MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Belfer wcześniej kończy pracę

Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia
Nauczyciele, tak jak każda grupa osób pracujących w szczególnych warunkach, zachowali prawo do wcześniejszych emerytur.
Nauczyciele, tak jak każda grupa osób pracujących w szczególnych warunkach, zachowali prawo do wcześniejszych emerytur.
Do końca ubiegłego roku nauczyciele mogli przechodzić na emeryturę na kilka sposobów, w tym również na wcześniejszą jeżeli spełniali warunki wieku i wypracowanych w szkole lat. Teraz weszły w życie nowe przepisy.

 

Nauczyciele, tak jak każda grupa osób pracujących w szczególnych warunkach, zachowali prawo do wcześniejszych emerytur. O świadczenia kompensacyjne można się jednak starać na zupełnie nowych warunkach, które weszły w życie na początku lipca tego rok.

 

 

DO UBIEGŁEGO ROKU

Nauczyciele, bez względu na wiek mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę na podstawie Karta Nauczyciela. Osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 a przed 1 stycznia 1969 i mają 30-letni okres zatrudnienia w tym 20 lat pracy w szczególnym charakterze mogły i nadal mogą na swój wniosek przejść na emeryturę, jeśli do końca 2008 roku spełniły te warunki i rozwiążą stosunek pracy.

 

Kolejnym sposobem dla nauczycieli urodzonych po 31 grudnia 1948 roku na wcześniejszą emeryturę było wykorzystanie przepisów uwzględniających szczególne warunki pracy. Kobiety musiały mieć ukończone 55 lat, mężczyźni 65 przy 20-letnim i 25 letnim stażu pracy (w tym jako nauczyciel -15). Niestety w tym przypadku obydwa warunki musiały być spełnione nie później niż do 31 grudnia 2008 roku.

 

Dla pozostałych nauczycieli, którzy nie będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę pozostaje możliwość nabycia prawa do tego świadczenia na zasadach ogólnych (to jest 60lat kobieta lub 65 mężczyzna) lub skorzystanie z nowych przepisów o tzw. „nauczycielskich pomostówkach” – czyli nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

OBECNE WARUNKI

 

Ze świadczeń kompensacyjnych mogą skorzystać nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w przedszkolach i szkołach publicznych i niepublicznych, oraz publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego. Świadczenia przysługują nauczycielom, którzy łącznie spełnili następujące warunki: osiągnęli właściwy wiek; mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat pracy w placówkach oświatowych w wymiarze co najmniej jednej drugiej obowiązkowego wymiaru godzin. Ostatnim warunkiem jest rozwiązanie umowy o pracę.

 

W tym miejscu warto dodać, że przepisy o NŚK (odmiennie niż to było dotychczas w przypadku dokumentowania wymaganego wymiaru stażu pracy) nie dają możliwości zaliczania do ogólnego stażu okresów wykonywania pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

 

JAK OBLICZANE SĄ ŚWIADCZENIA

 

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oblicza się tak samo jak emeryturę pomostową i tak samo jak emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obliczaną według nowych zasad, a waloryzowana będzie na zasadach i w terminach przewidzianych dla emerytur i rent z FUS.

Prawo do świadczenia ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia pracy w jednostkach, o których mowa jest w ustawie Karta Nauczyciela- tak więc przedszkole czy szkoła odpada. Jeśli jednak nauczyciel podejmie pracę nie związaną z jego zawodem prawo do świadczenia może ulegać zmniejszeniu na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach – czyli w zależności od wysokości osiąganych wynagrodzeń

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia