MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie pilnujemy porządku

(abi)
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działa w kilku zespołach. Dwa z nich zajmują się kontrolowaniem punktów sprzedaży alkoholu pod względem zgodności z uzyskaną koncesją. Komisja liczy 16 członków, którzy zajmują się kontrolowaniem sklepów i barów, a także prowadzeniem działalności profilaktycznej i pomocą ludziom uzależnionym i ich rodzinom. Czasami po takiej kontroli członkowie komisji maja poprzebijane opony w swoich samochodach.
Nożem po kołach

- W ciągu roku przeprowadzamy około 140 kontroli punktów sprzedaży alkoholu mówi przewodnicząca Beata Gornostaj. W ubiegłym roku w ich efekcie skierowaliśmy 13 wniosków do kolegiów o ukaranie właścicieli lub sprzedawców. Najwięcej dotyczyło sprzedaży bez odpowiedniego zezwolenia, a także sprzedaży alkoholu nieletnim.
Jak wynika z rozmów z członkami komisji, nie wszyscy skontrolowani i ukarani zgadzają się z jej decyzjami. Bywało już tak, że w odwecie mieli poprzecinane opony kół samochodowych.
- Niestety, dochodzi czasami do takich nieprzyjemnych sytuacji, ale nasza praca w ogóle do najłatwiejszych nie należy, jest specyficzna dodaje przewodnicząca.

Kontrola po telefonie

Jak zapewniają członkowie komisji, ich wizyty w sklepach czy pubach są przede wszystkim reakcją na sygnały głogowian. - Ludzie telefonują, by poinformować nas na przykład o tym, że w ich najbliższym sąsiedztwie alkohol sprzedawany jest po godz. 22.00 czy też klienci spożywają trunki przed sklepem i jeszcze dodatkowo zakłócają spokój.
Jednak jak podkreśla B. Gornostaj, komisja nie jest od pilnowania porządku. - Wiemy o skargach na spożywanie piwa i wina na placu zabaw przy ul. Głowackiego wyjaśnia przewodnicząca. Jednak usuwanie pijących z parku to nie nasze zadanie. Tym powinna zająć się policja. My możemy jedynie sprawdzić pobliski sklep i ewentualnie złożyć stosowne wnioski.
W sprawach funkcjonowania punktów sprzedaży alkoholu można kontaktować się z członkami komisji w siedzibie przy ul. Legnickiej (izba wytrzeźwień) osobiście lub telefonicznie pod nr 833 50 99.

Pomoc dla uzależnionych

- Do naszych zadań należy także wnioskowanie o rozpoczęcie leczenia osób uzależnionych od alkoholu i skierowanie wniosku do sadu rodzinnego mówi B. Gornostaj. W ubiegłym roku skierowaliśmy 182 takie wnioski. Prowadzimy ponadto różnego rodzaju akcje profilaktyczne wśród młodzieży. Nie jesteśmy ich bezpośrednimi wykonawcami, a głównie zlecamy je specjalistom.

Dla szukających pomocy

:

- Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i współuzależnionych udziela porad i wsparcia w każdą środę od 15.00 do 18.00 przy ul. Legnickiej 3.
- Punkt konsultacyjny dla ofiar przemocy w rodzinie udziela pomocy i wsparcia w każdy poniedziałek od 10.00 do 13.00 przy ul. Legnickiej 3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska