Biskup Czaja: Nie zmieniajmy świata, weźmy się za reformowanie siebie. Diecezjalne Święto Rodziny w Jemielnicy

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Diecezjalne Święto Rodziny w Jemielnicy 2024.
Diecezjalne Święto Rodziny w Jemielnicy 2024. Marcin Żukowski
Tysiące ludzi przyjechało w środę 1 maja do Jemielnicy. Trwa tam Diecezjalne Święto Rodziny. Uroczystości kościelnej przewodniczył biskup Andrzej Czaja, który zwracał uwagę na potrzebę odnowy Kościoła. Bractwo Świętego Józefa powiększyło się o kilkudziesięciu nowych członków. Powołano do życia Dom Towarzyszenia Duchowego "Nazaret". Rozpoczął się też XII Jarmark Cysterski.

W Jemielnicy 1 maja kolejny raz zorganizowano Diecezjalne Święto Rodziny. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ordynariusz bp Andrzej Czaja. Obecny był także biskup pomocniczy diecezji opolskiej i rektor Bractwa Świętego Józefa bp Waldemar Musioł.
W wygłoszonym słowie biskup ordynariusz kolejny raz zwracał uwagę, że potrzebna jest reforma życia wspólnoty Kościoła, a zmiany każdy z nas powinien zacząć od refleksji i naprawy siebie. Jako wzór wskazał pierwszych chrześcijan, których charakteryzował jeden duch, jedno serce i trwanie w Chrystusie.

- Potrzeba, byśmy jako chrześcijanie stanowili w świecie wspólnotę uświęcenia, braterstwa, wspólnotę otwartą i służebną – przekonywał biskup Andrzej Czaja. – Nie ma co reformować świata. Weźmy się za reformowanie Kościoła, naszych parafii, rodzin, poczynając każdy od własnego serca. A to przyczyni się do przemiany świata. To chrześcijanie dokonali wielkiej przemiany świata w ówczesnym Cesarstwie Rzymskim, ale właśnie w ten sposób: bez debat, bez programu, bez wskazań, co mają czynić ludzie świata, tylko biorąc się za siebie, podejmując trud życia na miarę chrystusowej Ewangelii.

Biskup przypomniał o trwającym programie odnowy Kościoła opolskiego. W kwietniu wierni byli zachęcani do przemiany siebie w kierunku prostoty i otwartości. Umownym drugim krokiem do wykonania w maju jest dbanie o dawanie dobrego przykładu.

- W Ewangelii św. Mateusza Jezus przestrzega przed zgorszeniem, przed dawaniem złego przykładu – przypomina biskup i wskazuje, że złe postępowanie rujnuje, zamiast budować. – Szczególnie Chrystus piętnuje gorszenie maluczkich: Lepiej byłoby takiemu kamień młyński zawiesić u szyi i utopić w głębi morza. A przecież tych zgorszeń dzisiaj jest wiele, także w tych naszych rodzinach chrześcijańskich, parafiach, Kościele.

Biskup kolejny raz zapraszał, aby wzorować się na Jezusie, który – jak przypomniał – daje ludziom doskonały przykład dobrego życia.

Diecezjalne Święto Rodziny to także ważne, doroczne spotkanie diecezjalnej wspólnoty mężczyzn należących do Bractwa Świętego Józefa. Po mszy świętej kolejnych 35 mężczyzn dołączyło do wspólnoty, której szeregi liczą już 1062 braci w różnym wieku, duchownych i świeckich z terenu całej diecezji opolskiej.

Na zakończenie Mszy świętej przy jemielnickim sanktuarium oficjalnie powołano do życia Dom Towarzyszenia Duchowego "Nazaret". Będzie to na mapie diecezji nowe miejsce wsparcia i formacji duchowej.

Po mszy świętej rozpoczął się XII Jarmark Cysterski. Wydarzenie w formie festynu przypominające o bogatych, średniowiecznych korzeniach Jemielnicy. Atrakcje i występy sceniczne potrwają do godzin wieczornych.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska