Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brytyjska waluta ponownie cierpi przez politykę

Roman Ziruk, Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Funt brytyjski doświadczył wczoraj dość znacznej, jednodniowej wyprzedaży. Szterling na przestrzeni jednego dnia stracił ok. 1 proc. w relacji do ważonego koszyka walut, osłabiając się również w parze ze złotym. 

Za wyprzedażą brytyjskiej waluty stała polityka. Funt tracił z uwagi na wypowiedź głównego negocjatora ds. Brexitu z ramienia UE, Michela Barniera, który poinformował, że porozumienie w sprawie tzw. okresu przejściowego (ma nastąpić po zakończeniu negocjacji) wcale nie jest pewne. Negatywnie wypowiadał się również na temat tempa prowadzonych rozmów, które w jego opinii powinny przyspieszyć.

Szterlinga nie wspierały również informacje o tym, iż przedstawiony przez stronę europejską projekt porozumienia został negatywnie odebrany przez Brytyjczyków. Cały czas spornym obszarem rozmów pozostaje kwestia granicy z Irlandią Północną – na uniknięcie rozwiązania zakładającego wprowadzenie twardej granicy nie chce zgodzić się partia DUP, która wchodzi w skład koalicyjnego rządu Theresy May.

Spojrzenie na główne waluty

Euro

Kurs EUR/PLN w środę umocnił się o 0,1 proc., wahając się w widełkach 4,17 - 4,18. Wczorajsze, wstępne dane inflacyjne ze strefy euro były zgodne z oczekiwaniami. Dynamika CPI w lutym spadła do poziomu 1,2 proc. w ujęciu rocznym, bazowa inflacja natomiast pozostaje płaska na poziomie 1 proc. rocznie.

Dzisiejszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu strefy euro potwierdził, iż luty był miesiącem niższej ekspansji niż końcówka ubiegłego roku. Indeks aktywności spadł z poziomu 59,6 notowanego w styczniu do 58,6 w lutym.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN w środę osłabił się o 0,7 proc., wahając się w widełkach 4,70 - 4,76. Opublikowany dziś odczyt indeksu PMI dla przemysłu okazał się być minimalnie lepszy od szacunków. Aktywność w sektorze w lutym utrzymywała się na relatywnie wysokim poziomie (55,2 pkt. wobec 55,3 notowanych miesiąc temu). Wartość indeksu mimo wszystko spadła do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy.

Dla funta brytyjskiego pod koniec tygodnia największe znaczenie powinna mieć wspomniana we wstępie polityka. Dziś Theresa May spotka się z Donaldem Tuskiem, w piątek natomiast ma wygłosić kluczowe przemówienie dotyczące Brexitu.

Dolar

Kurs USD/PLN w środę osłabił się o 0,4 proc., wahając się w widełkach 3,41 - 3,43. Wczorajsze dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych były zgodne z oczekiwaniami, tym samym nie zaszkodziły dolarowi w umocnieniu. Dynamika PKB w IV kwartale wyniosła 2,5 proc. w ujęciu zannualizowanym.

W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na popołudniową publikację bazowej inflacji PCE w USA w styczniu. Indeks jest preferowaną przez FED miarą dynamiki cen w gospodarce, tym samym jego zmiana może mieć potencjał wpłynięcia na zachowanie inwestorów. Oprócz tego nieco później czeka nas kolejne przemówienie nowego prezesa FED. Jerome Powell wystąpi tym razem przed bankową komisją senacką. Jego słowa również mają potencjał wpłynięcia na kurs EUR/USD - to właśnie jego poprzednie przemówienie zaowocowało poprawą sentymentu do USD, z którą mamy do czynienia od kilku dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brytyjska waluta ponownie cierpi przez politykę - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia