Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes stawia na sztukę. Unikatowa wystawa mistrzów plakatu w Galerii Echo

Marzena SMORĘDA [email protected]
Wystawa plakatu w Dekoradzie rozpoczyna sie 13 stycznia a zakończy 22 stycznia.
Wystawa plakatu w Dekoradzie rozpoczyna sie 13 stycznia a zakończy 22 stycznia.
Dekorada w Galerii Echo w Kielcach zaprasza na niezwykłe wydarzenie artystyczne w naszym mieście. Dzisiaj o godzinie 18.30 odbędzie się wernisaż wystawy polskiej szkoły plakatu – trzech mistrzów koloru. Dla odwiedzających będzie poczęstunek.

Prace, które zostaną zaprezentowane pochodzą z kolekcji Janusza Detki liczącej ok. 2000 plakatów filmowych, stąd 30 wystawianych plakatów (po 10 każdego z autorów) to wybór skromny – tak ze zbioru, jak i przede wszystkim z twórczości artystów: Młodożeniec wykonał ponad 150 plakatów filmowych, „Mucha” i Krajewski – każde ponad 100.

Przeczytaj też: Galeria Korona już prawie na finiszu. Otwarcie zaplanowano na kwiecień.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 13 stycznia o godzinie 18.30 na poziomie +2 w Dekoradzie, Galerii Wyposażenia Wnętrz. Organizatorzy zapraszają na lampke wina lub filiżankę kawy i dobrą muzykę. Plakaty będzie można oglądac do 22 stycznia.

 

Wystawa ma charakter unikatowy, ponieważ nie stanowi powielenia objazdowych ekspozycji krążących po kraju, jest owocem wspólnego pomysłu pokazania części niezwykle wartościowej, prywatnej kolekcji w związku z tym – ciężko ją skopiować i powielić. Mimo, że Wybór plakatów dotyczy plakatów filmowych zadowoleni będą na pewno nie tylko fani X MUZY.

 

Co to jest Polska Szkoła Plakatu?

Polska szkoła plakatu to jedno z ciekawszych zjawisk artystycznych drugiej połowy XX wieku, reprezentowane m.in. przez plakaty filmowe. Tworzyli je wybitni plastycy, wśród których było troje artystów prezentowanych na wystawie: Maria Ihnatowicz „Mucha” (ur. 1937), Andrzej Krajewski (ur. 1933) i nieżyjący już Jan Młodożeniec (1929–2000). Trzy nazwiska i trzy style graficzne – indywidualne i rozpoznawalne, a równocześnie o tyle podobne, że podstawowym środkiem wyrazu jest w nich kolor. U Młodożeńca są to jednolite plamy barwne obwiedzione grubą kreską konturu, co kojarzy się zarówno ze sztukę naiwną, jak i awangardową. Z kolei Ihnatowicz i Krajewski chętnie czerpią z doświadczeń pop-artu, przy czym Krajewski najczęściej wybiera ostre barwy i kompozycje geometryczne, natomiast „Mucha” Ihnatowicz woli tonacje pastelowe i miękkie kontury, ale lubi też bawić się kiczem. Oglądając wystawę warto pamiętać, że „krzyczące” kolorami plakaty powstały w okresie PRL-u i w tamtej przestrzeni były prawdziwą uciechą dla oczu zmęczonych dookolną, codzienną szarością.

Przeczytaj też: Znajdą gaz łupkowy w Świętokrzyskiem? W tym roku odwierty w kilku miejscach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia