Cementownia Ożarów nie może narzekać, choć wstrzymała jedną inwestycję

Monika NOSOWICZ – KACZOROWSKA, [email protected]
prezes Cementowni Ożarów Andrzej Ptak
prezes Cementowni Ożarów Andrzej Ptak
Udostępnij:
Rozmowa z Andrzejem Ptakiem, prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Cementowni Ożarów. jak radzi sobie firma w obecnym spowolnieniu?

- Panie prezesie. Do końca roku został miesiąc, można więc już pokusić się o jego podsumowanie. Jaki był dla Cementowni Ożarów?

- Pomimo pozytywnych informacji na temat gospodarki Polski na tle innych krajów, już dziś można powiedzieć, że dla branży cementowej ten rok będzie gorszy niż poprzedni. Odnotuje ona spadek o dwanaście - czternaście procent w stosunku do 2008 roku. Oznacza to, że konsumpcja cementu w tym roku może wynieść 15 milionów – 15,2 miliona ton. Na tle świata i Europy w Polsce jest nieźle, choć jako branża i Grupa Ożarów jesteśmy ciągle zaniepokojeni, że za mało dzieje się w zakresie budownictwa dróg.

- Budownictwo mieszkaniowe przeżywa zapaść. Czy sytuację ratuje fakt, że buduje się więcej dróg niż kilka lat temu?

- Owszem, jest pewne ożywienie, jeśli chodzi o przebudowę dróg, ale ciągle nie tyle, ile dziać się powinno. W porównaniu z infrastrukturą w Hiszpanii czy Portugalii po pięciu latach wejścia tych krajów do Unii Europejskiej, Polska jest ciągle na początku rozbudowy infrastruktury. Cała branża cementowa odczuła zapaść w deweloperce. Spadek jest tak mocny, że mimo ożywienia w budowie dróg łącznie notujemy spadek sprzedaży.

- Czy pracownicy Cementowni Ożarów powinni obawiać się o swoje miejsca pracy?

- Utrzymujemy dobrą kondycję finansową dzięki wysiłkowi nakierowanemu w redukcję wszystkich kosztów. W związku tymi działaniami nie przedłużyliśmy umów pracownikom tymczasowym. Zwiększyliśmy procent użycia paliw alternatywnych, prowadzimy twarde negocjacje ze wszystkimi dostawcami. Cementownia Ożarów ma dobre wyniki, ale w zeszłym roku sytuacja była lepsza.

- W cementowni udało się jednak przeprowadzić ważne inwestycje.

- W tym roku zakończyliśmy budowę młyna cementu nr 5. Obecnie jest w okresie rozruchu. Jego budowa trwała 1,5 roku i kosztowała 120 milionów złotych. Dzięki tej inwestycji zwiększyliśmy moce przemiału cementu o 50 procent, czyli o 1,5 miliona ton rocznie. Zamroziliśmy jednak budowę drugiego pieca obrotowego. Jest ona zaawansowana w 80 procentach. Wykonane zostały roboty budowlane, maszyny i urządzenia są już w magazynach. Montaż rozpoczniemy, kiedy ruszy rynek. Sądzę, że będzie to końcówka przyszłego roku.

- Dziękujemy za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie