Senatorowie Platformy Obywatelskiej złożyli projekt specjalnej uchwały. 9-dniowe święto trwałoby od 2 do 10 czerwca. Pomysł wziął się w związku z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Odbyła się ona w dniach 2-10 czerwca 1979 roku.

++Papież Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny odwiedził Warszawę (2-3 VI) Gniezno (3-4 VI) Częstochowę (4-6 VI) Kraków (6 VI) Kalwarię Zebrzydowską (7 VI) Wadowice (7 VI) Oświęcim (7 VI) Nowy Targ (8 VI) ponownie Kraków (8-9-10 VI).

W czasie pielgrzymki padły słynne słowa: Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Jak wynika z projektu uchwały, 9 dniowe święto nazywałoby się Dniami Wolności. W czasie trwania święta wspominanoby nie tylko pielgrzymkę Karola Wojtyły do Polski, ale także zawarcie unii lubelskiej, pierwszego powstania śląskiego, agresji Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę, rozmów przy Okrągłym Stole i innych wydarzeń ważnych z punktu widzenia historii państwa.

9 - dniowe święto nie oznacza jednak dziewięciu dni wolnych od pracy. Pomysł zainicjowała Inicjatorką pomysłu jest Grażyna Sztark z Platformy Obywatelskiej.

Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

Źródło: vivi24