalnie przypadło jej więc 166 tysięcy złotych dywidendy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia