Będzie gigantyczna inwestycja w Skarżysku? Kolej może wybudować terminal przeładunkowy [WIZUALIZACJE]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel

Wideo

- Impuls dla rozwoju gospodarczego północnej części województwa świętokrzyskiego, zwiększenie udziału transportu kolejowego w przewozach, ochrona środowiska – to główne czynniki przemawiające za budową terminala intermodalnego w Skarżysku – Kamiennej - mówił w czwartek w Skarżysku-Kamiennej marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Terminal pozwala na szybki przeładunek towarów z wagonów kolejowych na ciężarówki i odwrotnie. Kiedy taka inwestycja może powstać? To

Konferencja prasowa odbyła się w czwartek 21 maja w Skarżysku - Kamiennej, na terenie jednej z największych w Polsce stacji rozrządowych , uczestniczył również radny wojewódzki – Marcin Piętak. Panowie mówili o planowanej inwestycji oraz szansach, jakie stwarza jej realizacja.

- Na terenie stacji rozrządowej, na której obecnie znajdujemy się, spółka akcyjna Polskie Koleje Państwowe rozważa budowę terminala intermodalnego do przeładunku towarów z pociągów na tiry i odwrotnie. Szacunkowy koszt inwestycji, która będzie realizowana w trzech etapach, to około 150 milionów złotych – mówił marszałek Andrzej Bętkowski. - Projekt zakłada powstanie placu przeładunkowego o powierzchni ponad 62,5 tysiąca metrów kwadratowych., dwóch torów o długości 750 metrów każdy, dwóch suwnic bramowych oraz dwóch wozów przedsiębiernych do przeładunku kontenerów.

Transport intermodalny, czyli oparty na różnych gałęziach, w tym przede wszystkim kolei, jest ostatnio w Polsce szeroko propagowany. Z danych Polskich Kolei Państwowych wynika, że udział transportu intermodalnego w przewozach rośnie z roku na rok i trend ten zdecydowanie utrzyma się w najbliższych latach. Tymczasem rozmieszczenie takich obiektów na terenie kraju jest bardzo nierównomierne, a sieć niewystarczająca. Województwo świętokrzyskie jest jednym z tych regionów, w których wciąż nie ma obiektu tego typu.

Doskonałą lokalizację dla takiej inwestycji stanowi Skarżysko-Kamienna, jako miasto dysponujące rozbudowaną infrastrukturą kolejową, leżące na skrzyżowaniu linii kolejowej numer 8 (Warszawa – Radom – Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kraków) oraz numer 25 (Łódź Kaliska – Skarżysko-Kamienna – Ożarów Cementownia – Dębica). Linie te należą do sieci kompleksowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), która zapewnia spójność inwestycji infrastrukturalnych w Unii Europejskiej.

Warto dodać, że cześć wspomnianej już linii numer 8 stanowi jeden z odcinków nowego unijnego kolejowego towarowego korytarza transportowego RFC-11 (Bursztynowego) łączącego południowo-wschodnią Polskę, Słowację, Węgry i Słowenię z granicą białoruską w Terespolu. Korytarz stanowi uzupełnienie europejskiej sieci korytarzy towarowych dzięki połączeniom z korytarzami numer 5, 6, 7, 8, 9 i 10.

- Powstanie terminala to zwiększenie szybkości dostaw, przerzucenie części transportu z dróg na przewozy kolejowe, a co za tym idzie - czystsze powietrze, mniejsza degradacja dróg, liczby wypadków i ograniczenie poziomu hałasu. To także ogromna szansa na impuls rozwoju gospodarczego Skarżyska - Kamiennej i całego regionu świętokrzyskiego - mówił radny Sejmiku ze Skarżyska Marcin Piętak.

- My skarżyszczaninie i ja, jako marszałek województwa świętokrzyskiego, cieszymy się z podjęcia przez PKP Spółka Akcyjna dyskusji o lokalizacji terminala właśnie w tym miejscu – podkreślił Andrzej Bętkowski. – Aby inwestycja ta mogła być realizowana, potrzeba wysiłku wielu stron i dlatego deklaruję, ze jeśli spółka PKP będzie potrzebowało wsparcia samorządu województwa, to podejmiemy wszelkie możliwe działania. Pragnę podkreślić, że w przygotowywanej obecnie strategii rozwoju województwa planujemy zapisać to przedsięwzięcie.

Marszałek Bętkowski zwrócił się także do skarżyskich samorządów – lokalnego i powiatowego o włączenie się w działania służące realizacji inwestycji, szczególnie w zakresie budowy dróg dojazdowych do przyszłego obiektu intermodalnego.

- Powstanie terminala jest elementem kluczowym nie tylko dla rozwoju kolei, ale i Skarżyska - Kamiennej - przekonywał podczas konferencji prasowej radny Marcin Piętak.- W mieście, które traci swoje funkcje społeczno-gospodarcze, gdzie wskaźniki bezrobocia są jedne z najwyższych w regionie i gdzie demografia jest ujemna, tego typu inwestycja może być impulsem rozwoju - mówił.

Realizacja projektu budowy terminala intermodalnego ma szansę na wsparcie w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

6df56712-cdc2-b53b-f567-f592c527b6ce,8df07a90-8a9d-47e1-5c06-629ba52e9af1

Materiał oryginalny: Będzie gigantyczna inwestycja w Skarżysku? Kolej może wybudować terminal przeładunkowy [WIZUALIZACJE] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie