13 mitów na temat koronawirusa i COVID-19 – Sprawdź, w które informacje i fake newsy nie należy wierzyć oraz dlaczego to nieprawda

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wiele osób ignoruje zalecenia epidemiologów związane z ochroną przed koronawirusem. Ryzyko zarażenia się nim rośnie tym bardziej, a zwiększająca się liczba potwierdzonych przypadków już teraz odzwierciedla przewidywany jesienny trend związany z drugą falą zachorowań w Polsce. Warto więc wiedzieć, które z informacji powtarzanych na temat COVID-19 są nieprawdziwe, a których nie warto ignorować.Sprawdź 13 najpopularniejszych mitów o koronawirusie i dowiedz się, jak jest naprawdę!
Wiele osób ignoruje zalecenia epidemiologów związane z ochroną przed koronawirusem. Ryzyko zarażenia się nim rośnie tym bardziej, a zwiększająca się liczba potwierdzonych przypadków już teraz odzwierciedla przewidywany jesienny trend związany z drugą falą zachorowań w Polsce. Warto więc wiedzieć, które z informacji powtarzanych na temat COVID-19 są nieprawdziwe, a których nie warto ignorować.Sprawdź 13 najpopularniejszych mitów o koronawirusie i dowiedz się, jak jest naprawdę! georg-eiermann/unsplash.com
Ostrzeżenia przed COVID-19 to nie „bajka o żelaznym wilku”! Rosnąca liczba osób zakażonych już teraz odzwierciedla przewidywany jesienny trend związany z drugą falą zachorowań w Polsce. Warto więc wiedzieć, które z powielanych informacji to fake newsy. Sprawdź 13 najpopularniejszych mitów o koronawirusie i dowiedz się, jak jest naprawdę!

Infodemia, czyli epidemia fałszywych informacji

Od ponad pół roku koronawirus to najważniejszy temat w mediach i codziennym życiu. Publikowane i powielane dane nie zawsze są jednak rzetelne, a często celowo wprowadzają ludzi w błąd.

Na określenie tego zjawiska Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) używa terminu „infodemia”, który oznacza nadmiar informacji i spekulacji związanych pandemią, obecnych nie tylko w internecie, ale także offline. Część z nich to próby rozsiewania fałszywych doniesień, tzw. fake news, by osłabić publiczną reakcję na zalecenia epidemiologiczne, a także akcje podejmowane w celu rozpowszechniania alternatywnych poglądów na pandemię przez określone grupy czy podmioty.

Plaga fake newsów prowadzi do dezinformacji społeczeństwa i zagraża zdrowiu publicznemu. Najbardziej szkodliwe są zaś te, które skutkują lekceważeniem zaleceń bezpieczeństwa przez ludzi i w konsekwencji przyczyniają się do wzrostu liczby zachorowań.

Przeczytaj też na temat:

Najpopularniejsze fake news

Rodzaj fake news powtarzanych na temat pandemii COVID-19 wciąż się zmienia. Na początku były to spekulacje o koronawirusie jako o broni biologicznej czy celowym „wypuszczeniu” go z chińskiego laboratorium. O wybuch epidemii początkowo obwiniano nietoperze, a potem łuskowce; na celowniku znalazły się nawet komary. Przed zarażeniem miały natomiast chronić dziwne metody, takie jak płukanie nosa, korzystanie z suszarki do rąk, odkażanie skóry ust alkoholem, a nawet niebezpiecznymi wybielaczami. A lek lub szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 mieliśmy otrzymać jeszcze w 2020 roku.

Dowiedz się więcej:

Choć wielu z tych informacji już tak często się nie powtarza, pojawił się nowy zestaw mitów. Według nich koronawirus m.in. zagraża tylko osobom starszym (a dzieciom i młodym zdrowym ludziom już nie bardzo), nie ochroni przed nim żadna maseczka ani dystans społeczny, a coś takiego, jak bezobjawowy przebieg COVID-19, to czysta fikcja.

Tymczasem wytyczne przekazywane przez WHO i instytuty medyczne bazują na aktualnej wiedzy eksperckiej, której każdego dnia przybywa. Dzięki temu zalecenia są wciąż aktualizowane i stanowią źródło informacji, z którego można i warto czerpać na co dzień.

Poniżej obalamy 13 najpopularniejszych obecnie mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego infekcji nazwanej COVID-19.

Sprawdź, którym z powielanych informacji nie należy dawać wiary i dlaczego – czyli jak jest naprawdę!

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia