Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrij Deszczycia: Przystąpienie Ukrainy do Trójmorza wzmacnia i poszerza jego możliwości

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Materiały ambasady
Ambasador Andrij Deszczycia będzie gościem Samorządowego Kongresu Trójmorza, który odbędzie się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca. - Przystąpienie Ukrainy do Trójmorza wzmacnia i poszerza jego możliwości logistyczne, infrastrukturalne, gwarancje bezpieczeństwa oraz zwiększenia obrotu finansowego, a także komunikacji. Tym samym wzmacnia to Trójmorze w ramach Unii Europejskiej - mówi.

- Prezydent Andrzej Duda powiedział w Kijowie, że zależy mu by Ukraina dołączyła do Inicjatywy Trójmorza. Czy Ukraina jest zainteresowana tym formatem?

- Jak najbardziej. Próbowaliśmy już od kilku lat w różny sposób dołączyć do tej inicjatywy. Uważam, że wypowiedź pana prezydenta Andrzeja Dudy jest bardzo na czasie, szczególnie gdy Inicjatywa Trójmorza pokazała, na ile jest efektywna i jak perspektywiczna może być dla całego regionu i Europy. Ale przecież nie tylko Europy, bo inicjatywą interesują się także Stany Zjednoczone, a nawet Japonia. Zatem Ukraina jest jak najbardziej zainteresowana by dołączyć do Trójmorza.

- Czy Trójmorze z Ukrainą będzie silniejsze na forum Unii Europejskiej?

- Tak. Wystarczy popatrzeć na mapę, by dostrzec, jak bardzo przystąpienie Ukrainy do Trójmorza wzmacnia i poszerza jego możliwości logistyczne, infrastrukturalne, gwarancje bezpieczeństwa oraz zwiększenia obrotu finansowego, a także komunikacji. Tym samym wzmacnia to Trójmorze w ramach Unii Europejskiej.

- Trójmorze jest inicjatywą gospodarczą. Jakie projekty mogą być realizowane w ramach inicjatywy wspólnie z Ukrainą?

Po pierwsze, inicjatywa połączenia Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Oczywiście dziś dostęp do Morza Czarnego mają także Rumunia i Bułgaria, jednak rozszerzenie możliwości poprzez wykorzystanie infrastruktury portowej, którą dysponuje Ukraina, oczywiście mówimy o warunkach pokoju, daje to większą przepustowość i możliwość realizacji projektów infrastrukturalnych i logistycznych między północą a południem Europy. Obecne doświadczenie pokazuje, że im więcej możliwości dywersyfikacji eksportu np. ukraińskiego zboża za granicę, im więcej portów możemy wykorzystać na Morzu Bałtyckim, tym lepiej. Dlatego dobrze jest także zabezpieczyć większą liczbę portów nad Morzem Czarnym, a w tym będzie pomocna Ukraina.

- Ukraina w Inicjatywie Trójmorza to także bezpieczeństwo energetyczne Europy?

- Uważam, że tak. Ukraina jest zainteresowana sprzedażą swojej energii elektrycznej. Przystąpiła do ENTSO-E, sieci energetycznej całej Europy i może przez tą sieć przesyłać prąd nie tylko do Polski, ale przez Polskę do innych państw europejskich. Bezpieczeństwo energetyczne to także gaz. Wykorzystanie polskich i litewskich portów LNG i przekazywanie gazu do Ukrainy oraz wykorzystanie magazynów gazu w Ukrainie i późniejszy przesył systemem gazociągów ukraińskich czy innych państw do Europy południowej i zachodniej także zaoszczędzi czas i środki.

- Inicjatywa Trójmorza obejmuje dziś jedynie kraje unijne. Ukraina robi wszystko, by się w Unii znaleźć. Czy w ramach inicjatywy może być wypracowany mechanizm, który pozwoli już dzisiaj na przekazywanie funduszy unijnych Ukrainie?

- Jeżeli jest wola polityczna, to zawsze można znaleźć dogodne rozwiązanie. Ukraina liczy na to, że w czerwcu dostanie status kandydata do UE i pozwoli to na wykorzystywanie funduszy z Unii. Przede wszystkim jednak potrzebujemy dostępu do funduszu samego Trójmorza, który także może być wykorzystywany przez członków lub państwa stowarzyszone z inicjatywą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia