Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz ulokować pieniądze na wysoki procent? Uważaj na te firmy!

Józef Lonczak, [email protected]
Niektórzy oferują nawet 12 procent rocznego oprocentowania na klasycznej lokacie, ale już przy 10 procentach rocznie, powinniśmy się zastanowić nad wiarygodnością takiej oferty.
Niektórzy oferują nawet 12 procent rocznego oprocentowania na klasycznej lokacie, ale już przy 10 procentach rocznie, powinniśmy się zastanowić nad wiarygodnością takiej oferty.
Ktoś, kto kusi nas nienormalnie wysokim oprocentowaniem lokaty, powinien dać do myślenia. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed takimi firmami. Zanim skusisz się na korzystną lokatę, sprawdź czy twoja firma nie znajduje się na "czarnej liście".

Teoretycznie wszyscy wiemy, że lokaty powinniśmy zakładać w bankach lub SKOK-ach, bo w razie kłopotów możemy odzyskać swoje oszczędności. Jednak niektórzy dają się skusić na superlokaty z superwysokimi odsetkami, oferowanymi przez firmy, które nie mają prawa takich lokat zakładać. I zaczynają się kłopoty.

Depozyty mogą przyjmować u nas tylko banki albo SKOK-i. Działają jednak także inne firmy, które oferują lokaty, ale robią to bez zezwolenia, oferując przy tym znacznie wyższe oprocentowanie lokat niż legalnie działające banki.

Korzystaj z ofert
legalnych banków i SKOK-ów

Osoby poszukujące korzystnego ulokowania swoich oszczędności powinny korzystać z oferty tylko banków i podmiotów nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Wówczas będą pewne, że ich lokaty gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny - tłumaczy Katarzyna Biela z biura prasowego KNF w Warszawie.

Takie instytucje czy firmy, które nie podlegają nadzorowi KNF, trafiają na czarną listę. Jednak klienci skuszeni wysokimi odsetkami, powierzają im swoje oszczędności, nie sprawdzając wiarygodności takich oferentów. Listę takich firm publikujemy w ramce.

Masz wątpliwości, pytaj

Ale lista ta, cały czas może się zmieniać, gdyż na rynku ciągle pojawiają się nowi chętni po nasze pieniądze. Dlatego do KNF można wysyłać zapytania dotyczące podmiotów wobec, których istnieje podejrzenie, że prowadzą działalność bez wymaganego przepisami prawa zezwolenia - najlepiej na adres [email protected]

Dziennik „Rzeczpospolita” przestrzega, że na przykład firma Flexworld z siedzibą w USA oszukała kilka tysięcy osób w Polsce i Niemczech na co najmniej kilkanaście milionów euro. Oferowała pożyczki. Warunkiem ich uzyskania był między innymi zakup akcji Flexworld Inc., inwestującego na przykład w kopalnie złota i diamentów. Spółka kusiła 60-procentową dywidendą. W 2009 roku prezes Flexworld Gordon Bartosik-Schmidt został w Polsce skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu i 100 tysięcy złotych grzywny. Na swojej stronie www twierdzi, że choć firma została zamknięta, jego „wizja żyje i każdy otrzyma swoją wypłatę”.

Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza 100 procent depozytu do wysokości 50 tysięcy euro, czyli ponad 200 tysięcy złotych dla jednej osoby. Dla małżeńskiej lokaty jest to ponad 400 tysięcy złotych. Oczywiście limitem objęte są depozyty złożone w bankach i instytucjach podlegających nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

                                       Na te firmy uważaj

Na stronie internetowej KNF (www.knf.gov.pl) znajdujemy bez trudu zakładkę „Ostrzeżenia publiczne” i tam listę firm, które nie powinny przyjmować depozytów.

Przeczytamy tam, że wymienione podmioty nie posiadają zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych, w szczególności na przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem:

* 1. Finroyal FRL Capital Limited

* 2. Flexworld Inc.

* 3. Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie

* 4. Weksel Bank, Aida System Sp. z o.o. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim

* 5. Amber Gold Sp. z o.o. z/s w Gdańsku

* 6. GoGo20 Poland

* 7. Usługi Konsultingowe Artur Swendrak - Swendrak.pl

* 8. Dormin Doradztwo Finansowo-Ubezpieczeniowe

* 9. Carwash Investment Sp. z o.o.

* 10. DOBRALOKATA Sp. z o.o.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia