Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cersanit wstrzymuje dwie inwestycje

Jarosław PANEK
Nie będzie zwiększania mocy wytwórczych w Rosji, nie będzie budowy fabryki wyposażenie łazienek w Rumunii. Kielecki gigant w produkcji płytek ceramicznych grupa Cersanit ogłosiła w piątek, że ostro zaciska pasa i zawiesza wcześniejsze plany inwestycyjne.

        Dopiero co kilka dni temu firma przyznała, że straciła na opcjach walutowych rozliczonych w roku 2008 11,7 miliona złotych, a teraz ogłasza plan wstrzymania inwestycji zagranicznych.

      - Powyższa weryfikacja wpisuje się w prowadzone w grupie Cersanit prace, mające na celu optymalne przygotowanie spółek grupy do działania w warunkach czasowej dekoniunktury gospodarczej, poprzez oszczędności po stronie cen zakupu materiałów i surowców, kosztów sprzedaży, administracji, itp. - podała spółka w piątkowym komunikacie wysłanym na Giełdę Papierów Wartościowych.

      Rosja i Rumunia, to dwa główne kierunki, które wyznaczają oszczędności na czas kryzysu. Cersanit na razie wstrzyma prace związane z rozbudową fabryk płytek w Rosji, gdzie kielecka spółka kupiła kilka firm z tej branży i planowała rozbudować tutejsze zakłady produkcyjne tak, aby mogły wytwarzać do 13 milionów metrów kwadratowych płytek rocznie. W Rumuni wstrzymano z kolei budowę nowej fabryki produktów wyposażenia łazienek w miejscowości Bacau.

      Jedyny zagraniczcny projekt, jaki może liczyć na wsparcie kieleckiej spółki – matki, to drugi etap rozbudowy fabryki wyposażenia łazienek na Ukrainie. Zakłada on podniesienie rocznych zdolności produkcyjnych z 1 do 2milionów sztuk ceramiki sanitarnej oraz z 7 do 12 milionów metrów kwadratowych płytek ceramicznych. Decyzja ta wynika z faktu, iż stan prac w tym przypadku jest bardzo zaawansowany. Cersanit planuje dokończyć tę inwestycję jeszcze w pierwszym półroczu 2009 i wyda na to 18 milionów euro. Kolejne 10 milionów będzie wydane na utrzymanie obecnego poziomu zdolności produkcyjnych.

      Receptą na przetrwanie światowego kryzysu ma być według firmy „maksymalizowanie wolumenu sprzedaży” w całej Europie tak, aby w pełni wykorzystać moce produkcyjne.  

- Wszystkie te działania w ocenie zarządu emitenta stanowić będą efektywne przygotowanie grupy do wznowienia planowanych działań strategicznych, ukierunkowanych na budowę silnej organizacji o zasięgu europejskim, posiadającej pozycję lidera rynku kompleksowego wyposażenia łazienek – dodaje spółka w swoim komunikacie.  

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia