Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aebi Schmidt Polska, światowa firma produkuje w Kielcach sprzęt do utrzymania dróg i ogrodów. Odwiedził ją prezydent. Zobaczcie zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Aebi Schmidt Polska w Kielcach to kolejna firma, którą prezydent Kielc, Bogdan Wenta odwiedził w ramach projektu „Bliżej biznesu”. To światowy  dostawcy inteligentnego sprzętu do utrzymania dróg, lotnisk oraz terenów zielonych.
Aebi Schmidt Polska w Kielcach to kolejna firma, którą prezydent Kielc, Bogdan Wenta odwiedził w ramach projektu „Bliżej biznesu”. To światowy dostawcy inteligentnego sprzętu do utrzymania dróg, lotnisk oraz terenów zielonych. Urząd Miasta Kielce
Aebi Schmidt Polska w Kielcach to kolejna firma, którą prezydent Kielc, Bogdan Wenta odwiedził w ramach projektu „Bliżej biznesu”. To światowy dostawca inteligentnego sprzętu do utrzymania dróg, lotnisk oraz terenów zielonych.

Aebi Schmidt w Kielcach z kapitałem szwajcarskim

- Sprzedajemy bezpieczeństwo – podkreślają przedstawiciele Aebi Schmidt Polska. - Firma posiada wieloletnie i międzynarodowe doświadczenie w branżach związanych z letnim i zimowym utrzymaniem dróg i lotnisk oraz przemysłem kolejowym, jak również specjalizuje się w produkcji specjalistycznego sprzętu do utrzymania terenów zielonych. Nasza oferta obejmuje pojazdy, urządzenia do zabudowy stałej i demontowanej oraz związane z nimi usługi. W Kielcach produkowany jest głównie sprzęt do zimowego utrzymania dróg, zamiatarki mechaniczne oraz szeroka gama komponentów dla całej Grupy.

To Holendrzy, którzy byli tu na targach zainteresowali się Kielcami i otworzyli pierwszą placówkę, a ta po przejęciach własnościowych stała się częścią niemieckiego Schmidta, a w konsekwencji Aebi Schmidt’a jako właściciela z kapitałem szwajcarskim.

Aebi Schmidt w Kielcach zatrudnia specjalistów

W stolicy regionu świętokrzyskiego firma znalazła specjalistów z zakresu spawalnictwa, obróbki metalu, montażu, ale również mechatroniki i budowy pojazdów. – To były najważniejsze warunki, które zadecydowały o lokalizacji zakładu w Kielcach – podkreśla Paweł Pawłowski, prezes zarządu Aebi Schmidt Polska .

W kieleckim zakładzie pracuje blisko 300 osób, są to przede wszystkim mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Kadrę uzupełniają serwisanci oraz osoby zatrudnione w nowo otwartym Centrum Usług Wspólnych w Katowicach, które działa na potrzeby całej Grupy. Kadrę produkcyjną stanowią ślusarze, operatorzy maszyn CNC, spawacze, lakiernicy, monterzy, elektronicy i mechatronicy. Firma zatrudnia również inżynierów, konstruktorów, specjalistów z branży IT oraz ds. administracyjno-biurowych.
- Większość naszej kadry zarządzającej stanowią osoby wywodzące się z Politechniki Świętokrzyskiej, z którą współpracujemy od wielu lat. Podobnie jest w przypadku zatrudniania pracowników produkcyjnych, którzy w większości ukończyli kieleckie technika – informuje prezes zarządu Aebi Schmidt Polska.

Każdego roku zakład w Kielcach zatrudnia kilkunastu nowych pracowników. Poszukiwani są specjaliści z zakresu automatyzacji, konstruktorzy, spawacze oraz lakiernicy. W czasie zwiększonej produkcji firma może zatrudnić okresowo nawet kilkadziesiąt osób. Pracownicy mogą uczestniczyć w szkoleniach branżowych oraz kursach językowych organizowanych w siedzibie zakładu. Fachowcy zatrudnieni w Kielcach mogą również liczyć na okresowe zatrudnienie w zakładach produkcyjnych znajdujących się w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Firma oferuje również praktyki.

Aebi Schmidt w Kielcach planuje inwestycje

Aebi Schmidt Group stawia na zrównoważony rozwój, oparty na wykorzystaniu nowych technologii i dbałości o ochronę środowiska.
- W Kielcach dokonaliśmy kilku ważnych proekologicznych inwestycji, to przede wszystkim zainstalowanie potężnej instalacji redukcji lotnych związków organicznych, ale również nowych systemów wentylacyjnych w obszarach spawania. Te wielomilionowe inwestycje są absolutnie konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa naszych pracowników – podkreśla prezes.

Oprócz tego proces produkcji nastawiony jest na ekologiczne technologie, na przykład w zamiatarkach produkowanych przez Aebi Schmidt Group następuje wymiana silników diesla na elektryczne.

Firma planuje rozwój zakładu w Kielcach, kilka lat temu zakupiła grunty leżące przy fabryce z przeznaczeniem na dalszą rozbudowę infrastruktury produkcyjnej. - W najbliższej przyszłości będziemy inwestować w robotyzację procesów produkcyjnych – informuje prezes.

Zdaniem Prezydenta Kielc Bogdana Wenty działalność Aebi Schmidt Polska ma ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu w mieście, a dla mieszkańców jest szansą na znalezienie atrakcyjnej pracy.

- Jestem pod dużym wrażeniem rozwoju firmy i powstających tu nowych koncepcji. Wiemy, że zakład stale potrzebuje wykwalifikowanej kadry, a dodatkowo daje możliwość awansu zawodowego. Dostrzegam pewien kierunek rozwoju naszego Centrum Kształcenia Zawodowego, które musi jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby miejscowych firm. Nasze szkoły muszą przygotowywać fachowców w branżach, funkcjonujących w mieście. Wówczas wielu mieszkańców nie będzie musiało wyjeżdżać i szukać pracy. Bardzo istotne jest, aby dotrzeć z tą informacją do rodziców, że wybór kształcenia zawodowego może być dla ich dziecka szansą na znalezienie dobrze płatnej pracy, blisko domu - powiedział Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Początki Aebi datują się na rok 1883, kiedy to w Szwajcarii został założony pierwszy zakład produkcyjny, a od roku 1993 Aebi Schmidt Polska obecna jest na polskim rynku. Firma w Kielcach jest jednym z 12 zakładów produkcyjnych, jakie Grupa Aebi Schmidt posiada w Europie i Ameryce Północnej.

„Bliżej biznesu” - to projekt Urzędu Miasta Kielce, którego celem jest prezentacja potencjału lokalnych firm, wspieranie ich rozwoju oraz promocja przedsiębiorczości. Przez cykl bezpośrednich wizyt w siedzibach firm władze Kielc chcą przybliżać aktualne potrzeby przedsiębiorstw oraz rozmawiać o tym, jak można wspierać ich rozwój poprzez tworzenie korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdjęcia z wizyty zobaczcie w naszej galerii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia