Budowa lotniska w Radomiu. Są chętni do budowy dróg technicznych i patrolowych oraz ogrodzenia lotniska

Janusz Petz
Janusz Petz
Wewnątrz terminala nieprzerwanie trwają prace instalacyjne i montażowe. Terminal to kluczowa i najkosztowniejsza inwestycja w Porcie Lotniczym Warszawa – Radom.
Wewnątrz terminala nieprzerwanie trwają prace instalacyjne i montażowe. Terminal to kluczowa i najkosztowniejsza inwestycja w Porcie Lotniczym Warszawa – Radom. Artur Standowicz/facebook
Udostępnij:
Dwie firmy zgłosiły się do jednego z ostatnich dużych przetargów lotniskowych dotyczących budowy Portu Lotniczego Warszawa – Radom. Przetarg dotyczy budowy samochodowych dróg technicznych i patrolowych, ogrodzenia oraz świetlnego systemu podejścia wraz z budową, przebudową i rozbiórką niezbędnej infrastruktury towarzyszącej oraz rozbiórką istniejącej zabudowy.

Wykonawca ma sam zaprojektować i zrealizować inwestycję. Do przetargu zgłosiła się Korporacja Budowlana Doraco z Gdańska, która za wykonanie zadania chce 25 milionów 592 tysiące 782 złote oraz firma Heli Factor z Warszawy zgłaszająca ofertę wartą 25 milionów 749 tysięcy 029 złotych. Na realizację zadania Port Lotniczy Warszawa – Radom chce przeznaczyć 25 milionów 642 tysiące 358 złotych, jedna więc z ofert mieści się w limicie, druga nieco go przekracza. Nie ma więc zagrożenia dla unieważnienia przetargu z powodu braku pieniędzy, zwłaszcza, że najprawdopodobniej ogłoszona będzie jeszcze aukcja elektroniczna, podobnie jak w innych przetargach lotniskowych, której celem jest obniżenie jeszcze ceny.

Instalacje lotniskowe

W lutym otwarto też oferty w innym przetargu lotniskowym dotyczącym budowy sieci energetycznej, teletechnicznej i deszczowej, jednej drogi, budowy zbiorników retencyjnych i instalacji przepływomierzy. W tym przypadku jest problem ponieważ wykonawcy – ci sami oferenci, którzy chcą budować drogi techniczne i patrolowe oraz ogrodzenia – chcą znacznie więcej na wykonanie ostatniego zadania niż chce na to przeznaczyć zamawiający. Przedsiębiorstwo Państwowe „Port Lotniczy” zaplanował wydać na realizację tej inwestycji 6 milionów 100 tysięcy 500 złotych, podczas gdy Korporacja Doraco wyceniła prace na 12 milionów 268 tysięcy złotych, a Heli Factor 13 milionów 700 tysięcy złotych. W lutym otwarto też oferty dotyczące budowy masztu telekomunikacyjnego wraz z niezbędną infrastrukturą. Za zrealizowanie inwestycji w trybie zaprojektuj i zbuduj firma Heli Factor z Warszawy życzy sobie milion 324 tysiące 710 złotych. O niespełna 10 tysięcy droższą ofertę zaproponowała firma Gelco z Warszawy. Co ważne na realizację tej inwestycji Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przeznaczyło milion 340 tysięcy 700 złotych, czyli więcej niż oferty obu oferentów, nie będzie więc żadnych problemów z finansowaniem tego przedsięwzięcia.

Drogi, parkingi, przystanki

Przedsiębiorstwo jeszcze w grudniu rozstrzygnęło przetarg przetarg na budowę dróg dojazdowych do Portu Lotniczego, parkingów i przystanków autobusowych. Wygrało konsorcjum Drogomex z Pruszkowa i Roboz, Piotr Przyłucki z Mińska Mazowieckiego. Jeszcze w sierpniu konsorcjum zaproponowało za wykonanie inwestycji zapłatę w wysokości 182,5 miliona złotych. Do tej pory nie podpisano jednak umowy z wykonawcą. Okazało się, że przegrany konkurent w przetargu wystąpił ze sprzeciwem do Krajowej Izby Odwoławczej. Izba uznała jednak rację PPL i umowa na realizację jednego z najważniejszych zadań będzie mogła być podpisana. Decyzja Krajowej Izby już się uprawomocniła.

Zamówienie obejmuje budowę całej infrastruktury drogowej, umożliwiającej dojazd do Portu Lotniczego poprzez wjazd główny od ulicy Lubelskiej oraz pomocniczy - techniczny od strony Alei Wojska Polskiego, a także wewnętrzny układ komunikacyjny z wydzieleniem miejsc zatrzymywania przed terminalem - tak zwany kiss and fly - w potocznym tłumaczeniu całuj i leć. Do tego wykonawca ma zbudować parkingi, miejsca zatrzymywania autobusów miejskich oraz autobusów wahadłowych - shuttle bus, bramy wjazdowe do strefy zastrzeżonej i drogi patrolowe wewnątrz lotniska, a także przebudować leżące w ziemi sieci.

Wieża, światła nawigacyjne, terminal

W marcu 2022 roku ma być ukończony budynek Lotniskowej Straży Pożarnej i wieży kontroli lotów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Obecnie trwa budowa terminala – wykonywane są prace związane z obudową zewnętrzną budynku. Wewnątrz prowadzone są prace wykończeniowe i instalacyjne. Ostatnim etapem będzie montaż urządzeń do kontroli bagażów i inne urządzenia związane z bezpieczeństwem. W trakcie budowy są także obiekty przeznaczone dla Straży Granicznej, Urzędu Celnego i administracji lotniska. W maju 2022 roku ma się zakończyć montaż świateł na pasie startowych, płytach postojowych i na podejściu, a 28 czerwca 2022 ma być ogłoszona gotowość do użytkowania cywilnego drogi startowej.
Organizacja pracy lotniska

Tymczasem trwają już postępowania dotyczący przyszłej organizacji lotniska. Przed kilkoma miesiącami ogłoszono rozpoczęcie naboru pracowników do lotniskowej straży pożarnej. 12 marca mija termin przyjmowania ofert na wynajem powierzchni w terminalu. Zaoferowano łącznie sześć powierzchni przeznaczonych na handel i cztery na usługi gastronomiczne. Po stronie najemcy leży zaprojektowanie i wykonanie indywidualnej aranżacji lokali, zgodnie z wytycznymi i we współpracy z PPL i wykonawcami inwestycji. Lotnisko w Radomiu - jak zapowiadają Porty Lotnicze - będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3 milionów pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do 10 milionów pasażerów.

Zakupy z „dark store” coraz popularniejsze

Wideo

Materiał oryginalny: Budowa lotniska w Radomiu. Są chętni do budowy dróg technicznych i patrolowych oraz ogrodzenia lotniska - Echo Dnia Radomskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie