Bezrobocie w Świętokrzyskiem w w marcu wyższe niż przed rokiem, ale... są też pozytywne informacje

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Aleksandra Marcinkowska - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Aleksandra Marcinkowska - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Fot. Dawid Łukasik
Udostępnij:
W marcu 2021 roku bezrobotnych w Świętokrzyskiem było więcej niż przed rokiem, ale pojawił się trend pokazujący poprawę sytuacji na rynku pracy w naszym regionie. Od dwóch miesięcy ich liczba zaczęła spadać. Niestety porównując miesiące rok do roku widać wpływ pandemii i bezrobocie w 2021 jest wyższe niż w 2020.

Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach nie ma na razie pełnych danych dotyczących stopy bezrobocia w marcu bieżącego roku, ale szacunkowo przyjmuje się, że będzie ona niższa niż w lutym tego roku. Bezrobotnych w marcu w województwie świętokrzyskim było 45.651 osób, czyli o 1264 osoby, stanowiące 2,7 procent, mniej niż w lutym. Ale dla porównania w marcu 2020 roku było ich 42.978, a w marcu 2019 roku 44.542 osoby.

- Szacunkowa wysokość stopy bezrobocia w marcu bieżącego roku wynosi 8,6 procent, to jest o 0,2 punkty procentowe mniej niż w lutym. Poziom bezrobocia spadł we wszystkich powiatach, natomiast nieznaczny wzrost - o 45 osób - wystąpił tylko w mieście Kielce. Marzec był więc w tym roku drugim już miesiącem ze spadkiem bezrobocia w naszym regionie. W obecnych warunkach pandemii i lockdownu, dotykającego wiele branż gospodarki, jest to pozytywna informacja – mówi Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, w marcu 2021 roku pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy 2657 ofert pracy – to o ponad 70 procent więcej niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego.

- Duże znaczenie dla ochrony miejsc pracy przed skutkami pandemii mają działania podejmowane w ramach Tarczy Antykryzysowej. Kwota, jaką Wojewódzki i Powiatowe Urzędy Pracy przekazały świętokrzyskim pracodawcom i osobom samozatrudnionym na ochronę miejsc pracy wynosi już 736 milionów złotych. Umożliwiło to między innymi ochronę ponad 107 tysięcy miejsc pracy w całym regionie. Wsparcie w postaci dofinansowania kosztów działalności otrzymało również 11.655 osób samozatrudnionych,a umarzalne pożyczki trafiły do 51.400 mikroprzedsiębiorców i organizacji pozarządowych – informuje dyrektor Marcinkowska.

Z pełnych danych z rynku pracy wynika, że w lutym 2021 roku stopa bezrobocia w województwie świętokrzyskim wyniosła 8,8 procent. Dla porównania, w lutym 2020 roku - 8,3 procent, a w lutym 2019 - 8,6 procent.

Najniższą stopę bezrobocia w lutym 2021 miały powiaty: buski – 4,5 procent, miasto Kielce – 5,9 procent i pińczowski – 6,9 procent. Najwyższą powiaty: skarżyski – 17,2 procent, opatowski -13,5 procent i konecki - 13 procent.

W lutym 2021 roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 29 osób w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wynosiła 46.915 osób, ale w skali roku było ich więcej o 2705 osób, w tym kobiet o 1005, a mężczyzn o 1700.

W porównaniu do lutego 2020 roku w lutym bieżącego roku zarejestrowano mniej bezrobotnych – o 21,7 procent, mniej osób wykreślono także z rejestrów bezrobocia - o 25,3 procent. Powodem skreślenia z ewidencji było najczęściej podjęcie pracy. Tak stało się w przypadku 62 procent osób.

Od początku 2021 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 4687 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, to jest o 452 miejsca mniej w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020 roku.

Bezrobocie w naszym regionie wciąż jest wyższe na wsi niż w mieście. Bezrobotni mieszkańcy wsi stanowią w rejestrach 54,6 procent ogółu zarejestrowanych. Wśród osób bez pracy nadal więcej jest kobiet niż mężczyzn – 50,7 procent.

Wśród osób bezrobotnych nadal wysoki odsetek stanowią ludzie młodzi do 30 roku życia -27,5 procent. W wieku mobilnym 18-44 lata jest ich 65,9 procent. Osoby z niskim poziomem wykształcenia, czyli wykształceniem zasadniczym zawodowym, gimnazjalnym, podstawowym i niższym stanowią wśród ogółu naszych bezrobotnych 45,5 procent. Długotrwałe, czyli powyżej roku, pozostający bez pracy stanowią 45 procent bezrobotnych. W naszym regionie wysoki odsetek osób poszukujących zatrudnienia stanowią bezrobotni bez stażu pracy – jest to 14,3 procent ogółu.

Bezrobotni powyżej 50 roku życia stanowią 24,6 procent ogółu zarejestrowanych w świętokrzyskich urzędach pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Bezrobocie w Świętokrzyskiem w w marcu wyższe niż przed rokiem, ale... są też pozytywne informacje - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie