MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adam Szponka kolejnym wiceprezydentem Torunia. Czym się zajmie?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Wiceprezydenta Adama Szponkę (drugi z prawej) prezydent Torunia Paweł Gulewski przedstawił podczas prezentacji w Centrum Kulturalno-Kongresowym "Jordanki"
Wiceprezydenta Adama Szponkę (drugi z prawej) prezydent Torunia Paweł Gulewski przedstawił podczas prezentacji w Centrum Kulturalno-Kongresowym "Jordanki" Grzegorz Olkowski
Dotychczasowy dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Adam Szponka dołączył do grona najbliższych współpracowników prezydenta Torunia. Nowy wiceprezydent będzie odpowiadał między innymi za cyfryzację.

W piątek 10 maja prezydent Paweł Gulewski zaprezentował dwoje swoich zastępców. Pierwszym jest Rafał Pietrucień, drugim - Dagmara Zielińska. Wiceprezydent Pietrucień wcześniej zajmował już takie stanowisko. W latach 2007-2010 był zastępcą prezydenta Michała Zaleskiego. Wcześniej pracował między innymi w Urzędzie Miasta. Ostatnio był dyrektorem Departamentu Zarządzania Funduszami Europejskimi dla Kujaw i Pomorza w Urzędzie Marszałkowskim. Dagmara Zielińska wcześniej pracowała jako dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Społecznych.

Prezydent Torunia i jego zastępcy: kim jest Adam Szponka?

W czwartek 16 maja jako trzeciego wiceprezydenta prezydent Gulewski zaprezentował Adama Szponkę. Wręczył mu nominację na to stanowisko.

- W naszym zespole wiceprezydent Szponka będzie odpowiadał między innymi za procesy cyfryzacyjne i innowacyjne taj w Urzędzie Miasta, jak w całym Toruniu. Ma w tym zakresie duże doświadczenie. Jako dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej tworzył przecież Kujawsko-Pomorskie Centrum Teleopieki, oferujące usługi dla seniorów z województwa, w tym oczywiście z Torunia, za pomocą słynnych już bransoletek - mówił prezydent Gulewski.

Wiceprezydent Adam Szponka ma 45 lat. Z wykształcenia jest ekonomistą. Po studiach prowadził własny biznes. Potem w Urzędzie Marszałkowskim odpowiadał za realizację projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Od 2015 roku był dyrektorem ROPS, jednostki podległej samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego.

- Mam nadzieję, że moje doświadczenie z pracy w samorządzie, w kierowaniu projektami, przyczyni się do urzeczywistnienia pomysłu na miasto prezydenta Gulewskiego - mówił wiceprezydent Szponka. - Faktycznie w ROPS tworzyliśmy centrum teleopieki i opaski dla seniorów. Ostatnio koncentrowaliśmy się już jednak na innych cyfrowych rozwiązaniach. Chodzi o te dotyczące poprawy bezpieczeństwa, opieki, funkcjonowania osób starszych, zarządzania usługami przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Nowy wiceprezydent Torunia: co będzie nadzorować?

Wiceprezydent Szponka ma w Urzędzie Miasta Torunia nadzorować Biuro Analiz i Nadzoru (a poprzez nie miejskie spółki), Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Biuro Projektów Informatycznych, Wydział Promocji i Turystyki, Wydział Gospodarki Nieruchomościami oraz Centrum Wsparcia Biznesu, a także Wydział Kultury.

- Moim zadaniem będzie poprawa zarządzania miastem poprzez zinformatyzowanie samego urzędu, ale też usług miejskich, z których korzystają mieszkańcy. Oczywiście musimy przy tym pamiętać, że z mniejszym zakresie ze zinformatyzowanych usług korzystają starsi mieszkańcy - podkreślał Adam Szponka.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

W kontekście cyfryzacji i innowacji mówił on także o bliskiej współpracy z naukowcami z toruńskich uczelni, zwłaszcza z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Efektem tego ma być stworzenie z Torunia smart city.

- Oczywiście dobrze się znamy. Z wiceprezydent Zielińską i wiceprezydentem Pietrucieniem współpracowaliśmy przy różnych przedsięwzięciach. Nasze relacje, a także energia, zaangażowanie i doświadczenie prezydenta Gulewskiego sprawią, że stworzymy dobrze funkcjonujący kwartet - dodał wiceprezydent Szponka.

Prezydent Toruniu i jego zastępcy: będą jeszcze pełnomocnicy

Kierownictwo Urzędu Miasta Torunia, ale już na niższych szczeblach, mają jeszcze uzupełnić pełnomocnicy prezydenta, między innymi do spraw rozwoju. Jak zapowiedział prezydent Gulewski, pierwsze nominacje na takie stanowiska mają pojawić się w ciągu miesiąca.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

W planach ma on także spotkania z samorządami osiedlowymi, czyli trzynastoma radami okręgów funkcjonującymi w Toruniu. Na początek - 29 maja w Czerniewicach. Tematem spotkań ma być ustalenie zasad współpracy urzędu z radami, ewentualne zmiany w Budżecie Obywatelskim Torunia i organizacji planowanego na wrzesień Forum Dialogu.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska