Cersanit chce nowej gotówki!

/jap./, [email protected]
Na 3 sierpnia zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Cersanitu
Na 3 sierpnia zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Cersanitu
Udostępnij:
Największy polski producent ceramiki sanitarnej, kielecki Cersanit chce przeprowadzić wielką emisję akcji. O nowy kapitał poprosi dotychczasowych akcjonariuszy, oferując im akcje z prawem poboru.

Z projektów uchwał na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, zwołane na 3 sierpnia wynika, iż kielecki gigant planuje sprzedać nawet do 72,12 miliona nowych akcji serii G z prawem poboru w stosunku 2 do 1. Dzień ustalenia prawa poboru ustalono na 17 sierpnia.

„Podwyższa się w drodze subskrypcji zamkniętej kapitał zakładowy spółki o kwotę nie niższą niż 1 zł i nie wyższą niż 7.212.802 zł tj. z kwoty 14.425.602,30 zł do kwoty nie niższej niż 14.425.603,30 zł i nie wyższej niż 21.638.404,30 zł. Podwyższenie kapitału dokonane zostanie w drodze oferty publicznej poprzez emisję nie mniej niż 10 i nie więcej niż 72.128.020 akcji zwykłych na okaziciela serii G, o wartości nominalnej 10 groszy każda - czytamy w projektach uchwał.

Co to oznacza? Bynajmniej nie to, że za nową akcję kupujący zapłaci tylko 10 groszy. Taka będzie ich cena nominalna i gdyby cała emisja się powiodła, to nominalnie kapitał zakładowy Cersanitu wzrósłby maksymalnie do kwoty 21 milionów 638 tysięcy 404 złotych i 30 groszy. Realnie cena będzie zapewne dużo wyższa, jak to przy tego typu emisjach bywa, zwłaszcza, że obecnie notowania kieleckiego Cersanitu wahają się w przedziale 13-14 złotych za akcję.

Akcje serii G Cersanitu zostaną zaoferowane na rynku w ramach prawa poboru dotychczasowym akcjonariuszom spółki. Każdy kto będzie posiadał „stare” dwie akcje, będzie mógł kupić jedną nową serii G. Na razie jej cena jest nieznana. Nadzwyczajne Walne ma dopiero upoważnić zarząd o ustalenia tej ceny.

Akcje serii G mają uczestniczyć w dywidendzie, począwszy od wypłat z zysku, jaki przeznaczony będzie do podziału za rok obrotowy 2010.

Przypomnijmy, że Cersanit w I kwartale tego roku miał 58,75 milionów złotych skonsolidowanego zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 48,12 miliona złotych straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły w I kwartale 2010 roku 299,65 miliona złotych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie