MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chińczycy w Kielcach. Rozmawiano o wspólnym biznesie

Marzena SMORĘDA
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski wręczył gościom z Chin jedyny w Polsce album o naszym kraju przetłumaczony na ich ojczysty język. Goście zrewanżowali się równie oryginalnym prezentem – malowaną ręcznie na jedwabiu panoramą Pekinu.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski wręczył gościom z Chin jedyny w Polsce album o naszym kraju przetłumaczony na ich ojczysty język. Goście zrewanżowali się równie oryginalnym prezentem – malowaną ręcznie na jedwabiu panoramą Pekinu. Łukasz Zarzycki
Biotechnologia i medycyna to tylko niektóre dziedziny, w których firmy i instytucje z Kielc mogą współpracować z partnerami z Z-Parku w Pekinie, którzy przyjechali w poniedziałek do Kielc na rekonesans.

4 sierpnia w Kielcach podjęto kolejną próbę sprowadzenia do stolicy regionu świętokrzyskiego chińskiego biznesu. Obie strony entuzjastycznie oceniły wzajemny potencjał w zakresie nowych technologii i bardzo liczą na podjęcie gospodarczej współpracy. O konkretach na razie jednak nie ma mowy.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski i dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego Szymon Mazurkiewicz powiedzieli na spotkaniu, że zazdroszczą Chińczykom szybkiej kolei, smacznej orientalnej kuchni i... pięknych kobiet. Chińczyków ujęło ciepłe usposobienie Polaków i dynamika, z jaką rozwija się kielecki Park. Na spotkaniu w Kieleckim Parku Technologicznym badano, czy wzajemna sympatia i zainteresowanie obu stron wspólnym biznesem tym razem przełoży się na gospodarczą współpracę.

ŚWIATOWE AMBICJE

Mocne strony Kieleckiego Parku Technologicznego prezentował Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego. - Jesteśmy młodym, ale ambitnym parkiem technologicznym. Na wzór hiszpańskiej Barcelony chcemy na obszarze o powierzchni ponad 200 hektarów w północnej dzielnicy Kielc zbudować nowoczesną dzielnicę. Widzimy tu miejsce dla chińskich przedsiębiorców, których do tej pory u nas nie ma. Liczymy jednak, że ta sytuacja się zmieni – mówił na spotkaniu.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, podkreślił, że miastu bardzo zależy na współpracy z Chinami i dlatego od 12 lat, czyli za jego prezydentury, osobiście dba o nawiązywanie dobrych relacji z tym krajem.

– Od ośmiu lat Kielce mają nawet oficjalne biuro w Pekinie, a od dwóch lat podpisaną z chińskim miastem Youyao umowę o współpracy. Zależy nam na obrocie nowych technologii. Od naszych chińskich partnerów możemy się bardzo wiele nauczyć, ale jak się okazuje, możemy też w wielu dziedzinach współpracować. Myślę, że możemy to robić na wielu płaszczyznach, choćby naukowej i biznesowej – mówił prezydent. Według prezydenta służy temu między innymi udział chińskich firm w wystawach, które odbywają się w Targach Kielce oraz organizowane co roku targi chińskie.

– Widzę duże szanse na współpracę. Obserwowałem ten kraj także osobiście podczas trzech moich wizyt w tym kraju. Na marginesie muszę dodać, że zazdroszczę im szybkiej kolei, smacznej kuchni i pięknych kobiet – powiedział prezydent Lubawski.

SZANSA W MEDYCYNIE?

Podczas wizyty goście zachwyceni byli ciepłym przyjęciem ze strony Polaków, a także świeżym powietrzem i zielenią, na którą zwrócili uwagę, zwiedzając miasto. Podkreślili, że według nich, kielecki park prowadzi dobrą politykę i bardzo chętnie chcieliby się tu uczyć i nabywać doświadczeń w każdej dziedzinie. Podkreślili szansę na szeroką współpracę.

- Zależy nam szczególnie na współpracy dotyczącej tworzenia i rozwoju nowych technologii. Chcielibyśmy kooperować z podmiotami zajmującymi się między innymi biotechnologią oraz medycyną, ale jesteśmy otwarci także na inne propozycje – mówił Zhang Maosheng, komisarz Komitetu Administracyjnego Parku Naukowego Zhongguancun.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia