Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budują pas startowy na radomskim lotnisku, będzie lepszy niż ten na Okęciu. Zobacz, jak wygląda z lotu ptaka WIDEO Z DRONA

ik
Tak z góry wygląda przebudowa radomskiego pasa startowego. Na nowym odcinku jest układany specjalny beton.
Tak z góry wygląda przebudowa radomskiego pasa startowego. Na nowym odcinku jest układany specjalny beton. PPL
Pełną parą idzie przebudowa pasa startowego na radomskim lotnisku. Pogoda sprzyja więc ruszyły roboty zaplanowane na przyszły rok. Układana jest już warstwa specjalnego betonu, na niej zostanie ułożenie warstwy, po której będą jeździły samoloty.

Wykonawca, firma Max Bögl Polska na placu budowy wszedł w lipcu tego roku. Jego zadaniem jest dobudowanie 500 metrowego odcinka pasa tak, aby miał on długość 2,5 kilometra. To niezbędne, żeby z Sadkowa mogły startować większe samoloty pasażerskie. Ale w ramach kontraktu remontowana jest też istniejąca droga startowa.

Wykorzystują pogodę

Budowlańcom sprzyja lekka, jak na razie zima. - W harmonogramie inwestor, czy Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze przewidziało , ze pewne roboty będą wykonane wiosną. Ale teraz pojawiają się okna pogodowe, w którym możemy prowadzić je już teraz - wyjaśnia Paweł Pułkownik, zastępca dyrektora kontraktu z Max Bögl. - Dzięki temu udało się już położyć warstwy podbudowy betonowej.

Podbudowa jest układana między innymi na nowym, dobudowanym odcinku pasa startowego.

Pozostanie tam ułożenie ostatniej, tak zwanej nośnej warstwy nawierzchni pasa startowego, po której będą już jeździły samoloty.

- Grubość tej ostatniej warstwy nośnej z betonu będzie miała 38 centymetrów - wyjaśniał w czasie ostatniej konferencji Paweł Pułkownik.

- Pas na Sadkowie będzie miał grubszą konstrukcję niż też na warszawskim lotnisku Chopina. Tam ta ostatnia warstwa ma 33 centymetry - dodawał Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze.

Pas będzie wyżej

Równolegle trwa też przebudowa odcinków starego pasa, które mają słabą nośność.

Zgodnie z technologią zaproponowaną przez wykonawcę te najsłabsze fragmenty zostały rozebrane do gruntu rodzimego i są odbudowywane.

Cała droga startowa będzie miała jednolitą nawierzchnię. To oznacza, że na istniejący, dwukilometrowy odcinek pasa zostanie położony taki sam beton, jak na dobudowanym fragmencie.

Pas startowy będzie o około 70 - 80 centymetrów wyżej niż pierwotnie.

„Podniesione” zostaną też teren po obu stronach drogi.

- Zdejmiemy warstwę urodzajną, wykonamy taką konstrukcję, żeby samolot, który wypadnie z pasa mógł jeszcze płynnie przez nią przejechać - wyjaśnia Paweł Pułkownik.

Własna fabryka betonu

Jak już pisaliśmy Max Bögl na Sadkowie wybudował własny węzeł betoniarski, jak się okazuje największy na Mazowszu. Firma zgromadziła tam około 150 tysięcy ton kruszywa, które do Radomia zwieziono z województw dolnośląskiego i świętokrzyskiego. Na miejscu produkowane są materiały na nawierzchnię pasa.

Zgodnie z umową pas startowy na radomskim lotnisku ma być gotowy do końca września 2020 roku. To zadanie będzie kosztowało 146,7 miliona złotych.

Po opóźnieniach z budową terminala otwarcie portu na Sadkowie jest planowane na lipiec, sierpień 2022 roku.

Milano w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia