MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa wielkiego centrum handlowego koło Kielc znów się oddala. Co najmniej o rok

Redakcja
Sąd uchylił miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i inwestor nie może dostać pozwolenia na budowę. Gmina rozpoczęła pracę nad nowym planem.Budowa centrum handlowego w podkieleckich Kostomłotach właśnie miała się zaczynać, ale jest opóźniona o rok. Inwestor nie może dostać pozwolenia na budowę, ponieważ mieszkańcy zaskarżyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego do sądu. Wyrok jest korzystny dla nich.

Mieszkańcy niezadowoleni z rozwiązań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, już na sesji Rady Gminy, na której został uchwalony zapowiedzieli jego zaskarżenie do sądu i tak zrobili. Są oni właścicielami działek położonych na przeciwko planowanej inwestycji w Kostomłotach, od centrum handlowego oddzieli je ty droga krajowa numer 74. Na tym terenie miała powstać sieć ulic, ale właściciele na takie wykorzystanie działek nie zgadzają się. Ich zdaniem grunt musieliby oddać za bezcen w porównaniu z osobami sprzedającymi działki pod centrum handlowe.

PRACUJĄ NAD NOWYM PLANEM
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uznał, że gmina naruszyła procedury przy uchwaleniu planu i nie może on wejść w życie. - Zdaniem sądu popełniliśmy błąd, ujmując wszystkie skargi do planu w jedną uchwałę. Każda uwaga mieszkańców powinna być głosowana osobno przez radnych, odrzucana lub zatwierdzana – mówi wójt Miedzianej Góry, Maciej Lubecki. - Wyrok jest niekorzystny dla nas, wystąpiliśmy o jego kasację i czekamy. Bierzemy pod uwagę, że  zostanie utrzymany, więc rozpoczęliśmy prace nad nowym planem, aby stracić jak najmniej czasu.

Dodaje, że nowy plan będzie obejmował mniejszy teren, ale to nieznacznie i centrum handlowe nie zmieni granic. – Z opracowania wyłączyliśmy sporny teren, położony pod drugiej stronie drogi krajowej. Nie jest on konieczny do realizacji inwestycji. Jeśli nie będzie kasacji wyroku to inwestor musi czekać około roku na uchwalenie nowego planu i o tyle opóźni się rozpoczęcie prac i ich zakończenie. Dla gminy to duża strata, bo nie będą wpływać podatki, na które liczyliśmy. Niedawno spotkałem się z inwestorem i na szczęście podtrzymał chęć zabudowy tego terenu zgodnie z wcześniejszymi planami – dodaje wójt.

WIELKIE CENTRUM
Potężne centrum handlowo – usługowo chce wybudować poznańska firma Nalepa Capital Trust. Planowano wystartować z budową wiosną tego roku, ale brak pozwolenia na budowę nie pozowoloł na to. Obiekt według planów nie będzie podobny do galerii handlowych, które działają w Kielcach, ale raczej do centrum w Jankach pod Warszawą. Powstanie kilka wielkopowierzchniowych sklepów różnych branż. Znajdzie się tu miejsce na działalność usługową. Mogą powstać magazyny dla firm, działy logistyki, biura. Inwestor nie wyklucza części rekreacyjnej. Inwestycja ma być podzielona na dwa etapy.

Na początek miałyby powstać obiekty o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych. Ten etap mógłby powstać w wciągu roku od wydania pozwolenia na budowę, biorąc pod uwagę czas potrzebny na przygotowanie nowego planu będzie to w połowie 2016 roku.
W drugim etapie, miałyby powstać obiekty o powierzchni 55 tysięcy metrów kwadratowych. Łącznie całość ma mieć około 75 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. W centrum pracę może znaleźć do półtora tysiąca osób.
 

Źródło: Agata KOWALCZYK [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia