Bezrobocie w Świętokrzyskiem rośnie, ale... wolniej niż w poprzednich miesiącach [RAPORT]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Udostępnij:
W lipcu w województwie świętokrzyskim koronawirus znów odcisnął swoje piętno na rynku pracy, ale bezrobotnych przybyło mniej niż w poprzednich miesiącach. W stosunku do do czerwca było to około 150 osób, czyli o 0,3 procenta. Stopa bezrobocia w regionie wyniosła w lipcu 8,6 procent i w stosunku do tego samego miesiąca poprzedniego roku znacznie wzrosła. Najwyższa była w powiecie skarżyskim – 16 procent, najniższa w powiecie buskim – 4,1 procent.

Dla porównania, w lipcu 2019 roku stopa bezrobocia w regionie wynosiła 7,7 procent, a w lipcu 2018 roku 8,2 procent.

W regionie nadal utrzymują się znaczne różnice terytorialne w stopie bezrobocia. Najwyższa jest w powiatach: skarżyskim – 16 procent, opatowskim – 12,8 procent, koneckim – 12,5 procent, ostrowieckim – 11,6 procent i kieleckim – 10,8 procent, natomiast najniższa w: buskim – 4,1 procent, Kielcach – 5,7 procent, pińczowskim – 6,7 procent, włoszczowskim – 7 procent, sandomierskim i staszowskim - po 7,3 procent oraz jędrzejowskim – 7,4 procent.

Bezrobocie w Świętokrzyskiem rośnie, ale... wolniej niż w poprzednich miesiącach [RAPORT]

Liczba bezrobotnych w województwie świętokrzyskim na koniec lipca 2020 roku wyniosła 45.927 osób. W porównaniu do czerwca bieżącego roku najbardziej przybyło bezrobotnych w ośmiu powiatach: buskim – 3,6 procent (52 osoby), staszowskim – 2 procent (46 osób), kazimierskim – 1,8 procent (22 osoby) oraz koneckim – 1,6 procent (59 osób). Bezrobocie spadło, w porównaniu do czerwca br., w pięciu powiatach: pińczowskim – 1,8 procent (21 osób) i skarżyskim – 1,2 procent (51 osób). W powiecie jędrzejowskim poziom bezrobocia pozostał na tym samym poziomie w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

- W lipcu bieżącego roku niektóre z powiatów po raz pierwszy od początku trwania pandemii odnotowały spadki stopy bezrobocia. Tak było w powiatach: kieleckim, ostrowieckim, pińczowskim, skarżyskim, starachowickim. Lipiec był więc wprawdzie kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia, ale wzrostu słabszego niż w poprzednich miesiącach - od 3,7 procent w kwietniu, po 0,3 procent w lipcu. Pracodawcy chcą zatrudniać. W lipcu liczba ofert zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy wzrosła o 42 procent w porównaniu z czerwcem i był to procentowo najwyższy w kraju przyrost liczby ofert.

-Oznacza to, że wielu pracodawcom udało się nie tylko utrzymać stan zatrudnienia, ale również wznowić procesy rekrutacyjne. Dane lipcowe pokazują więc, że działania na rzecz ochrony miejsc pracy okazały się skuteczne i sytuacja na rynku pracy stopniowo się stabilizuje, chociaż mamy świadomość, że wciąż istnieje ryzyko jej pogorszenia, w zależności od rozwoju pandemii – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach Aleksandra Marcinkowska.

Wśród 45.927 osób bezrobotnych zarejestrowanych w całym regionie 13.018 osób czyli 28,3 procent stanowili ludzie młodzi, do 30 roku życia. Wśród nich były 7.152 kobiety (54,9 procent). W porównaniu do lipca 2019 roku przybyło młodych ludzi bez pracy. Ich populacja zwiększyła się o 2.158 osób (o 19,9 procent).

Przybyło też w porównaniu z lipcem 2019 osób bezrobotnych po 50 roku życia. Na koniec lipca 2020 roku w ewidencji bezrobotnych było ich 11.098, czyli 24,2 procent ogółu bezrobotnych. Było wśród nich 3.973 kobiet (35,8 procent tej populacji). W porównaniu do lipca 2019 roku ta grupa bezrobotnych zwiększyła się o 742 osoby (o 7,2 procent).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Bezrobocie w Świętokrzyskiem rośnie, ale... wolniej niż w poprzednich miesiącach [RAPORT] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie