Podatnicy chcący skorzystać z „abolicji podatkowej” muszą się pospieszyć. Osoby, które w latach 2003-2007zarabiały za granicą mogą składać wnioski w tej sprawiedo 6 lutego bieżącego roku.
Tak zwana abolicja podatkowa dotyczy krajów, z którymi łączą Polskę umowy przewidujące jako metodę unikania podwójnego opodatkowania proporcjonalne odliczenie podatku zapłaconego za granicą. Skierowana jest do osób, które pracowały za granicą oraz podlegały nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, czyli posiadały miejsce zamieszkania na terytorium Polski bądź też przebywały w kraju dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym.
Wnioski w tej sprawie, sporządzane na formularzu PIT- AZ, powinny trafić do urzędu skarbowego, właściwego ze względu na obecne miejsce zamieszkania podatnika. A jeśli już ktoś nie mieszka w Polsce - właściwego według ostatniego miejsca zamieszkania.
- Jeśli ktoś nie może złożyć wniosku osobiście może przesłać go za pośrednictwem Poczty Polskiej, decyduje data stempla pocztowego. Natomiast jeśli list nadamy za granicą decydować będzie dzień otrzymania wniosku przez urząd skarbowy. Dlatego dla osób przebywających za granicą bezpieczniej będzie złożyć go w polskim konsulacie - mówi Maria Bojczuk, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Kielcach.
Do wniosku należy także dołączyć składane pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie AZ-O, które potwierdza uzyskanie przychodów z pracy oraz zapłatę podatku za granicą, jeśli podatnik był obowiązany do jego uiszczenia. Poza tym starając się o umorzenie zaległości musimy dodatkowo dołączyć zeznanie podatkowe za rok, którego dotyczy wniosek, czyli PIT- 36.
- Warto pamiętać, że organ podatkowy może nas wezwać, w celu przedłożenia dokumentów, które potwierdzają informacje wpisane do wniosku. Dlatego trzeba bardzo rzetelnie i dokładnie określić osiągnięte przychody oraz kwoty zapłaconego podatku za granicą - przestrzega Maria Bojczuk.
Po otrzymaniu wniosku właściwy urząd skarbowy ma pół roku na wydanie decyzji w sprawie umorzenia zaległości podatkowej lub zwrotu podatku. Osoby, które ubiegały się o zwrot podatku otrzymają pieniądze po miesiącu od otrzymania tej decyzji. Kwota zwrotu może być przekazana w gotówce, za pośrednictwem poczty, na wskazany rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
- Podatnik nie podlega karze za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, w zakresie dotyczącym przychodów z pracy za granicą za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek - dodaje Maria Bojczuk.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?