Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banknoty w nowej szacie. Sprawdź, jak wyglądają!

Marzena SMORĘDA
Banknoty w nowej szacie. Sprawdź, jak wyglądają!
Banknoty w nowej szacie. Sprawdź, jak wyglądają! Dawid Łukasik
W poniedziałek, 7 kwietnia pojawiły się w obiegu nowe banknoty. Z pozoru nie różnią się od starych, ale mają dodatkowe zabezpieczenia przed fałszerstwem. Można je już spotkać w każdym sklepie.

W poniedziałek do obiegu weszły nowe banknoty 10-, 20-, 50- i 100-złotowe. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od starszych wersji. Zmiany dostrzegą w zasadzie tylko osoby spostrzegawcze, bo nie dotyczą one ani głównych motywów banknotów czy postaci, ani nawet kolorystyki. Wszystkie dotąd używane banknoty pozostają prawnym środkiem płatniczym aż do odwołania.

 

BEZPIECZNIEJ I TANIEJ

W nowej emisji pojawiły się te same banknoty, które zaprojektował Andrzej Heidrich, i które weszły do obiegu w 1995 roku, czyli w czasach denominacji w serii „Władcy polscy”. Są jednak dodatkowo zabezpieczone, bo dużo z zabezpieczeń zastosowanych w tamtych czasach jest już doskonale znanych fałszerzom. Stąd wzięła się konieczność odświeżenia i wprowadzenia nowych zabezpieczeń.

Na nowych banknotach odkryto pole znaku wodnego, wprowadzono farbę opalizującą i ulepszono zabezpieczenie recto-verso, czyli uzupełniającą się grafikę na dwóch stronach banknotu. Gdy spojrzy się na banknot pod światło, widać jednolitą grafikę lub napis. Według Narodowego banku Polskiego, druk nowych banknotów będzie tańszy niż dotychczasowych. Banknoty wydrukowano w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wprowadzanie banknotów do obiegu będzie trwało stopniowo od kwietnia 2014 roku w ramach operacji zasilania banków w gotówkę i wymiany zniszczonych banknotów. Obecne banknoty są nadal prawnym i bezterminowym środkiem płatniczym. Na razie nie będzie wymieniany banknot 200-złotowy, bo jest stosunkowo rzadko używany w normalnym obiegu. Narodowy Bank Polski nie planuje także wprowadzać banknotów 500-złotowych.

 

nowe banknoty

 

TRUDNIEJ DLA FAŁSZERZY

- Wprowadzone w 1995 roku zabezpieczenia funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw pieniędzy w Polsce z roku na rok jest coraz niższy i w Polsce wynosi on zaledwie osiem przypadków na milion banknotów – mówi Grzegorz Kłaczkiewicz, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Kielcach. - Jednak postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach, wymagał przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem było zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego na przyszłość – dodaje.

Przypadki fałszowania i przerabiania pieniędzy oraz puszczania w obieg fałszywek zdarzają się jednak każdego roku. W 2012 roku takich przypadków było w Polsce 6887, dziesięć lat wcześniej, w 2002 roku, według statystyk policji, ponad dwukrotnie więcej, bo aż 15.403. Najczęściej podrabiane są i puszczane w obieg banknoty 20-złotowe.

Z przeprowadzonej przez nas wśród kilkudziesięciu mieszkańców Kielc sondy wynika, że mało osób zwraca uwagę na znaki wodne na banknotach, dlatego ich zdaniem dodatkowe zabezpieczenie na pewno poprawi komfort płatności gotówką. Wielu uważa jednak, że stuprocentowe bezpieczeństwo zapewnia jedynie plastikowy pieniądz, czyli karta płatnicza.
 

Modernizacja zabezpieczeń
Narodowy Bank Polski przeprowadził operację zmiany zabezpieczeń banknotów z obecnej serii po raz pierwszy. Takie działania są podejmowane przez banki centralne cyklicznie, średnio co osiem lat. W ubiegłym roku Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot o nominale 5 euro. Wcześniej nowe zabezpieczenia banknotów wprowadziły także Hiszpania – 7 lat oraz Słowacja i Estonia – 3 i 4 lata przed wstąpieniem do strefy euro.

 

Ważne
Zmodernizowane banknoty są w obiegu od 7 kwietnia, tym samym można je już spotkać w każdym sklepie i placówce finansowej. Modernizacja banknotów to operacja czysto techniczna – wizerunki na nich nie uległy znaczącej zmianie, zmieniły się jedynie zabezpieczenia. Obecne banknoty bezterminowo, czyli do odwołania, pozostają prawnym środkiem płatniczym. Banknot o nominale 200 złotych nie został na razie zmodernizowany, ale ze względu na bezpieczeństwo obrotu gotówkowego modernizacja banknotów jest procesem ciągłym.

 

Co zmieniło się na banknotach?
Charakterystyczne elementy zmodernizowanego banknotu to: znak wodny z cyfrowym oznaczeniem nominału widoczny pod światło na niezadrukowanym polu, pas opalizujący w kolorze turkusowym, korona w owalu, której pełny obraz tworzy się podczas oglądania banknotu pod światło, wyczuwalne przy dotyku, także dla osób niewidomych, oznaczenia nominału, portret władcy, godło Rzeczpospolitej Polskiej, podpisy prezesa i głównego skarbnika Narodowego Banku Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia