Brudna Dwunastka 2024. To lista najbardziej zanieczyszczonych warzyw i owoców. W nich znajduje się najwięcej chemii

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Co roku, Environmental Working Group (EWG), amerykańska organizacja ekologiczna, publikuje listę warzyw i owoców z najwyższymi poziomami pestycydów, znaną jako Brudna Dwunastka. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie z nich zrezygnować. Wręcz przeciwnie! Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie produkty wybierać, aby zapewnić sobie bezpieczny i zdrowy posiłek bez dodatku chemii.

Spis treści

Brudna Dwunastka 2024. To najbardziej zanieczyszczone chemią warzywa i owoce

Analiza przeprowadzona przez EWG opiera się na najnowszych danych pochodzących z badań owoców i warzyw z Departamentu Rolnictwa (USDA) oraz Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w USA.

Przygotowany przez organizację przewodnik dla kupujących na rok 2024 zawiera dane z 47 510 próbek z 46 rodzajów owoców i warzyw. Te, w których znalazło się najwięcej pozostałości pestycydów nazywane są „Brudną Dwunastką”. Znajdziesz je w naszej galerii.

Jak podaje EWG, na badanych w 2024 roku owocach i warzywach wykryto aż 209 rodzajów pestycydów, które pojawiły się w 75 proc. produktów nieekologicznych
Jak podaje EWG, na badanych w 2024 roku owocach i warzywach wykryto aż 209 rodzajów pestycydów, które pojawiły się w 75 proc. produktów nieekologicznych i w 95 proc. badanych próbek z „Brudnej Dwunastki”. Freepik

Ponad 90 proc. próbek truskawek, jabłek, wiśni, szpinaku, nektarynek i winogron dało wynik pozytywny na obecność pozostałości co najmniej dwóch pestycydów. W próbkach każdej z pozycji (z wyjątkiem wiśni) wykryto ponad 50 pestycydów.

Warto podkreślić, że USDA obiera lub szoruje i myje próbki przed ich przetestowaniem, podczas gdy FDA usuwa tylko brud. Nawet po tych krokach testy agencji nadal wykazały ślady 254 pestycydów we wszystkich testowanych owocach i warzywach.

Jakie zanieczyszczenia najczęściej znajdują się w owocach i warzywach?

Cztery z pięciu najczęściej wykrywanych podczas badań substancji chemicznych to fungicydy, które stosuje się na owoce i warzywa w celu zapobiegania lub leczenia chorób grzybiczych:

  • fludioksonil,
  • piraklostrobina,
  • boskalid,
  • pirymetanil.

Dwa z nich, fludioksonil i pirymetanil, również pojawiają się w najwyższych średnich stężeniach spośród wszystkich pestycydów znalezionych w „Brudnej Dwunastce”. Oba fungicydy mogą szkodzić męskiemu układowi rozrodczemu.

– Produkty nieekologiczne są naładowane fungicydami, które mogą wpływać negatywnie na ludzki układ hormonalny – twierdzą autorzy tegorocznego przewodnika EWG.

Inne środki przeciwgrzybicze są wiązane z podobnymi szkodami dla zdrowia – a wiele innych nie zostało jeszcze odpowiednio zbadanych.

W jakich warzywach i owocach jest najmniej chemii?

EWG zaleca konsumentom poszukującym świeżych produktów o niskiej zawartości pozostałości pestycydów kupowanie organicznych wersji produktów z listy „Brudnej Dwunastki” oraz organicznych lub nieorganicznych wersji produktów znajdujących się na liście „Czystej Piętnastki”.

Proponuje również korzystanie z ekologicznych mrożonek. Organizacja jednocześnie podkreśla, że:

Każdy powinien jeść dużo świeżych owoców i warzyw, zarówno ekologicznych, jak i konwencjonalnych. Korzyści zdrowotne płynące z takiej diety przewyższają ryzyko związane z narażeniem na pestycydy.

Należy pamiętać o tym, aby każde warzywo lub owoc umyć dokładnie pod bieżącą wodą, niezależnie od tego czy pochodzi z konwencjonalnej czy ekologicznej uprawy. Niektóre wystarczy opłukać pod bieżącą wodą, inne należy zanurzyć na chwilę w zimnej wodzie, a te o grubszej skórce warto dodatkowo wyszorować czystą szczoteczką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia