Aparaty bezlusterkowe – co warto o nich wiedzieć?

Materiał informacyjny
Osoby, których pasją jest fotografia, mają obecnie szeroki wybór aparatów cyfrowych, które są w stanie zapewnić im doskonałą ostrość obrazu. Jedną z ciekawych propozycji są coraz popularniejsze aparaty bezlusterkowe. Wiele osób jednak nie ma jeszcze świadomości, czym są oraz jakie dają możliwości. Tymczasem coraz częściej pojawiają się opinie, że ten sprzęt może stać się realną konkurencją dla profesjonalnych lustrzanek. Dlaczego? Czym charakteryzują się bezlusterkowce? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Aparat bezlusterkowy – co to takiego?

Mówiąc o aparatach bezlusterkowych, warto zacząć od wyjaśnienia czym tak naprawdę są. To cyfrowe aparaty, które nie posiadają lustra – matryca znajduje się tuż za obiektywem. Po odsłonięciu migawki, światło pada bezpośrednio na nią i pozwala na stworzenie zdjęcia. Kadr, który fotografujemy, możemy zaobserwować na wyświetlaczu LCD lub wizjerze elektronicznym. Co ważne, w przypadku bezlusterkowców nie mamy do czynienia z klasycznym wizjerem optycznym. Wszystko to sprawia, że aparaty te są znacznie lżejsze i zdecydowanie mniejsze od swoich klasycznych odpowiedników.

Dla kogo aparat bezlusterkowy będzie idealnym wyborem?

Bezlusterkowiec to rodzaj aparatu, który jest w stanie spełnić oczekiwania każdego użytkownika. Doskonale sprawdza się jako pierwszy model dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią.

Zaawansowane funkcje, takie jak autofocus, sprawiają, że każde zdjęcie wykonane tym sprzętem prezentuje się doskonale.

Aparaty bezlusterkowe będą również świetnym wyborem dla tych, którzy wykonują zdjęcia w terenie i zależy im na wygodzie i komforcie. Są bowiem znacznie lżejsze, niż tradycyjne lustrzanki. Warto wspomnieć również o tym, że w przeciwieństwie do aparatów lustrzanych, bezlusterkowce wykonują zdjęcia bezdźwięcznie. To duże ułatwienie i usprawnienie pracy dla osób, które fotografują np. zwierzęta i muszą zachować maksymalną ciszę.

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec – jakie daje możliwości?

Wielu profesjonalnych fotografów uważa, że bezlusterkowiec nie jest w stanie wykonywać zdjęć doskonałej jakości. Wciąż żywy jest mit, jakoby był to aparat przede wszystkim dla amatorów. Tymczasem na rynku obecne są obecnie pełnoklatkowe bezlusterkowce, które są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą robić profesjonalne ujęcia.

Czym jest pełnoklatkowy bezlusterkowiec? To aparat, którego matryca ma wymiary 36 x 24 mm. Wielkość ta odpowiada rozmiarom tradycyjnej kliszy wykorzystywanej w aparatach analogowych. Tak duża matryca pozwala na wykonanie zdjęć w znacznie lepszej jakości. Na każdy piksel pada bowiem o wiele więcej światła. Co więcej, daje też lepszą rozpiętość tonalną wykonywanych zdjęć. Otrzymujemy również szerszy zakres edycji wykonanych fotografii. Zdjęcia pozbawione są zaszumienia, które często pojawia się, gdy wykonujemy fotografie w zacienionych miejscach lub po zmroku.

Pełnoklatkowe bezlusterkowce w swojej ofercie posiada między innymi firma Nikon. Jej propozycje to nowoczesne, eleganckie i proste w użytkowaniu aparaty, które są w stanie spełnić oczekiwania zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Informacje o modelach tej marki znaleźć możemy na stronie internetowej.

Zalety aparatów bezlusterkowych

Aparaty bezlusterkowe mają wiele zalet, które sprawiają, że stają się coraz popularniejsze i chętniej nabywane zarówno przez amatorów, jak i zawodowych fotografów. Podstawową zaletą produktu są oczywiście mniejsze wymiary oraz jego niższa waga. Dzięki temu zabranie go np. w plener czy podróż staje się o wiele bardziej komfortowe. To idealne rozwiązanie dla osób o drobnej budowie ciała. Warto wspomnieć również o tym, że nowoczesne bezlusterkowce mają tak zaprojektowaną obudowę, by aparat dopasowywał się do dłoni, co daje maksymalną wygodę podczas fotografowania.

Poza tym, aparaty bezlusterkowe posiadają naprawdę dobrą rozdzielczość, dzięki czemu zdjęcia wychodzą bardzo wyraźne. Nawet jeśli mamy do czynienia z ograniczonym źródłem światła. Na uwagę zasługuje także autofokus, który znajdziemy np. w aparatach marki Nikon. Dzięki niemu obraz wyostrza się automatycznie, co pozwala na wykonywanie doskonałej jakości zdjęć również osobom, które nie mają doświadczenia w ustawianiu odpowiednich parametrów. Aparaty bezlusterkowe wyposażone są w funkcję stabilizacji obrazu, dzięki czemu doskonale sprawdzają się także w trakcie kręcenia filmów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru aparatu bezlusterkowego?

Decydując się na zakup bezlusterkowca warto zwrócić uwagę na szereg czynników, które wpływają zarówno na jakość zdjęć, jak i komfort użytkowania aparatu. Przede wszystkim, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z fotografią, nie musimy od razu decydować się na zakup sprzętu z najwyższej półki. Warto jednak zatroszczyć się o to, by wybrać taki sprzęt, który pozwoli nam na „rozbudowę” i ulepszanie aparatu poprzez możliwość zakupu dodatkowych obiektywów.

Bardzo ważnym parametrem jest również matryca. Rozdzielczość znacząco wpływa na wygląd zdjęć, dlatego też wybierajmy urządzenia, w których jest ona najwyższa. Dobrze, jeśli w zestawie z aparatem znajdzie się choć jeden dodatkowy obiektyw – jest to znacznie tańsze, niż samodzielny zakup dodatkowych akcesoriów.

Ponadto decydując się na zakup bezlusterkowca sprawdźmy, jaki rodzaj stabilizacji posiada. Obecnie możemy wybierać spośród aparatów, w których system ten wbudowany jest w korpus oraz takich, w których stabilizacja obrazu dostępna jest dopiero po zamocowaniu obiektywu. Znacznie wygodniejsze w użytkowaniu są sprzęty pierwszego typu.

Podsumowując, bezlusterkowiec to aparat, który stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych lustrzanek cyfrowych. Jeśli więc poszukujemy modelu, który pozwoli nam na wykonywanie najwyższej jakości zdjęć i pięknej, głębokiej kolorystyce oraz doskonałej rozdzielczości, warto zastanowić się nad zakupem takiego właśnie typu sprzętu.

Wideo

Dodaj ogłoszenie