Popyt na materiały budowlane dobitnie pokazuje panujące trendy na rynku budownictwa. Według statystyk, wyraźnie wskazuje on, że wiele rozpoczętych w ubiegłym roku inwestycji finalizuje już prace wykończeniowe. Ale po zimie ruszyły nowe budowy i mury wychodzą z ziemi, jak grzyby po deszczu.
W porównaniu do ubiegłego roku wciąż mało wydawanych jest pozwoleń na budowę mieszkań, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym powoli zaczyna się to zmieniać. Największy wzrost obserwuje się w liczbie rozpoczętych budów – o 19,5 procent.
Ceny w lipcu
Prace wykończeniowe we wnętrzach są na finiszu, więc w lipcu o ponad pięć procent zdrożała sucha zabudowa wnętrz. Wzrosły też o prawie dwa procent ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni.
Aż o pięć procent staniały za to cement, wapno, o około jeden procent izolacje termiczne i tylko nieznacznie spadły ceny farb, lakierów i tapet.
Od czerwca nic nie zmieniło się na rynku zapotrzebowanie na wyroby stalowe, kostkę brukową oraz bramy i ogrodzenia, a także ceramiczne materiały ścienne oraz drewno i materiały drewnopochodne, bo grubsze prace budowlane inwestorzy mają już za sobą.
Stal hitem!
Największy wzrost cen od początku roku zanotowano w przypadku izolacji termicznych, o 6,3 procent, a rekordowy spadek w suchej zabudowie - o 5 procent. O 50 procent podrożały wyroby ze stali!
- Przychody Polskich Składów Budowlanych ze sprzedaży materiałów budowlanych w lipcu tego roku były o 2 procent wyższe niż przed rokiem, ale niższe o 3 procent niż w czerwcu. Po siedmiu miesiącach tego roku sprzedaliśmy więcej o dwa i pół procent niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – powiedziała Marzena Mysior-Syczuk, koordynator do spraw Public Relations w Grupie PSB SA.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?