Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arkadiusz Sulima, kandydat na burmistrza Zwolenia: Wiele zmian można wprowadzić bardzo szybko. Przejrzę również kadry w Urzędzie Miejskim

Marcin Genca
Marcin Genca
Arkadiusz Sulima. Ma 50 lat. Urodził się i mieszka w Zwoleniu. Wykształcenie wyższe. Magister inżynier rolnictwa i ekonomii Akademii Rolniczej w Lublinie.  Kurs i egzamin państwowy w Ministerstwie Skarbu Państwa dla członków Zarządu i Rad Nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa. W 1993 roku rozpoczął pracę w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu. Po kilku latach awansował i został kierownikiem referatu Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej. W urzędzie zajmował się też Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Od dwóch kadencji jest prezesem zarządu Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Przez 12 lat był przewodniczącym Rady Rodziców kolejno w: szkole podstawowej, gimnazjum i zwoleńskim liceum, gdzie uczęszczały jego dzieci. Od 2006 roku przez kolejne trzy kadencje jest radnym Rady Powiatu w Zwoleniu, a od 2010 roku wicestarostą zwoleńskim.Żona Edyta ma wykształcenie prawnicze. Ma dwójkę wspaniałych dzieci: córkę Dobrosławę, studentkę Politechniki Warszawskiej na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka i syna Bartosza, także studenta Politechniki Warszawskiej na kierunku Informatyka. Jego największą pasją jest motoryzacja. Lubi sport i turystykę, jeździ motorem, rowerem, uprawia sporty zimowe - narciarstwo, ponadto w miarę wolnego czasu amatorsko fotografuje. Lubi zwierzęta i jest bezwzględnym przeciwnikiem osób, które porzucają lub znęcają się nad zwierzętami.
Arkadiusz Sulima. Ma 50 lat. Urodził się i mieszka w Zwoleniu. Wykształcenie wyższe. Magister inżynier rolnictwa i ekonomii Akademii Rolniczej w Lublinie. Kurs i egzamin państwowy w Ministerstwie Skarbu Państwa dla członków Zarządu i Rad Nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa. W 1993 roku rozpoczął pracę w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu. Po kilku latach awansował i został kierownikiem referatu Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej. W urzędzie zajmował się też Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Od dwóch kadencji jest prezesem zarządu Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Przez 12 lat był przewodniczącym Rady Rodziców kolejno w: szkole podstawowej, gimnazjum i zwoleńskim liceum, gdzie uczęszczały jego dzieci. Od 2006 roku przez kolejne trzy kadencje jest radnym Rady Powiatu w Zwoleniu, a od 2010 roku wicestarostą zwoleńskim.Żona Edyta ma wykształcenie prawnicze. Ma dwójkę wspaniałych dzieci: córkę Dobrosławę, studentkę Politechniki Warszawskiej na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka i syna Bartosza, także studenta Politechniki Warszawskiej na kierunku Informatyka. Jego największą pasją jest motoryzacja. Lubi sport i turystykę, jeździ motorem, rowerem, uprawia sporty zimowe - narciarstwo, ponadto w miarę wolnego czasu amatorsko fotografuje. Lubi zwierzęta i jest bezwzględnym przeciwnikiem osób, które porzucają lub znęcają się nad zwierzętami.
Przedstawimy kolejno każdego z kandydatów na burmistrza stolicy powiatu - Zwolenia. Dziś Arkadiusz Sulima, który startuje z własnego komitetu wyborczego. Jakie ma plany?

Skąd decyzja o kandydowaniu na stanowisko burmistrza Zwolenia?

Podjąłem decyzję o kandydowaniu, bo uważam, że gmina i miasto Zwoleń potrzebuje burmistrza ponad partyjnymi podziałami, który będzie łączył, a nie dzielił mieszkańców. Jako kandydat bezpartyjny, będę rozmawiał i dążył do współpracy z przedstawicielami wszystkich środowisk i instytucji i do wszystkich podchodził z należnym im szacunkiem, tak jak czyniłem to przez wszystkie lata mojej pracy. Nie wyobrażam sobie dzielenia mieszkańców na grupy w zależności od ich poglądów, czy przynależności. Od wielu lat jestem w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami. Znam ich potrzeby i jestem przekonany, że mogę zaoferować plan dla gminy i miasta Zwoleń, który zaspokoi te potrzeby. Posiadam wiedzę i doświadczenie, które zamierzam w pełni wykorzystać do realizacji planu dalszego rozwoju Zwolenia.

Czy ma pan doświadczenie samorządowe?

Całe moje życie zawodowe związane jest z pracą w samorządzie gminnym, a następnie powiatowym. Zaczynałem od najniższego stanowiska w urzędzie gminy. Po 6 latach awansowałem na stanowisko kierownika referatu. Od początku swoją pracę w samorządzie traktowałem, jako służbę na rzecz lokalnej społeczności. Angażowałem się też w działalność społeczną. Od 12 lat jestem radnym Rady Powiatu w Zwoleniu, a od 8 lat wicestarostą. Praca w zarządzie powiatu pozwoliła mi zdobyć doświadczenie w zarządzaniu samorządem i kadrami urzędu. W czasie, gdy byłem wicestarostą pozyskaliśmy ponad 70 mln zł, wybudowaliśmy nową szkołę rolniczą z pełnowymiarową halą sportową, wyremontowaliśmy obiekty zwoleńskiego liceum, szpitala, przychodni zdrowia a także Domu Pomocy Społecznej w Gródku, wyposażając je w urządzenia produkujące energię (solary, fotowoltaika, pompy ciepła, ogrzewanie gazowe), odbudowaliśmy kompleks stawów w Sycynie, zakupiliśmy i przekazaliśmy 760 laptopów z drukarkami i dostępem do internetu dla różnych grup mieszkańców, realizowaliśmy różne projekty miękkie i szkolne, wyremontowane zostało ponad 70 km dróg powiatowych powstały nowe chodniki i wiele innych inwestycji. Także sami Państwo widzicie że doświadczenia mi nie brakuje.

Co według pana należy zmienić w gminie Zwoleń, a co dobrze funkcjonuje?

Generalnie uważam że gmina dobrze funkcjonuje. Widać to po realizowanych inwestycjach w ostatnich latach. Nasze miasto z roku na rok pięknieje, przebudowywane lub budowane są dalsze odcinki dróg, ulic miejskich i chodników, remontowane są kolejne obiekty, a także przybywa miejsc rekreacji. Należy dalej rozwijać tą infrastrukturę. Uważam jednak, że jest potrzeba zwrócenia większej uwagi na realizację projektów prospołecznych, na które czekają mieszkańcy. Stąd w moim programie znalazło się utworzenie fundusz stypendialnego dla zdolnej młodzieży, organizacja półkolonii dla dzieci w okresie wakacyjnym, czy też dom dziennego pobytu i inne formy zapewnienia seniorom udziału w życiu społecznym. Będę tak, jak dotychczas w powiecie wspierał organizacje pozarządowe, bo tkwi w nich ogromny potencjał pobudzający aktywność całej społeczności gminy.

Czego według pana najbardziej potrzebują mieszkańcy?

Moim zdaniem jest pilna potrzeba remontu niektórych ulic miejskich, np. Reja, Bulwar Targowy, Cielątki, Św. Jana i jeszcze kilku dróg gminnych np. w Koszarach, Paciorkowej Woli, Linów – Miodne, Mieczysławów, Wacławów wieś – Karolin, Jasieniec Solecki –Podborek. Mieszkańcy szczególnie terenów wiejskich potrzebują chodników przy drogach gminnych i powiatowych co znacznie podniosłoby bezpieczeństwo pieszych i kierowców, kanalizacji w terenach o zwartej zabudowie, a w terenach rozproszonych oczyszczalni przydomowych. Jest oczekiwanie mieszkańców dotyczące budowy basenu, ale są także małe potrzeby, które bez większego wysiłku finansowego ułatwiłyby życie mieszkańców, jak choćby zgłoszona mi w ostatnich tygodniach potrzeba wykonania podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy jednym z obiektów oświatowych. Uważam też, że do centrum Zwolenia powinien powrócić ogródek, który byłby miejscem spotkań dla wszystkich mieszkańców.

Jakie inwestycje są pana zdaniem najpilniejsze?

Moim zdaniem jedną z pilniejszych inwestycji jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni, a następnie budowa kanalizacji w terenach wiejskich. Myślę, że rozbudowa sieci kanalizacji zwiększy liczbę gospodarstw domowych dostarczających ścieki, a tym samym powinna obniżyć się opłata za metr sześcienny ścieków w myśl zasady więcej dostawców niższa cena.

W jaki sposób zamierza pan pozyskiwać inwestorów i współpracować z przedsiębiorcami?

W pozyskaniu i zachęceniu inwestorów do inwestowania w Zwoleniu na pewno pomoże zmiana planu zagospodarowania przestrzennego gminy pod kątem małej i średniej przedsiębiorczości. Ponadto Zwoleń od 4 września 2018 r. został włączony do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która daje duże wsparcie i ulgi dla nowo powstałych firm na terenie gminy. Jestem pewny, że strefa zachęci do inwestowania w Zwoleniu. Myślę że przebieg drogi S 12 także jest szansą na powstanie obszarów, skupiających firmy i nowe zakłady. Będę burmistrzem współpracującym z „biznesem” i wsłuchującym się w potrzeby przedsiębiorców. Sprawny i nastawiony na rozwój samorząd gminy Zwoleń będzie prowadził zachęcającą politykę podatkową dla nowych przedsiębiorców.

Jakie byłyby pana pierwsze decyzje jako burmistrza?

Po pierwsze powołam swojego zastępcę, by wspólnie przystąpić do realizacji programu. Ponadto po ośmiu latach pracy na stanowisku wicestarosty jestem zdecydowanym zwolennikiem realizacji wszelkich możliwych zadań w oparciu o środki zewnętrzne. Stąd też przyjrzę się strukturze organizacyjnej w urzędzie pod kątem przygotowania do pozyskiwaniem środków finansowych na inwestycje i projekty prospołeczne, a także pod kątem współpracy z organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami. Być może należy zracjonalizować zatrudnienie pod kątem realizacji mojego planu dla rozwoju Zwolenia.

Gdzie należałoby szukać oszczędności w budżecie gminy?
Realizując inwestycje proekologiczne w powiecie, wiem, że na tym polu można poszukiwać realnych oszczędności. Dlatego w swoim programie wyborczym zaplanowałem wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne, co może przynieść realne zmniejszenie do 50 % dotychczasowych kosztów energii. Wiem, że takie działania zostały w ostatnich dniach podjęte przez obecną radę gminy. Będę dążył do pozyskania środków na inwestycje proekologiczne w obiektach gminnych, by w ten sposób chronić środowisko, a jednocześnie zmniejszać koszty ich utrzymania.

Czy w Zwoleniu jest potrzebny budżet obywatelski?
Oczywiście, że jest potrzebny. Od wielu lat obserwuję ogromną aktywność mieszkańców gminy Zwoleń i jestem przekonany, że poprzez budżet obywatelski powinni mieć wpływ na to, jakie przedsięwzięcia będą realizowane w ich najbliższym otoczeniu. Chcę być burmistrzem, który jest blisko mieszkańców i dzieli się z nimi władzą. Jest mi niezmiernie miło, że mój pomysł wprowadzenia budżetu obywatelskiego spotkał się z zainteresowaniem także innych kandydatów na burmistrza. Uważam także, że większość planowanych zadań powinna być szeroko konsultowana w ramach konsultacji społecznych, tak, jak to robiliśmy w powiecie przy wykonywaniu inwestycji.

IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Program wyborczy Arkadiusza Sulimy

  • Budżet obywatelski – Mieszkańcy decydują, a władza realizuje pomysły;
  • Dom dziennego pobytu seniora i inne formy wsparcia seniorów;
  • Rozważenie budowy basenu lub basenów letnich przy Orliku;
  • Deptak z miejscami do piknikowania wzdłuż rzeki Zwolenki;
  • Budowa mieszkań socjalnych przy wsparciu rządowego programu Mieszkanie +;
  • Przebudowa kolejnych dróg gminnych i ulic miejskich, budowa chodników i ścieżek rowerowych;
  • Miejsca rekreacji (place zabaw) i aktywności sportowej (boiska wielofunkcyjne) w mieście i na terenach wiejskich,
  • Dalsze kompleksowe zagospodarowanie terenu wokół zalewu (zabytkowy park, domki letniskowe, parking i ścieżka rowerowa od
    strony północnej, park linowy);
  • Drugi Orlik w południowej części miasta (w okolicach szkoły lub nowego Kościoła) oraz boiska wielofunkcyjne przy szkołach;
  • Przebudowa stadionu miejskiego;
  • Wodny placu zabaw dla dzieci w lecie i sztuczne lodowiska w okresie zimowym;
  • Rozważenie możliwości funkcjonowania dwóch szkół podstawowych w Zwoleniu;
  • Półkolonie dla dzieci w okresie wakacji;
  • Działania w zakresie kompleksowego wsparcia dla dzieci i osób niepełnosprawnych;
  • Miejsca z dostępem do wi-fi w parku i innych lokalizacjach;
  • Program stypendialny dla zdolnej młodzieży;
  • Budowa kanalizacji w terenach wiejskich ze zwartą zabudową i oczyszczalni przydomowych w terenach o rozproszonej zabudowie;
  • Wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne i ekologiczne;
  • Pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje proekologiczne i walkę ze smogiem;
  • Remonty i doposażenie w sprzęt kolejnych strażnic i świetlic wiejskich;
  • Zmiana planu przestrzennego zagospodarowania gminy pod kątem rozwoju przedsiębiorczości;
  • Wspieranie działań organizacji pozarządowych (stowarzyszeń);
  • Wprowadzenie do kalendarza imprez Międzypokoleniowego Festynu Motoryzacyjnego

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

ZOBACZ TEŻ: Budowa fontanny w Zwoleniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie