Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arabski biznes w Świętokrzyskiem? Zobacz, co chcą kupić

MS
Pasze, jabłka i soki , mięso , woda mineralna, szpital dla koni , zabiegi lecznicze dla ludzi - Arabowie są zachwyceni taką biznesową ofertą regionu świętokrzyskiego. Właśnie trwają rozmowy o planowanych zakupach i inwestycjach.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy koniec kontuzji w Koronie? Wiadomości Sportowe Echa Dnia

Na zaproszenie marszałka województwa Adama Jarubasa przyjechał w Świętokrzyskie Saud Alsehsli, dyrektor Izby Handlowej z Riyadu, stolicy Arabii Saudyjskiej . Po wizycie świętokrzyskiej delegacji w Arabii Saudyjskiej, która odbyła się w tym roku, zainteresował się regionem i chce w najbliższych dniach zapoznać się z jego potencjałem, przedsiębiorcami i specyfiką.

- Saud Alsehsli to ważna postać w Arabii Saudyjskiej. Izba Handlowa w Riyadzie, którą kieruje, to urząd, skupiający wszystkie duże firmy handlowe i budowlane w Arabii Saudyjskiej. Saud Alseshli jest więc odpowiednikiem naszego ministra gospodarki czy handlu. Poznałem go podczas wizyty naszej delegacji w Arabii Saudyjskiej w tym roku i zaprosiłem w nasze strony. Przyjechał z wizytą bez świty, by zapoznać się z regionem, przedsiębiorcami, ze specyfiką naszej gospodarki. Zaplanowanych ma szereg spotkań rozpoznawczych, między innymi w uzdrowiskach w Busku, Solcu, bo interesuje się taką branżą pod kątem inwestycji czy przyjazdów uzdrowiskowych Saudów w nasze strony. Oprócz tego interesuje się też bardzo hodowlą koni i chciałby stworzyć tu szpital dla koni. Ma więc w planach wizytę w stadninie koni w Michałowie, chciałby się spotkać z jej byłym dyrektorem panem Jerzym Białobokiem, wybitnym fachowcem i znawcą koni, by porozmawiać o współpracy oraz z przedstawicielami firm z branży paszowej, pod kątem hodowli koni. Takie firmy także są u nas w regionie. Zapoznać chce się także z producentami drobiu czy wołowiny. Umówiliśmy się, że w ramach programu promocji gospodarczej do Arabii Saudyjskiej pojechałaby grupa naszych firm, które wyrażą zainteresowanie takimi kontaktami. Saud Alsehsli w tej sytuacji gwarantowałby zainteresowanie naszą ofertą gospodarczą przez firmy arabskie – poinformował o wydarzeniu Adam Jarubas.

Gospodarzem wizyty i przewodnikiem gościa po regionie świętokrzyskim jest Mahmoud Othman, Saudyjczyk od wielu lat mieszkający w Polsce gdzie się ożenił i ma rodzinę. Jest właścicielem "Domu z Klasą", firmy architektonicznej. Od lat jest tez wielkim ambasadorem regionu świętokrzyskiego w Arabii, Dubaju i Katarze.

Zapytaliśmy go o szczegóły tej niecodziennej wizyty. - Saud Alsehsli, dyrektor Izby Handlowej w Riyadzie bardzo interesuje się regionem świętokrzyskim. Aby go zwiedzić i poznać, przyjechał do Kielc w ubiegłą sobotę. Przez kilkanaście dni jeździ po regionie i odwiedza tutejsze firmy, z branż będących w sferze zainteresowania arabskiego biznesu. Wczoraj, we wtorek, gość rozmawiał na przykład z Mariuszem Hochlem, właścicielem firmy Hochel z branży przetwórstwa mięsnego, którą szczegółowo ma zwiedzić w najbliższy czwartek. Ta wizyta wiąże się z inwestycjami w tę branżę – mówi przewodnik naszego gościa.

W środę zwiedzał on Chęciny i Kielce, w nich miejsca, które są mocnymi punktami na turystycznej mapie regionu świętokrzyskiego .W piątek w planach jest wizyta w Szpitalu Uzdrowiskowym Krystyna w Busku-Zdroju i w hotelu Malinowy Raj w Solcu-Zdroju.

Ten rekonesans ma służyć zapoznaniu się z ofertą wynajmu miejsc noclegowych i zabiegów leczniczych.
Kluczowa może się okazać wizyta w firmie Ekoplon, w Grabkach Dużych koło Szydłowa, która produkuje nowoczesne pasze do żywienia zwierząt oraz nawozy dla roślin.

– Z tą branżą, jak się wydaje, Saud Alsehsli wiąże duże nadzieje na inwestycje i kontakty handlowe. Będzie w zakładzie w najbliższy poniedziałek – mówi Mahmoud Othman.

Saud Alsehsli chce także zwiedzić Sandomierz i jego okolice, które słyną z produkcji jabłek i soków, stadninę koni arabskich w Michałowie, gdzie porozmawia o szpitalu dla koni, spotka się ma także z legendarnym byłem dyrektorem janowskiej stadniny Jerzym Białobokiem. W sumie ma zamiar spędzić w Świętokrzyskiem i w okolicach około dwóch tygodni. Jak wynika z pierwszych reakcji, nasz gość jest oczarowany regionem.

– Urzeka go przyroda, bardzo serdeczna atmosfera i przede wszystkim mieszkańcy tej ziemi. Jest zachwycony wizytą oraz dobrymi perspektywami na przyszłą wymianę handlową, inwestycje czy współpracę – komentuje wizytę rzadkiego gościa Mahmoud Othman.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Arabski biznes w Świętokrzyskiem? Zobacz, co chcą kupić - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia