Alimenty po rozwodzie

Marzena SMORĘDA [email protected]
Agata Jarosińska, adwokat: - Małżonek nie uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa może wystąpić o alimenty wówczas, gdy na skutek rozwodu znajdzie się w niedostatku.
Agata Jarosińska, adwokat: - Małżonek nie uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa może wystąpić o alimenty wówczas, gdy na skutek rozwodu znajdzie się w niedostatku.
Udostępnij:
Alimenty po rozwodzie otrzyma tylko ten małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Dostanie je nawet wówczas, gdy znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej, ale straci gdy zawrze nowe małżeństwo.

Podczas sprawy rozwodowej można żądać od współmałżonka alimentów, które będą wypłacane po ustaniu małżeństwa. Żądanie takie można zgłosić w pozwie, we wniosku złożonym na rozprawie w obecności drugiego małżonka, albo w piśmie, które doręcza się temu małżonkowi. Wypłacane one będą dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. O alimenty można jednak występować nawet wówczas, gdy upłynie wiele lat po rozwodzie.

 

Do alimentów po rozwodzie ma prawo tylko ten małżonek, który nie zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Ale obowiązek płacenia alimentów byłemu małżonkowi następuje tylko wówczas, gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej. Żadnego wpływu na ten obowiązek nie ma nazwisko, które uprawniony do alimentów będzie nosił po rozwodzie.

 

O alimenty może wystąpić małżonek, nawet wtedy, gdy sąd orzekł rozwód bez orzekania o winie, w sytuacji, gdy znajdzie się w niedostatku. Stan niedostatku nie musi wystąpić od razu po rozwodzie. Rozwiedziony małżonek może znaleźć się w nim dopiero po pewnym czasie. Obowiązek wypłacania byłemu małżonkowi środków na utrzymanie wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. W wyjątkowych okolicznościach sąd może ten okres wydłużyć na żądanie uprawnionego.

 

Obowiązek dostarczania alimentów byłemu małżonkowi wygasa w sytuacji, gdy zawrze on nowe małżeństwo.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie