Historia Benettona to typowy amerykański sen „od pucybuta do milionera”. Założona w 1965 roku firma powstała wyłącznie dzięki umiejętnościom i pracowitości rodzeństwa Benetton. Założyciel i obecny prezes grupy Luciano Benetton przyszedł na świat w 1935 roku i już w wieku 10 lat, gdy zmarł jego ojciec, musiał zarabiać na utrzymanie rodzeństwa i matki. Kariera firmy zaczęła się od żółtego swetra zrobionego na drutach przez siostrę Luciana. On sam, zamiast założyć prezent na siebie, sprzedał go, podobnie zresztą jak własny akordeon i rower brata. Za uzyskane pieniądze kupił siostrze maszynę dziewiarską do produkcji kolejnych swetrów.
Kolorowe dzianiany Benettona sprzedawały się coraz lepiej, ale tak naprawdę kariera rodziny Benettonów ruszyła z kopyta, gdy za promocję marki zabrał się znany fotograf Olivier Toscani. To on projektował kontrowersyjne kampanie reklamowe. Wymyślił księdza całującego zakonnicę i parę gejów prowadzących się za rękę. A gdy pewnego roku właśnie z powodu bardzo kontrowersyjnej reklamy, ogłoszono bojkot Benettona, nawołujący do oddawania jego ubrań na rzecz Czerwonego Krzyża, niemłody już Luciano Benetton, wówczas włoski senator, odpowiedział reklamą, na której pokazał się… nagi z podpisem „Chcę z powrotem moje ubrania!”.
Dziś grupa warta jest kilka miliardów euro i nadal pozostaje pod kontrolą rodzeństwa Benettonów, które posiada także znaczne udziały w spółce Auostrade, kontrolującej włoskie autostrady oraz sieci fast - foodów Autogrill.
Obecnie firma produkuje ponad 150 milionów ubrań rocznie. Jej sieć składa się z ponad 6 tysięcy sklepów na całym świecie, generując łączne obroty przekraczające 2 milliardy euro.
Benetton jest obecnie w 67 procentach kontrolowany przez spółkę holdingową Edizione Srl, należącą w całości do rodziny Benettonów. Ten odzieżowy koncern jest tez od 1986 roku notowany na giełdzie w Mediolanie.
Rekord upadłości w 2021 roku