Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz zdobyć środki na opłacenie drogich studiów? Nic prostszego. Studenci tego kierunku nawet nie będą musieli ich zwracać

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Studenci medycyny są uprzywilejowani, jeśli chodzi o możliwości skorzystania z kredytów na opłacenie nauki. Muszą jednak się spieszyć
Studenci medycyny są uprzywilejowani, jeśli chodzi o możliwości skorzystania z kredytów na opłacenie nauki. Muszą jednak się spieszyć 123rf.com/profile_vadimgozhda
Prezentujemy pierwsze podsumowanie porównawcze dwóch sposobów sfinansowania nauki na studiach wyższych. Tym zestawieniem, w szczególności powinni zainteresować się przyszli medycy. Jeśli jednak chcą otrzymać środki, powinni się spieszyć.

Spis treści

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) od 1998 r. jest operatorem Funduszu Kredytów Studenckich, a od 2022 r. Funduszu Kredytowania Studiów Medycznych. Do tej pory z obu źródeł finansowania nauki skorzystało już ponad 410 tys. studentów. Czym się różnią? Przede wszystkim terminem składania wniosków. W przypadku przyszłych lekarzy mają oni tylko 21 dni od rozpoczęcia semestru. Jeśli zatem semestr ruszył 2 października, to można to zrobić tylko do poniedziałku.

Przyszli medycy i lekarki mają wybór. Pozostali studenci mogą skorzystać z jednego funduszu

O ile znany od 25 lat Fundusz Kredytów Studenckich to źródło finansowania przeznaczone dla studentów wszystkich kierunków studiów, to stosunkowo nowa propozycja finansowania nauki, bo istniejąca od zeszłego roku Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych jasno określa potencjalnych beneficjentów. Nie oznacza to jednak, że FKSM to jedyne dobre rozwiązanie dla kandydatów na przyszłych lekarzy i lekarki.

System dopłat do kredytów pozwoli ukończyć studia nawet niezamożnym osobom

Fundusz skierowany do szerszej grupy odbiorców ma za zadanie wesprzeć studentów poprzez dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów udzielanych przez banki komercyjne oraz poprzez umorzenia kredytów studenckich. Z kolei przyszli medycy wybierający FKSM mogą liczyć na pełne umorzenie pożyczki, po spełnieniu określonych warunków, ponieważ w programie BGK chodzi o to, by zwiększyć liczbę lekarzy pracujących w Polsce.

Studentki medycyny i ich koledzy nie muszą ograniczać się do jednego źródła finansowania nauki

Co ciekawe, w pewnych okolicznościach możliwe jest skorzystanie z obydwu programów pomocowych. W galerii

wskazujemy, co trzeba zrobić, by było to możliwe. Jak podkreśla Emilia Niedobylska, ekspert ds. funduszy i programów rządowych BGK, Bank Gospodarstwa Krajowego buduje kapitał społeczny poprzez wsparcie edukacji, która jest kluczem do zrównoważonego rozwoju oraz poprawy jakości życia społeczeństwa.

– Wsparcie, które jest przekazywane za pośrednictwem BGK w formie dopłat do odsetek, całkowitego i częściowego umorzenia, a także poręczeń kredytów studenckich oraz kredytów na studia medyczne, wyrównuje szanse młodzieży i realizację zawodowych marzeń – komentuje Emilia Niedobylska.

Warto podkreślić, że liczba udzielonych kredytów studenckich od początku powstania FKS do 12.10.23 r. to już 408 986, a kredytów medycznych – 1775.

Ważne informacje:

  • Studentka/student, który ubiega się o kredyt na studia medyczne, powinien złożyć wniosek o kredyt w Banku Pekao S.A.
  • Do wniosku o kredyt należy dołączyć zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/pozyczanie-gotowki/kredyt-na-studia-medyczne.html
  • Semestr w zależności od uczelni rozpoczyna się w innym terminie – od tego momentu student ma 21 dni. Zgodnie z art. 115 Kodeksu cywilnego, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności prawnej przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Oznacza to, że jeżeli semestr rozpoczął się 2 października, wnioskodawca ma czas do 23 października.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz zdobyć środki na opłacenie drogich studiów? Nic prostszego. Studenci tego kierunku nawet nie będą musieli ich zwracać - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia