Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Bajki w Pacanowie kupiło...cegielnię. Zobacz po co

Redakcja
Nieruchomość w Słupi - ze starą cegielnią w środku - należy teraz do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Tereny te mają być wykorzystane  w trzecim etapie rozbudowy bajkowego imperium.
Nieruchomość w Słupi - ze starą cegielnią w środku - należy teraz do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Tereny te mają być wykorzystane w trzecim etapie rozbudowy bajkowego imperium. Adam Ligiecki
Superprezent na Nowy Rok otrzymało Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. To atrakcyjna, 6-hektarowa nieruchomość z... cegielnią w środku.

Transakcję zakupu działki po byłej cegielni w Słupi Pacanowskiej sfinalizowała dyrektor Europejskiego Centum Bajki Karolina Kępczyk. Sprzedającym był komornik, działający w imieniu wierzycieli, który zbył nieruchomość za 382 tysiące 306 złotych. 90 procent kosztów zakupu pokrył Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, resztę dołożyła gmina Pacanów. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z wykupienia terenów po byłej cegielni. Szczególnie, gdy pieczemy „dwie pieczenie na jednym ogniu” - komentuje Wiesław Skop, wójt Pacanowa.

To miejsce szczególne, jeśli wziąć pod uwagę ostatni, burzliwy okres w historii cegielni w Słupi. Przypomnijmy, że w 1998 roku teren po kopalni iłów z cegielnią kupił Grzegorz Śmistek, przedsiębiorca pochodzący z Krakowa. Rozpoczął produkcję cegieł, chciał także zasypać wyrobisko popiołami z elektrowni w Połańcu. I wtedy rozpętało się piekło.
Mieszkańcy okolicznych wsi protestowali, blokując drogę do cegielni. Obawiali się, że lotne popioły skażą teren. Urzędnicy zmieniali decyzje - raz wydając zgodę na taki sposób rekultywacji, potem nie. W 2003 roku ktoś podpalił cegielnię. Grzegorz Śmistek nie dawał za wygraną. Organizował liczne protesty, także... z bronami przed siedzibą buskiej prokuratury.  W końcu zbankrutował i wycofał się z interesu.
Gmina Pacanów już wiele lat temu przymierzała się do zakupu nieruchomości z cegielnią. Teraz, dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa udało się to zrealizować. Grunty mają być wykorzystane w trzecim etapie rozbudowy Europejskiego Centrum Bajki.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni. Pozbywamy się groźby rekultywacji i dokładamy cegiełkę do rozbudowy oferty turystycznej naszej gminy - mówi wójt Wiesław Skop. 

Duża działka, w atrakcyjnym miejscu, w bliskości stadionu sportowego, to smaczny kąsek. Patrząc realnie - melodia przyszłości. Obecnie wdrażany jest drugi etap rozbudowy bajkowego centrum. To kosztowny projekt, za 20 milionów złotych. W wersji optymistycznej, ma być zakończony w 2020 roku. Cegielnia będzie więc musiała  poczekać, do trzeciej dekady XXI wieku.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia