Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężkie czasy dla oszczędzających. Do lokaty trzeba będzie dokładać?

Zbigniew Biskupski AIP
Tomasz Czachorowski
Wróciła inflacja. Dopóki nie wzrosną stopy procentowe NBP, nie ma co liczyć na wyższe oprocentowanie lokat. Oszczędzanie jest tym trudniejsze.

Upubliczniony w minionym tygodniu zapis styczniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej dowodzi, że bardziej prawdopodobne jest pozostawienie stóp procentowych NBP w obecnej wysokości co najmniej przez cały 2017 r. niż ich podwyżka.

Jednocześnie w styczniu mieliśmy do czynienia z nadspodziewanie wysokim skokiem inflacji. Tu z kolei eksperci nie pozostawiają złudzeń, że przynajmniej w ciągu trzech, czterech najbliższych miesięcy ceny detaliczne będą rosły. I jeśli nawet latem inflacja wyhamuje (co zgodnie prognozują wszyscy), to i tak wciąż będzie na poziomie około 2 proc.

Dla oszczędzających Polaków nie są to dobre wiadomości. Już w ubiegłym roku trudno było zarobić na odsetkach. Być może dlatego z lokat bankowych co miesiąc oszczędzający wycofywali miliard złotych. Jednak w ostatnich tygodniach 2016 r. pieniądze te znów zaczęły wracać na lokaty. Co zrobić, by inflacja nie zjadała wszystkich odsetek, ba - by na lokatach nie tracić?

Obejrzyj:
Posłowie mają pomysł jak ułatwić życie kierowcom. Co proponują zmienić i jakie są na to szanse?

Choć w ofercie znajdziemy wiele propozycji, które gwarantują oprocentowanie nawet 4 proc. liczone w skali rocznej (Idea Bank), to są zwykle chwyty marketingowe, które mają wzbudzić nasze zainteresowanie ofertą. Zresztą tym wnikliwiej powinniśmy ją przeanalizować, by nie wpaść w pułapkę. W przypadku przywołanej lokaty oprocentowanie na poziomie 4 proc. gwarantowane jest przez dwa miesiące. Jeśli po upływie tego terminu lokaty z banku nie zabierzemy, automatycznie się ona odnowi na kolejny okres, ale wówczas umowa o lokatę odnowi się z oprocentowaniem w wysokości 0,05 proc.!

Nie - dla automatycznego odnowienia

Jedna z kluczowych zasad, których oszczędzający na lokatach powinni się trzymać, brzmi: „Nie pozwalaj na automatyczne przedłużenie lokaty” - radzi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, który przygotował poradnik ułatwiający optymalizowanie zarabiania na lokatach. - Gdy założymy lokatę z atrakcyjnym oprocentowaniem, to zwykle po jej zakończeniu albo dostaniemy pieniądze z powrotem na konto, albo przedłuży się ona na gorszych warunkach. Dlatego zawsze, jeśli pada pytanie o automatyczne odnowienie depozytu, najlepszym rozwiązaniem jest, aby pieniądze wróciły na nasze podstawowe konto. W przeciwnym razie możemy zapomnieć o lokacie i przez wiele miesięcy uzyskiwać niskie odsetki - radzi Sadowski.

Bądź w banku wciąż nowym klientem

Według analityka Expandera pierwsza zasada, którą powinien stosować każdy, kto chce lokować oszczędności na lokatach, brzmi: „Bądź ciągle nowym klientem”. - W dzisiejszych czasach trzymanie pieniędzy tylko w jednym banku jest zupełnie nieopłacalne. W takim przypadku mamy niewielkie szanse na uzyskanie oprocentowania przekraczającego 2 proc. w skali roku - wyjaśnia Jarosław Sadowski. - Najbardziej opłaca się natomiast cięgle przenosić pieniądze z banku do banku. Nowi klienci mogą bowiem liczyć na specjalne warunki. Dla przykładu, z czteroprocentowej lokaty w Idea Banku na dwa miesiące można skorzystać tylko raz w życiu. Nie jest nawet wymagane zakładanie konta, ale gdy lokata dobiega końca, trzeba poszukać innej opcji z promocyjnym oprocentowaniem.

Czytaj też:
Osoby, które kredyt we frankach zaciągały w 2017 roku są w sytuacji niemal beznadziejnej. Płacą, a dług im rośnie

Jeśli uzyskanie atrakcyjnej lokaty wymaga założenia konta, najlepiej nie otwierać wspólnego rachunku z małżonkiem. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z promocji oddzielnie. - Zdarza się również, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko na tzw. nowe środki. Posiadając w banku jedno konto, po krótkim czasie stracimy promocję. Najlepiej więc otworzyć dwa rachunki, dla obojga małżonków. Najpierw oszczędności mogą być na koncie jednego z nich, a po zakończeniu promocji można je przelać na drugie, aby ponownie były traktowane jako nowe środki. W ten sposób możemy korzystać z promocji przez wiele miesięcy - radzi analityk Expandera.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ciężkie czasy dla oszczędzających. Do lokaty trzeba będzie dokładać? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia