Nasza Loteria

Bydlęca żółć zamiast… chmielu

/jap./, [email protected]
Czy to, co serwują nam niektóre browary to jeszcze w ogóle piwo?
Czy to, co serwują nam niektóre browary to jeszcze w ogóle piwo?
Wyniki ostatniej kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, jaka miała miejsce w II kwartale tego roku, są porażające. Instytucja ta sprawdziła jakość piwa w 27 podmiotach zajmujących się warzeniem złocistego trunku. Pytanie tylko, czy to jeszcze w ogóle jest warzenie, skoro zamiast chmielu dodaje się… bydlęca żółć.

Jeśli wydawało się państwu, że piwo ostatnimi laty jest jakieś dziwne, że nie ma chmielowej goryczki, jest nieoczekiwanie zbyt mocne, zbyt słabe, a w ogóle „nijakie takie”, to nie byliście w błędzie. Wszelkie te obawy potwierdziła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która na swoich stronach zamieściła wyniki kontroli przeprowadzonej w browarach w II kwartale tego roku. Wyniki są gorsze od przypuszczeń. Aż w jednej czwartek kontrolowanych przypadków piwo nie spełniało wymogów w zakresie parametrów fizykochemicznych, a 43 procent było źle oznakowanych.

Jesteśmy notorycznie oszukiwani choćby co do zawartości ekstraktu brzeczki, alkoholu, ale też samego składu piwa. To właśnie owa brzeczka podstawowa jest jednym z podstawowych wyznaczników jakości piwa. Ilość użytego ekstraktu wpływa na treściwość piwa, a więc to czy jest ono lekkie bądź ciężkie. Wpływa też na siłę profilu aromatyczno-smakowego oraz zawartość alkoholu. Zaniżona lub zawyżona zawartość brzeczki świadczy albo o nie przestrzeganiu receptur, albo o nieprawidłowym ich opracowaniu albo wreszcie o błędach popełnianych podczas procesu technologicznego.

W wyniku kontroli ustalono, że niektóre gatunki piwa nie spełniały też wymagań w zakresie barwy, kwasowości ogólnej oraz pienistości. Browary nie tylko nie stosowały się do swoich receptur, ale też często łamały narzucone normy. W poszukiwaniu oszczędności zamiast drogiego chmielu dawały na przykład sproszkowaną żółć bydlęcą. Też daje goryczkę i żółty kolor, ale jest dużo tańsza.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oczywiście nałożyła na browary wysokie kary, ale jak się to ma to przychodów browarów. Można mieć poważne obawy, że nadal wolały będą one płacić te kary, niż produkować piwo, tak wszyscy chwalą się w reklamach.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
st.st.
moż to byc ujęte w parametrach fizykochemicznych, może byc również ...w zaniżonej ilości brzeczki podstawowowej... przecież jej brak - dla uzyskania koloru i smaku mógł byc uzupełniany żółcią. Podobnie jak w słowie "brzeczka" nie występuje słowo "chmiel". Prawda?
Y
Ya
Nie wezmę już piwa do ust, chyba ze sam go sobie nawarzę.
s
st.st.
moż to byc ujęte w parametrach fizykochemicznych, może byc również ...w zaniżonej ilości brzeczki podstawowowej... przecież jej brak - dla uzyskania koloru i smaku mógł byc uzupełniany żółcią. Podobnie jak w słowie "brzeczka" nie występuje słowo "chmiel". Prawda?
p
piw paw
zamiast tych symbolicznych dla nich kar opublikowac kto oszukuje i wtedy każdy smakosz piwa ma jakiś wybór
S
Sly
Piję piwo (Sester Kolsch) codziennie od kilku w ilości 3-4 szt. (alkoholizm stały nie zaawansowany)

Przyznam że od ok.poł roku zaczynam mieć problemy zdrowotne.

Moje ciało wyrzuca ropiejące resztki.

Pleśń na jelitach stała się głównym problemem przewlekłego zmęczenia i worów pod oczami.

Inteligencja i reagowanie spadło do minimum...co się dzieje z moim ciałem? Sam zadaję sobie to pytanie.
p
piwosz
Też poproszę o podanie marek , które fałszują piwo
r
rr
litości,
niestety obcnie te dwie formy są poprawne
s
such
Wszystko ok, ale Żywiec...smak tego napoju sugeruje, że nie jest to piwo.
Y
Ya
Nie wezmę już piwa do ust, chyba ze sam go sobie nawarzę.
w
wojtek qwerty
Trochę to głupie, że dla oszczędności nie dodaja chmielu. Po pierwsze, to chmiel jest tylko przyprawą do piwa, bo piwo robi się ze słodu- to chyba jest oczywiste. A po drugie to chmiel jeat tani. Dla porównania 1 kg chmielu to ok 15 zł, a 1 kg żółci bydlęcej to ok 80 zł. Zresztą w ogóle wszystko co pochodzi od krów jest drogie ( łącznie z samym mięsem) no już prędzej bym uwieżył w żółć wieprzową niż wolową.
s
smakosz piwa
Bydlęca żółć  to mit.
s
smakosz piwa
Bydlęca żółć  to mit.
s
smakosz piwa
Bydlęca żółć  to mit.
k
kabe
Jedno z najgorszych szczochów na polskim rynku.
J
Jerry
To ja już piwa nie kupuje.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia