Bezpieczne, czyste Morze Bałtyckie to nasz priorytet - Bałtyk dla pokoleń. Inicjatywa dla naszego morza

Materiał informacyjny Enea
Udostępnij:
Morze Bałtyckie z racji swojego położenia jest szczególnym morzem. Z wyjątkowo wrażliwym ekosystemem, jednocześnie eksploatowanym gospodarczo. Najbliższe lata przyniosą intensyfikację tych działań, związanych z rozwojem energetyki morskiej. Dlatego coraz bardziej palący staje się nierozwiązany od dekad problem amunicji, broni i niebezpiecznych substancji, zalegających na dnie naszego morza.

Co leży na dnie Morza Bałtyckiego?

Fundacja Mare, monitorująca zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego informuje, że tylko w polskiej strefie znajduje się około 400 wraków, z tego 100 na wodach Zatoki Gdańskiej. Grożą rozszczelnieniem, wyciekiem paliwa, niebezpiecznych substancji.

Morze Bałtyckie usiane jest także składowiskami niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej. Szacuje się, że zatopiono w nim 50 tys. ton amunicji zawierającej bojowe środki trujące (BŚT). Najwięcej broni zatopiono na wschód od Bornholmu (ok. 35 tys. ton broni zawierającej ok. 13 tys. ton BŚT, na głębokościach od 70 do 105 m). Na Głębi Gotlandzkiej zatopiono przynajmniej 2 tys. ton broni (na głębokości 80-100 m). Ostatnie oficjalne miejsce zatopień to południowa część cieśniny Mały Bełt (30 m). W okresie zimnej wojny broń chemiczna została również pozostawiona w rejonie Głębi Gdańskiej.

Nie wiadomo, ile substancji wyrzucono za burtę w drodze na miejsca składowania. Przez dziesiątki lat leżały one niewzruszenie pod grubą warstwą mułu. Obecnie jednak te składowiska mogą zostać naruszone w związku z planowanymi, wielkimi inwestycjami w energetykę morską. Budowane będą morskie farmy wiatrowe, kładzione kable podmorskie łączące je z lądem. Zakres prac hydrotechnicznych ingerujących w dno morskie będzie ogromny.

Ocalmy Morze Bałtyckie dla pokoleń

Dlatego konieczne jest podjęcie działań w celu przebadania dna morskiego i bezpiecznego wydobycia niebezpiecznych substancji. Pod koniec ubiegłego roku Enea, jedna z firm inwestujących w morską energetykę wiatrową wraz z UN Global Compact Network Poland uruchomiła kampanię edukacyjną #BałtykDlaPokoleń, by wspólnie informować o zagrożeniu i angażować społeczność międzynarodową do podjęcia koniecznych działań.

Bezpieczne Morze Bałtyckie musi stać się priorytetem dla Europy i to jest nasz apel, skierowany do wszystkich, którym los kolejnych pokoleń nie jest obojętny - podkreśla Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Misją projektu #BałtykDlaPokoleń jest dążenie do realizacji rezolucji Parlamentu Europejskiego z 27 kwietnia 2021 roku, wzywającej Komisję Europejską do oczyszczenia Morza Bałtyckiego z broni chemicznej z okresu II wojny światowej. Dokument został uchwalony niemal jednogłośnie, a jego pomysłodawcami byli polscy europosłowie – Anna Fotyga i Kosma Złotowski. Inicjatywę poparło 660 europosłów, przy ośmiu głosach sprzeciwu i 25 wstrzymujących się.

Jak oczyścić Morze Bałtyckie - Potrzebne konkretne działania

Czas działa na niekorzyść Morza Bałtyckiego. W słonawym środowisku morskim stalowe konstrukcje wraków i pojemników z bronią ulegają degradacji, mogą się łamać, uwalniając paliwo i toksyczne związki. Naukowcy szacują, że pojemniki z bronią chemiczną są skorodowane w 70-80 proc. Ryzyko związane z ich rozszczelnieniem jest coraz większe.

Każda ingerencja człowieka w środowisko morskie, związana z działalnością gospodarczą, stwarza zagrożenie napotkania na substancje niebezpieczne i uwolnienia ich do środowiska – mówi dr hab. Jacek Bełdowski, prof. PAN; Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. - Jak najszybciej powinniśmy dysponować metodą i technologią bezpiecznego wydobywania czy neutralizowania niebezpiecznych substancji. Obecnie jest kilka firm zagranicznych i polskich komunikujących, że taką technologię mają. Żadna nie została jednak do tej pory przetestowana w praktyce w środowisku Bałtykutłumaczy Jacek Bełdowski.

Tymczasem już w 2025 roku rozpoczną się zasadnicze prace hydrotechniczne, związane z inwestycjami w energetykę morską. Potrzebne jest podjęcie konkretnych działań nie tylko w wymiarze krajowym, ale także międzynarodowym. W rozwiązanie problemu powinna zaangażować się cała Unia Europejska.

Pomysłodawcy kampanii #BałtykDlaPokoleń apelują do Komisji Europejskiej o podjęcie niezwłocznych działań związanych z wykonaniem przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji dotyczącej oczyszczenia dna Morza Bałtyckiego z broni chemicznej; zabezpieczeniem zagrażających środowisku wraków statków i okrętów; zniwelowaniem skutków już powstałych szkód, wynikających z rozszczelnienia pojemników z amunicją i zbiorników paliwowych.

Do apelu przyłączyć może się każdy. Wystarczy wejść na stronę https://baltykdlapokolen.pl/# i dołączyć do inicjatywy. Znajdziemy tam także wszystkie informacje o niebezpiecznych substancjach w Morzu Bałtyckim oraz działaniach na rzecz ich neutralizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpieczne, czyste Morze Bałtyckie to nasz priorytet - Bałtyk dla pokoleń. Inicjatywa dla naszego morza - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie