Przedwojenną, nieczynną stację kolejową w Hajdaszku chcą reaktywować przy pomocy unijnych pieniędzy władze gminy Kije w powiecie pińczowskim. Jedną z atrakcji ma być podróż wąskotorową ciuchcią do sąsiednich Umianowic, gdzie powstanie gigantyczne akwarium pokazujące życie w rzece Nidzie.Zabytkowa stacja kolejowa w Hajdaszku zmieni się nie do poznania. Będą apartamenty, bar i drezyna.

ZOBACZ TAKŻE:

Tłumy ludzi obejrzały wystawę makiet kolejowych w jednej z poznańskich szkół

(dostawca: TVN24/x-news)

 

- Mieszkańcy naszej gminy są od pokoleń związani z koleją - mówi wójt gminy Kije, Krzysztof Słonina.

– Już przed wojną w Hajdaszku była stacja kolejki wąskotorowej. W latach świetności pociągi kursowały na trasie od Jędrzejowa przez Pińczów do Rakowa i Kocmyrzowa w Małopolsce. W latach 50. i 60, na terenie gminy znajdowały się trzy węzły kolejowe. Były czasy że 500 osób z 5 tysięcy wszystkich mieszkańców gminy pracowało na kolei. Mam świadomość, że te czasy już nie wrócą, bo transport kolejowy stracił na znaczeniu,  ale chcemy przywrócić do życia stację kolejową w Hajdaszku  i nadać jej nową funkcję. 
Na stacji są dwa budynki, dworzec z poczekalnią z 1924  roku i powojemmy domek dróżnika, torowisko,  zwrotnice kolejowe i wiele innych urządzeń. – Chcemy wyremontować zarówno budynki jak i sprzęt. Na dworcu urządzimy restaurację i miejsca noclegowe. Może powstaną apartamenty hrabiny Karoliny Lackorońskiej, która kiedyś była na naszym dworcu jako podróżna. W domku dróżnika zrobimy świetlicę dla naszych dzieci. W planach mamy utworzenie skansenu kolejowego. W wielu domach zachowało się mnóstwo rzeczy kolejowych, jak czapki, lizaki, mundury, kasowniki czy choćby stare bilety. Kto dzisiaj pamięta, że dawniej mały kawałek tekturki z dziurką w środku był biletem. Warto pokazać jak kolej się zmieniała. Liczymy, że mieszkańcy przyniosą wiele eksponatów – dodaje. 

 

W planach jest też zakup starej drezyny do prezentacji na torach oraz zabytkowego parowozu. – Chcemy go używać i wozić turystów – informuje wójt. - Teraz kolejka kursuje na trasie Jędrzejów – Pińczów, aby się przejechać trzeba się wybrać na całodniową wycieczkę. My chcemy proponować krótkie trasy, do Pińczowa oraz do Umia-nowic, gdzie także znajduje się zabytkowa stacja, ale młodsza od tej w Hajdaszku. W tej miejscowości ma niebawem powstać kolejna atrakcja turystyczna w naszej gminie dla dzieci i dorosłych.

W Umianowicach, w trójkącie otoczonym torami powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej a w nim Nidarium, czyli gigantyczne akwarium pokazujące jak wygląda życie w rzece Nidzie. Budynek ze szkła i miejscowego kamienia ma być wkomponowany w otoczenie pobliskiej stacji kolejki wąskotorowej. W Centrum Edukacji Przyrodniczej powstanie kilka stref, edukacyjna, konferencyjna, poświęcona na odpoczynek, w tym część noclegowa. Powstanie owczarnia i stajnia. To miejsce będzie służyć do poznawania roślin i życia zwierząt w naturze.

Tę inwestycję zrealizuje Zespół Świętokrzyskich Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, który przeniesie do Umianowic swoją siedzibę z oddalonych o kilkanaście Krzyżanowic, gdzie nie ma już miejsca na rozbudowę.