Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie

Anna NIEDZIELSKA, [email protected]
Od wyglądu i mowy ciała zależy połowa sukcesu.
Od wyglądu i mowy ciała zależy połowa sukcesu.
W czasie rozmowy kwalifikacyjnej najważniejsze jest wrażenie, jakie zrobimy na przyszłym pracodawcy. Warto więc poznać zasady, które pomogą zaprezentować się jak najlepiej.

WAŻNY WYGLĄD Od wyglądu i mowy ciała zależy połowa sukcesu. Dlatego ważny jest strój. Zawsze musi być schludny, jeżeli staramy się o stanowisko kierownicze lub inne wymagające kontaktów z klientami, bezwzględnie obowiązuje nas klasyczna elegancja (marynarka, garsonka, stonowana kolorystyka).

 

 

Na pierwszym spotkaniu bardzo ważna jest mowa ciała. Naturalny uśmiech może pomóc nam w pozyskaniu sympatii odbiorcy. Wiele mówi postawa – wskazane jest lekkie pochylenie w kierunku naszego rozmówcy, które świadczy o naszym zainteresowaniu nim. Należy unikać krzyżowania rąk czy nóg, nadmiernej gestykulacji i robienia min, albo wiercenia się na krześle. Również kontakt wzrokowy jest oznaką grzeczności i uwagi.

 

- Według specjalistów kontakt wzrokowy powinien się utrzymywać nawet przez dwie trzecie czasu trwania rozmowy. Jeśli patrzymy rozmówcy w oczy krócej niż przez jedną trzecią czasu trwania rozmowy, może on uznać, że coś ukrywamy i nie można nam ufać – wyjaśnia Przemysława Nowak, doradca zawodowy.

 

ROZMOWA DECYDUJE

Autoprezentacja to nie tylko to, co komunikujemy mową ciała, ale także słowa, nasz entuzjazm, kreatywność, wiedza i doświadczenie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca chce jak najwięcej dowiedzieć się o kandydacie na pracownika.

 

Część pytań można przewidzieć i przygotować się do odpowiedzi. Najczęściej dotyczą one, bowiem naszych kwalifikacji, doświadczenia, motywacji do pracy, ale również sposobów spędzania wolnego czasu, wartości życiowych oraz zainteresowań. Odpowiadając, należy dokonać ich selekcji i przedstawić przede wszystkim te, które wiążą się najbardziej z tym stanowiskiem.

 

BYĆ SOBĄ

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj porusza zagadnienia z trzech obszarów: zawodowego, motywacyjnego oraz osobowościowego. Odpowiadając na pytania pracodawcy nie należy mówić chaotycznie.

 

- Nad każdym pytaniem należy się chwilkę zastanowić, można zwolnić tempo mówienia, a jeżeli pytanie okaże się trudne lub kłopotliwe, to można przed udzieleniem odpowiedzi wziąć dyskretnie głęboki oddech, chwilę jeszcze pomyśleć i dopiero odpowiedzieć – podpowiada Przemysława Nowak.

 

W rozmowie kwalifikacyjnej należy unikać kłamstwa i krętactwa, roztrząsania własnych wad, dyskredytowania byłych pracodawców, poufałości czy żargonu zawodowego. W odpowiednich momentach można się uśmiechnąć, przytaknąć, poprosić o możliwość dokładniejszego wyjaśnienia jakiejś kwestii, najważniejsze jest jednak, aby być po prostu sobą.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia