ChatGPT rozwiązuje maturę z polskiego w formule 2023. Czy udało mu się zdać egzamin? Tyle procent narzędzie AI zdobyło na maturze

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
ChatGPT rozwiązuje maturę z polskiego.
ChatGPT rozwiązuje maturę z polskiego. unsplash/ Glenn Carstens-Peters/ zrzut ekranu ze strony CKE
Do egzaminu dojrzałości z języka polskiego maturzyści przystąpią już 4 maja. Trwają więc intensywne przygotowania: powtarzanie lektur, pisanie rozprawek i notatek syntetyzujących, przypominanie sobie najważniejszych motywów. My tymczasem postanowiliśmy sprawdzić, jakim uczniem jest… ChatGPT. Poprosiliśmy go o rozwiązanie matury próbnej z polskiego w formule 2023. Ile procent uzyskał? Czy udało mu się zdać maturę?

Spis treści

Matura z polskiego 2023 w wykonaniu ChatuGPT

Sztuczna inteligencja w edukacji w przeciągu ostatnich kilku miesięcy wywołała spore zamieszanie. Okazało się, że uczniowie „piszą” wypracowania przy pomocy narzędzia, jakim jest ChatGPT, a w zasadzie proszą je, by to zadanie wykonało za nich. Coraz częściej mówi się o tym, że warto uczyć młodych ludzi mądrego korzystania z możliwości, jakie daje nam AI. ChatGPT może na przykład stworzyć plan pracy, ale już niekoniecznie piątkowe wypracowanie, choć – jak możemy się spodziewać – jego możliwości wraz z kolejnymi wersjami narzędzia będą wzrastać.

Coraz częściej snuje się rozważania, czy ChatGPT zastąpi nas w pracy, my postanowiliśmy jednak sprawdzić, czy narzędzie to byłoby w stanie usiąść w szkolnej ławce i napisać maturę. A jeśli tak, to, jak sobie z nią poradzi: raczej jak trójkowy czy piątkowy uczeń? Pod lupę wzięliśmy próbną maturę z języka polskiego w nowej formule, która przeprowadzona została we wrześniu 2022. Sprawdźcie, jak ChatGPT poradził sobie z zadaniami:

Dla porównania zamieszczamy także poprawne odpowiedzi proponowane przez CKE:

Jaki wynik miałby ChatGPT na maturze z polskiego?

Uwzględniając kryteria oceniania i wymagania egzaminacyjne oceniliśmy maturę z polskiego. Okazuje się, że narzędzie dobrze poradziło sobie z zadaniami zamkniętymi – tu nie miało większych problemów. Kłopoty pojawiły się, jednak gdy trzeba było napisać coś „własnymi słowami”. W jednym z zadań ChatGPT wykazał się całkowitą nieznajomością lektury obowiązkowej, a jego wypracowanie było zbyt krótkie, ogólnikowe i niedokończone. Zdarzało się, że narzędzie mieszało fakty lub bezpośrednio cytowały fragmenty z tekstów, co na egzaminie nie jest wskazane. Narzędzie najlepiej poradziło sobie w części: test historycznoliteracki.

  • Liczba punktów uzyskanych za część „Język polski w użyciu”: 2/10.
  • (Zad. 1: 0/1, zad. 2: 0/1, zad. 3: 0/1, zad 4: 1/2, zad 5: 1/1, zad. 6: 0/4)
  • Liczba punktów uzyskanych za część „Test historycznoliteracki”: 11/15.
  • (Zad 7.1.: 1/1, zad. 7.2.: 1/1 zad. 8: 2/2, zad. 9: 1/1, zad. 10: 2/2, zad. 11: 2/2, zad.12: 1/1, zad. 13: 0/1, zad. 14: 1/1, zad. 15: 0/1, zad. 16: 0/2)
  • Wypracowanie: 6/35.
  • Podsumowanie punktów: 19/60, czyli w zaokrągleniu 32 procent.
Trwa głosowanie...

Który przedmiot maturalny jest najtrudniejszy?

Według naszych szacunków ChatGPT zdałby więc maturę, ale raczej na słabym poziomie. Warto też zaznaczyć, że w przypadku poprawnego rozwiązania poszczególnych zadań, nie ma reguły. Na grudniowej maturze próbnej narzędzie błędnie rozwiązywało nawet zadania zamknięte.

Poradnik maturzysty. Jak przygotować się do egzaminu z polskiego?

Dla maturzystów mamy więc radę, by nie liczyć na pomoc ChatuGPT, a raczej zafundować sobie solidną powtórkę. Oto zagadnienia, które trzeba znać na maturę z polskiego:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji