Bezrobocie w Świętokrzykiem. Zobacz, kto u nas pracuje, a kto nie?

Marzena Smoręda
Po podstawówce czy gimnazjum nikt u nas pracy nie znajdzie.  Rośnie za to zapotrzebowanie na techników, pracowników przemysłu, rzemieślników czy operatorów maszyn. Zmorą są bierni zawodowo, a tych przybywa wśród młodych. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach przedstawił najnowszy raport na temat rynku pracy w Świętokrzyskiem.>>>POZNAJ SZCZEGÓŁY. KTO MA NAJWIĘKSZE SZANSE NA PRACĘ? A KTO ŻADNYCH?>>> TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosuZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie(Źródło:vivi24)
Po podstawówce czy gimnazjum nikt u nas pracy nie znajdzie. Rośnie za to zapotrzebowanie na techników, pracowników przemysłu, rzemieślników czy operatorów maszyn. Zmorą są bierni zawodowo, a tych przybywa wśród młodych. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach przedstawił najnowszy raport na temat rynku pracy w Świętokrzyskiem.>>>POZNAJ SZCZEGÓŁY. KTO MA NAJWIĘKSZE SZANSE NA PRACĘ? A KTO ŻADNYCH?>>> TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosuZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie(Źródło:vivi24) Krzysztof Krogulec
Udostępnij:
Po podstawówce czy gimnazjum nikt u nas pracy nie znajdzie. Rośnie za to zapotrzebowanie na techników, pracowników przemysłu, rzemieślników czy operatorów maszyn. Zmorą są bierni zawodowo, a tych przybywa wśród młodych. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach przedstawił najnowszy raport na temat rynku pracy w Świętokrzyskiem.

Brak pracy i pracowników

Dlaczego? - Z kilku powodów. Po pierwsze, wpływa mniej ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej od pracodawców. Porównując rok do roku, w marcu 2018 było ich o 21,3 procent mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku. W tym roku spadającą liczbę ofert widać nawet porównując kolejne miesiące. Na przykład w porównaniu z lutym bieżącego roku, ich liczba spadła o 9 procent - mówi Arkadiusz Piecyk.

Po drugie, bezrobotni mają problem, bo albo nie mają wykształcenia, albo doświadczenia, albo ich kwalifikacje nie przystają do rynku pracy. Najniższy wskaźnik zatrudnienia, czyli udział w rynku pracy dotyczy osób z najniższym poziomem wykształcenia, czyli gimnazjalnym i podstawowym. Wynosi on zaledwie 12 procent. Podczas gdy wśród około 515 tysięcy pracujących w regionie świętokrzyskim największy procent dotyczy osób z wykształceniem wyższym, w dalszej kolejności z wykształceniem zawodowym.

Problem 50-latków i niechętnych pracy

Nie zwiększa się także w regionie poziom zatrudnienia dla osób w wieku 55 plus. Wśród pracujących w regionie stanowią oni tylko 25,3 procent. Dla nich istnieje Program Regionalny na rzecz aktywizacji zawodowej bezrobotnych powyżej 50. roku życia. Będzie on realizowany przede wszystkim w powiatach, gdzie problem jest palący, a więc w Kielcach, Końskich, Skarżysku, Starachowicach czy Włoszczowie. Jest na to 3750 tysięcy złotych.

Jest też duży problem z biernymi zawodowo, wśród nich otrzymującymi pomoc z opieki społecznej. Ich liczba spada bardzo wolno, w skali roku zaledwie o 1,5 procent. Z analiz wynika, że wśród biernych zawodowo rośnie liczba uzyskujących dochód ze świadczeń socjalnych. Wzrost bierności zawodowej aż o 17,9 procent nastąpił wśród osób w wieku 25-34 lata. Jest to niepokojąca tendencja.

Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach
Sytuacja na świętokrzyskim rynku pracy jest ustabilizowana. Od 3-4 lat następował stały spadek stopy bezrobocia, teraz osiągnął liczbę jednocyfrową - 9,3 procent. Ale nie brakuje problemów, jak na przykład duży udział wśród bezrobotnych osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia. Wśród nich są ludzie w wieku 50 plus, młodzi ludzie, do 30. roku życia, oraz bierni zawodowo w wieku 25-34 lat. To niekorzystne zjawiska. Osoby po 50. trzeba delegować na szkolenia, do pracy w konkretnych firmach bądź subsydiować im miejsca pracy, młodych może zachęcić wyższe wynagrodzenie, które chcą czy nie, pracodawcy muszą podnosić, bo taka jest sytuacja na rynku. Najtrudniej jest z biernością zawodową, której trudno przeciwdziałać, bo ci ludzie bardzo często żyją z różnych form pomocy państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Bezrobocie w Świętokrzykiem. Zobacz, kto u nas pracuje, a kto nie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie