Branża handlowa bez dużych zaległości

opr. /MS/
Przeciętny czas oczekiwania na zapłatę w handlu wynosi 3,3 miesiąca, podczas gdy średnia dla gospodarki to 4 miesiące.
Przeciętny czas oczekiwania na zapłatę w handlu wynosi 3,3 miesiąca, podczas gdy średnia dla gospodarki to 4 miesiące.
Sektor firm handlowych najlepiej radzi sobie z zaległymi zobowiązaniami. Na spłatę czeka się tam przeciętnie 3,3 miesiąca – najkrócej ze wszystkich sektorów gospodarki.

Ponad jedna czwarta firm z sektora handlowego deklaruje, że ich sytuacja finansowa poprawiła się w ostatnich miesiącach – wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych za II kwartał 2011 roku. Branża handlowa najlepiej radzi sobie z zaległymi zobowiązaniami. 25,4 procent firm nie ma problemu z uzyskaniem zapłaty lub problem ten się zmniejsza, a zdecydowana większość faktur, bo aż 64,3 procent, jest regulowana w ciągu 3 miesięcy od wystawienia. Przeciętny czas oczekiwania na zapłatę wynosi 3,3 miesiąca, podczas gdy średnia dla gospodarki to 4 miesiące. Dla 70 procent przedsiębiorstw handlowych nie stanowi to zbyt wielkiego obciążenia finansowego. Koszty nieterminowych należności pochłaniają z reguły nie więcej niż jedną dziesiątą budżetu firmy.

 

O tym, że branża handlowa ma się nie najgorzej, świadczy również niski odsetek upadłości w tym sektorze. Według raportu „Procesy upadłościowe przedsiębiorstw w Polsce” opracowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych, w pierwszym półroczu 2011 roku odnotowano zaledwie 3,10 procent upadłości wśród firm prowadzących działalność handlową. Z kolei raport Coface na temat upadłości firm w Polsce pokazuje, że bankrutują przeważnie małe przedsiębiorstwa handlowe. W porównaniu do dużych sieciówek mają one większe problemy z utrzymaniem się na rynku i ich byt w większym stopniu zależy od rzetelności kontrahentów. Aby uniknąć bankructwa, wielu małych przedsiębiorców decyduje się na franczyzę. Prowadzenie biznesu pod logo znanej marki i sprawdzone schematy działania gwarantują im bezpieczeństwo. Ryzyko bankructwa sieci handlowej to rzadkość. Według analityków, do końca roku liczba sieci handlowych wzrośnie.

 

Również jeśli chodzi o przyszłą sytuację finansową – optymizm nie opuszcza branży handlowej. Jak pokazuje badanie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, 38,9 procent przedsiębiorstw z tego sektora przewiduje, że w najbliższej przyszłości ich sytuacja ulegnie poprawie a 51,6 procent spodziewa się, że nie ulegnie ona zmianie.

 

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie