MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budownictwo ruszyło z kopyta

Marzena SMORĘDA [email protected]
Znaczny wzrost cen wyrobów ze stali od początku tego roku dobrze wróży gospodarce.
Znaczny wzrost cen wyrobów ze stali od początku tego roku dobrze wróży gospodarce.
Najnowszy raport Grupy PSB SA o cenach towarów dla budownictwa pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Gwałtowny wzrost cen niektórych materiałów wyraźnie sygnalizuje, że rozpoczęło się wiele nowych inwestycji budowlanych.

Popyt na materiały budowlane dobitnie pokazuje panujące trendy na rynku budownictwa. Według statystyk, wyraźnie wskazuje on, że wiele rozpoczętych w ubiegłym roku inwestycji finalizuje już prace wykończeniowe. Ale po zimie ruszyły nowe budowy i mury wychodzą z ziemi, jak grzyby po deszczu.

 

W porównaniu do ubiegłego roku wciąż mało wydawanych jest pozwoleń na budowę mieszkań, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym powoli zaczyna się to zmieniać. Największy wzrost obserwuje się w liczbie rozpoczętych budów – o 19,5 procent.

 

Ceny w lipcu

 

Prace wykończeniowe we wnętrzach są na finiszu, więc w lipcu o ponad pięć procent zdrożała sucha zabudowa wnętrz. Wzrosły też o prawie dwa procent ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni.

 

Aż o pięć procent staniały za to cement, wapno, o około jeden procent izolacje termiczne i tylko nieznacznie spadły ceny farb, lakierów i tapet.

 

Od czerwca nic nie zmieniło się na rynku zapotrzebowanie na wyroby stalowe, kostkę brukową oraz bramy i ogrodzenia, a także ceramiczne materiały ścienne oraz drewno i materiały drewnopochodne, bo grubsze prace budowlane inwestorzy mają już za sobą.

 

Stal hitem!

 

Największy wzrost cen od początku roku zanotowano w przypadku izolacji termicznych, o 6,3 procent, a rekordowy spadek w suchej zabudowie - o 5 procent. O 50 procent podrożały wyroby ze stali!

 

- Przychody Polskich Składów Budowlanych ze sprzedaży materiałów budowlanych w lipcu tego roku były o 2 procent wyższe niż przed rokiem, ale niższe o 3 procent niż w czerwcu. Po siedmiu miesiącach tego roku sprzedaliśmy więcej o dwa i pół procent niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – powiedziała Marzena Mysior-Syczuk, koordynator do spraw Public Relations w Grupie PSB SA.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia