Betonowe płyty tarasowe – jak je układać i jakie modele wybrać?

Materiał partnera zewnętrznego
Planując budowę eleganckiego tarasu, zwykle stajemy przed wyborem kostki brukowej lub płyt tarasowych. Obie z możliwości, jeżeli prace zostaną wykonane bez zarzutu, gwarantują nam wspaniały efekt w postaci szykownej i trwałej przestrzeni, na której spędzać będziemy chcieli jak najwięcej czasu. Zostawmy na moment bruk i skupmy się na opcji numer dwa. Zastanówmy się, dlaczego płyty tarasowe z betonu to świetna inwestycja.

Choć w swojej nazwie mają słowo „tarasowe”, ich zastosowanie nie sprowadza się wyłącznie do tarasu. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by ułożyć z nich przydomową ścieżkę, niewielki placyk lub eleganckie schody. Nie ma również jednego prawidłowego sposobu na montaż płyt tarasowych. Fachowcy dzielą się na tych, którzy od lat stosują sprawdzoną metodę „na mokro” i na tych, którzy skłaniają się do pracy „na sucho”. Czym różnią się od siebie te dwie metody? Cóż, przede wszystkim ilością czasu i pracy, jakie trzeba w nie włożyć. Układanie płyt tarasowych „na mokro” wiąże się z potrzebą wylania betonowej podstawy, tymczasem „na sucho” znaczy bezpośrednio na gruncie. Drugi z wymienionych sposobów jest szybszy i łatwiejszy, dlatego to właśnie na nim skupimy się w niniejszym tekście.

Taras z płyt betonowych metodą „na sucho” - projekt

Praca budowlana wykonywana po partyzancku, bez przynajmniej najprostszego, naszkicowanego na kawałku kartki planu, nie ma najmniejszego sensu. Idąc „na żywioł”, poczujemy konsekwencje takiej brawury, co odbije się na zmarnowanym czasie, siłach i wyrzuconych w błoto pieniądzach. Lepiej nie ryzykować. Projekt możemy wykonać samodzielnie, posiłkując się swoją wiedzą lub informacjami znalezionymi w internecie (polecamy fora, na których spotykają się chętni do pomocy fachowcy oraz fachowe blogi producentów, jak na przykład bazę wiedzy Semmelrock). Jeżeli jednak czujemy, że taka praca nas przerasta lub po prostu nie chcemy sobie nią zaprzątać głowy, zawsze możemy wynająć specjalistę lub poprosić o pomoc lepiej zorientowanego kolegę.
Dane, jakie powinny znaleźć się na planie budowy tarasu to:

  • wymiary i kształt powierzchni,
  • wzór oraz rodzaj płyt, z których będziemy korzystać,
  • dokładnie wyznaczone granice budowy oraz typ stosowanego obrzegowania,
  • liczby stopni schodowych biegnących z tarasu do ogrodu.

Przygotowanie podłoża pod budowę

Wstępem do prawdziwie fizycznej pracy będzie pozbycie się warstwy humusu oraz gruntu rodzimego (tzw. korytowanie). Pamiętajmy, że głębokość wykopu nie powinna być mniejsza niż 20 cm i większa niż 30 cm. Kolejne kroki to: wyrównanie dna, przygotowanie spadków koniecznych do odprowadzania wody i ubicie terenu (można użyć wypożyczonej zagęszczarki). Jeśli grunt, na którym układamy płyty, jest słabonośny, nie obędzie się bez położenia geowłókniny, którą przykryjemy 10 cm warstwą piasku. Geowłóknina zapobiegnie przedostawaniu się nieczystości z gruntu bezpośrednio na płyty. Tak przygotowane podłoże ponownie ubijamy za pomocą zagęszczarki.

UWAGA! Nie wolno nam zapomnieć o zachowaniu spadków odprowadzających wodę od budynku w stronę terenu niezabudowanego!

Wykonanie betonowych obrzeży

Kolejny etap naszych prac to przygotowanie obrzeży dla tarasu. Jest to krok niezwykle ważny, ponieważ niezabezpieczone krawędzie mogą okazać się niestabilne i nietrwałe. Do wykonania obrzeży wystarczą nam elementy niewykorzystane przy układaniu stopni lub palisad ogrodowych. Materiał osadzimy na półsuchym betonie.

Przygotowanie podbudowy

Podbudowa jest warstwą mrozoodporną wykonaną z kruszywa budowlanego łamanego (np.granit) o frakcji 0/31,5 mm. Grubość takiej warstwy nie powinna być mniejsza niż 15 cm i przekraczać 20 cm. Zagęszczając podbudowę, pamiętajmy o zachowaniu zaprojektowanych spadków. Ostatnim elementem tego etapu prac będzie wysypanie 5 cm warstwy 2-8 mm grysu.

Betonowe płyty tarasowe — układanie

Po przygotowaniu podłoża rozpoczynamy układanie płyt tarasowych. Pamiętajmy, żeby podczas montażu bezustannie czuwać nad ich poziomem. Jeśli zauważymy, że któryś z elementów wystaje ponad resztę, wyrównujemy go, korzystając z gumowego młotka. Nie używamy młotka metalowego ani zagęszczarki, które mogą bezpowrotnie uszkodzić powierzchnię płyt.

Układając poszczególne elementy, zwracamy uwagę, by odstępy między nimi mieściły się w przedziale 5-10 mm. Szczeliny możemy wypełnić fugą żywiczną, grysem (1-3 mm) lub piaskiem. Jeżeli zdecydujemy się na kruszywo, wystarczy rozsypać je na ułożonej powierzchni, a następnie rozprowadzić za pomocą miotły lub szczotki.

Dlaczego wybieramy metodę „na sucho”?

Jak już wspomnieliśmy, układanie "na gruncie" to metoda stosunkowo niedroga i niepochłaniająca zbyt wiele cennego czasu. Co więcej, w razie uszkodzenia którejś z płyt, możemy w prosty sposób wymienić ja na nowy model. Tymczasem taras ułożony „na sucho”, na którym dojdzie do pęknięcia lub ukruszenia któregoś z elementów, nadaje się już tylko do kucia. Wybór wydaje się oczywisty.

Wybór betonowych płyt tarasowych — na co zwrócić uwagę?

O jakości betonowych płyt tarasowych decyduje kilka podstawowych czynników, takich jak: nośność, odporność na obciążenia, ekstremalne warunki atmosferyczne (mróz, nasłonecznienie, wiatr, deszcze itd.) oraz uszkodzenia mechaniczne. Płyty należy dobierać zgodnie z ich przeznaczeniem. Model, który kupiliśmy z myślą o tarasie, niekoniecznie sprawdzi się na podjeździe.

Jaki format płyt tarasowych wybrać?

Właściciele domów jednorodzinnych najchętniej sięgają po modele kwadratowe i prostokątne o wymiarach 60×30, 60×60, 60×45, 40×40 czy 30×30. Co ciekawe, producenci płyt tarasowych niejednokrotnie mają w swojej ofercie modele sięgające nawet 100 cm długości! Takie niecodzienne formaty przygotowane zostały z myślą o nowoczesnych aranżacjach i powierzchniach o dużych rozmiarach. Niezwykle istotnym elementem jest grubość płyty – zwykle jest to od 3,5 do 4,5 cm. Są to modele optymalne dla przestrzeni przeznaczonych do ruchu pieszego (np. tarasy, schody itd.). Myśląc o podjazdach lub powierzchniach eksploatowanych z wyjątkową intensywnością, najlepiej poprosić o radę specjalistę. Nie zapominajmy o spójności aranżacji! Płyty tarasowe powinny komponować się z elewacją domu lub z podłogą we sąsiadującym z tarasem wnętrzu.

Najpopularniejsze modele betonowych płyt tarasowych

Znany producent płyt betonowych oraz kostki brukowej Semmelrock pokusił się o wskazanie najpopularniejszych płyt wykonanych z surowego betonu, które imitują beton architektoniczny. Zgodnie z oceną ekspertów są to:

  • płyty imitujące stare drewno, poddawane działaniu wody i wiatru;
  • płyty z wyeksponowanymi szlachetnych kruszywem
  • płyty o strukturze naturalnego kamienia

W tej ostatniej kategorii wskazać możemy modele Bradstone Old Town, Milldale czy Blue Lias pochodzące z katalogu Semmelrock. Opiszemyy szerzej tylko jeden model z bogatego katalogu Semmelrock. Po więcej zapraszamy na oficjalną stronę producenta: https://www.semmelrock.pl/kategorie-produktowe/plyty/.

Pierwszy z wymienionych modeli, czyli Bradstone Old Town, jak sama jego nazwa wskazuje, imitować ma stare eleganckie budownictwo. Jego strukturalna powierzchnia wzbogacona została o wysokiej jakości piaski kwarcowe. Krawędzie płyty są nieregularne, co jeszcze bardziej upodabnia propozycję Semmelrock do starych kamieni miejskich. Zgodnie z wymienionymi wcześniej wymogami, jest to produkt odporny na mróz. Jego przeznaczeniem jest jednak ruch pieszy, zatem wykładanie nim podjazdów czy parkingów nie będzie najlepszym pomysłem.

Semmelrock proponuje płyty Bradstone Old Town w pakietach po 6,07 m2. Modele mają grubość wahająca się między 3,8 a 4,4 cm oraz formaty dostosowane do różnego rodzaju aranżacji. Jeden pakiet zawiera 3 sztuki o wymiarze 60×60 cm, 3 sztuki o formacie 60×45 cm, 6 sztuk o formacie 30×30 cm, 9 sztuk formatu 60×30 cm, 2 sztuki o wymiarach 45×45 cm i 12 sztuk mierzących 45×30 cm. Różne formaty oraz stonowana, elegancka kolorystyka pozwala na aranżowanie nawierzchni zgodnie z fantazją właściciela posesji.

Co istotne, nie trzeba kombinować z doborem stopni i obrzeży z innych kompletów. Rodzina Bradstone Old Town to również stopnie oraz obrzeża gotowe do twórczego wykorzystania na naszym tarasie. Zarówno ten model, jak i Milldale czy Blue Lias pozwalają na stworzenie eleganckiej, oryginalnej przestrzeni, która zadziwi nie tylko sąsiadów, ale i samego właściciela.

Dodaj ogłoszenie