MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 60 milionów dla mikro i małych przedsiębiorstw ze świętokrzyskiego

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Przedsiębiorcy mogą otrzymać niemal 60 milionów złotych w ramach unijnego wsparcia. Fot. vsaid/cc/flickr.com
Przedsiębiorcy mogą otrzymać niemal 60 milionów złotych w ramach unijnego wsparcia. Fot. vsaid/cc/flickr.com
Prawie 60 milionów złotych mogą otrzymać mikro i małe przedsiębiorstwa z województwa świętokrzyskiego. Do 18 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego i są to ostatnie środki, o które mogą ubiegać się przedsiębiorcy.

Z funduszy mogą skorzystać mikroprzedsiębiorstwa, czyli takie, w których w ciągu roku pracuje średnio mniej niż 10 osób i których obroty ze sprzedaży wyrobów, towarów i usług nie przekraczają 2 milionów euro oraz małe przedsiębiorstwa, zatrudniające średnio w roku mniej niż 50 osób i których roczne obroty nie przekraczają 10 milionów euro.

- Wprawdzie do tej pory wpłynęło zaledwie osiem wnio-sków, ale nie jest to spowodowane brakiem chęci sięgnięcia po unijne pieniądze, lecz zostawianiem formalności na ostatni moment – wyjaśnia Iwona Sinkiewicz, rzecznik prasowy Świę-tokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Przedsiębiorcy dzwonią, dopytują o szczegóły, zainteresowanie jest duże i z pewnością będzie tak, że chętnych będzie więcej niż środków. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego i są to ostatnie środki, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy, warto wiec nie przegapić okazji - dodała.

Mali przedsiębiorcy mogą liczyć na 60-procentowe dofinansowanie, natomiast większe firmy - na połowę kwoty potrzebnej do zrealizowania inwestycji. Wsparcie ma charakter dotacji i jest kierowane przede wszystkim do przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych, a realizowane projekty muszą mieć charakter innowacyjny lub nieść ze sobą znaczny wzrost zatrudnienia.

Więcej informacji oraz wzory wniosków można znaleźć na stronie internetowej www.rpo-swietokrzyskie.pl.

PODNIEŚĆ KONKURENCJĘ

W przygotowaniu biznesplanów, projektów innowacji, kompletowaniu dokumentacji oraz wypełnianiu zgłoszeń o dofinansowania pomagają konsultanci Koneckiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości.

Dotacja ma podnieść konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku lokalnym i regionalnym poprzez poprawienie ich sytuacji technicznej, organizacyjnej oraz wprowadzenie innowacji czy rozbudowy działalności gospodarczej. - Nowy sprzęt biurowy, oprogramowania i licencje, nabycie nieruchomości do wysokości 10 procent całkowitych kosztów kwalifikowanych czy koszty stworzenia nowego stanowiska pracy to tylko część wydatków, na które można wykorzystać otrzymane pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, aby wnioski były wypełnione precyzyjnie, ponieważ nawet najlepszy wniosek zawierający błędy formalne lub merytoryczne może zostać odrzucony – tłumaczy Marek Mika, prezes zarządu i dyrektor Koneckiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości.

Unijne fundusze wesprą również inwestycje z sektora gospodarki wodno-ściekowej, ochrony powietrza, gospodarki odpadami oraz realizacji przedsięwzięć służących między innymi wdrażaniu zasad zintegrowanego podejścia do zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń. Minimalna wartość dotacji to 10.000 złotych. Wnioski można składać do połowy listopada.

NIE DLA WSZYSTKICH

Wsparcie nie dotyczy osób, które podlegają ubezpieczeniu w KRUS lub widnieją w Rejestrze Podmiotów Wykluczonych prowadzonym przez Ministra Finansów. Dofinansowania nie otrzymają również firmy, które nie zdążyły dostosować się do unijnych wymagań. Z dofinansowania wyłączone są także prace przygotowawcze oraz usługi doradcze związane z przygotowaniem i realizacją nowej inwestycji. w tym koszty związane z dokumentacją techniczną i projektową, jak również wydatki związane z udziałem w imprezach targowo-wystawienniczych oraz misjach gospodarczych.

POMOC W STOWARZYSZENIU

Szczegółowe informacje o możliwościach i warunkach dofinansowania oraz wsparcia udzielanego przez Koneckie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości można uzyskać w siedzibie KSWP w Końskich, przy ulicy Mieszka I 1 oraz w siedmiu biurach zamiejscowych Stowarzyszenia: w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku Kamiennej, Starachowicach, Staszowie, Szydłowcu i Włoszczowie – dokładne adresy i godziny otwarcia placówek dostępne są na stronie www.kswp.org.pl. Konsultanci KSWP udzielają również informacji telefonicznie pod numerem: 41 375 14 55.

Nabór wniosków prowadzony jest w ramach działania 1.1. „Bezpośrednie wsparcie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw” Oś Priorytetowa 1 Rozwój przedsiębiorczości Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia