Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa domu - od czego trzeba zacząć?

Sławomir Bobbe
Rozpoczęcie prac budowlanych wymaga wcześniejszego załatwienia wielu spraw formalno-administracyjnych.
Rozpoczęcie prac budowlanych wymaga wcześniejszego załatwienia wielu spraw formalno-administracyjnych. Magdalena Kmita-Kulesza
Ceny nowych mieszkań deweloperskich są tak wysokie, że po porównaniu kosztów wielu inwestorów decyduje się na budowę własnego domu. To wydatek na lata, nie ma więc miejsca na pomyłki i ryzyko. Od czego zacząć budowę domu, by po zakończeniu prac uznać, że była to dobra decyzja?

Pierwszym i najważniejszym etapem budowy domu jest zakup działki, na której ma on stanąć. Jakakolwiek pomyłka spowoduje, że dom może nie mieć wymarzonej formy, a w skrajnych warunkach – że na zakupionej działce nie będzie można go zbudować.

Przed zakupem działki i budową domu trzeba dokładnie przestudiować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub – jeśli działka nie jest objęta planem – zapoznać się z warunkami zabudowy. Może się na przykład okazać, że inwestor marzy o spadzistym dachu na swojej nieruchomości, a na danym terenie gmina wymaga budowania dachów płaskich. Dokładny przegląd planów pozwoli też na uniknięcie rozczarowań w przyszłości. W Polsce powstało wiele domów jednorodzinnych, których właściciele marzyli o wyprowadzeniu się z miasta i „świętym spokoju", podczas gdy kilka lat po oddaniu budynku do użytku po sąsiedzku zaczęto budować trasę ekspresową. Bywa, że w planach tuż obok działek budowlanych wytyczono strefę pod zabudowę przemysłową i w przyszłości w bliskiej odległości działalność zacząć może tartak albo zakład mechaniki pojazdowej. Dlatego wszystkie plany przestudiować trzeba jeszcze przed zakupem działki.

Kanalizacja czy szambo

Niezwykle istotne jest też zapewnienie dojazdu do działki. Dobrze, jeśli graniczy ona z drogą publiczną (wjazd trzeba uzgodnić z zarządcą tej drogi) – jeśli nie, trzeba zagwarantować sobie poprzez wpis w księdze wieczystej służebność przejścia i przejazdu przez inny teren. Dobrze też, jeśli działka zapewnia możliwość podpięcia mediów. Wbrew pozorom to dość istotne, czy nieczystości z działki będą odprowadzane gminnym wodociągiem, czy też na działce powstać będzie musiało szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków. Żeby zacząć prace budowlane, do działku musi zostać doprowadzony prąd. Od złożenia wniosku o warunki przyłączenia mocy może minąć nawet miesiąc. Planując budowę warto wszystkie terminy dokładnie zliczyć, dając sobie pewien zapas, by planowana na wiosnę budowa, przez administracyjne procedury, nie rozpoczęła się na przykład zimą.

Istotny jest również status działki. Dość często – mimo że formalnie działka może być zabudowana – trzeba dokonać jej odrolnienia (gdy jest działką rolną) lub wyłączenia z produkcji leśnej (gdy jest działką leśną). To kolejne formalności (a przy okazji koszty), które przeciągają moment rozpoczęcia budowy.

Projekt domu – nie warto oszczędzać

Tu panuje spora dowolność. Wielu inwestorów decyduje się na gotowe rozwiązania. Inni zlecają przygotowanie indywidualnego projektu, który zapewnić ma powstanie wymarzonego domu. Wychodzą bowiem z założenia, że kilka tysięcy złotych w skali całego przedsięwzięcia to kwota niewielka, a jej wydanie gwarantuje spełnienie oczekiwań. Po decyzji o wyborze projektu domu pozostaje skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów i wystąpienie do starostwa o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamiaru budowy. Zgłoszenie budowy powala jednak na znaczne oszczędności czasu,jest procedurą w stosunku do pozwolenia na budowę bardzo uproszczoną.

Budowa domu - bez kierownika nie można

Dopiero po upewnieniu się, że wszystko administracyjne formalności zostały spełnione, warto poszukać odpowiedniej ekipy budowlanej, która postawi dom. Pozostaje jeszcze założenie dziennika budowy, który jest dokumentem urzędowym. Wpisów do dziennika dokonywać może inwestor, jednak nad całością dokumentacji czuwać musi kierownik budowy, którego zatrudnienie jest obowiązkiem. W dzienniku musi znaleźć się wpis kierownika rozpoczynający oficjalnie prace budowlane. Imię i nazwisko kierownika robót wraz z danymi kontaktowymi, powinno znaleźć się na tablicy informacyjnej, która musi stanąć w widocznym miejscu na placu budowy przed rozpoczęciem prac budowlanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa domu - od czego trzeba zacząć? - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia