Z tej okazji w Małej Sali Senatu Politechniki Świętokrzyskiej odbyła się wczoraj specjalna uroczystość. Wśród gości znaleźli się byli pracownicy fabryki, przedstawiciele władz miasta oraz współpracujących z nią instytucji. Uroczystość otworzył rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Stanisław Adamczak, podkreślając przy okazji jak bardzo SHL przyczyniła się do powstania w naszym regionie uczelni technicznej. To właśnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę sprawiło, że utworzona została obecna Politechnika Świętokrzyska. Jak podkreślił rektor, wielu inżynierów SHL i jej byłych pracowników postanowiło zostać wykładowcami na uczelni, co jeszcze bardziej zacieśniło kontakty pomiędzy instytucjami.
Po krótkim wykładzie inżyniera Włodzimierza Pasternaka, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego 90-lecia SHL, który przypomniał historię zakładu, głos zabrał doktor inżynier Zdzisław Zając, wieloletni pracownik i dyrektor techniczny fabryki. Przybliżył on słuchaczom historię tłocznictwa i zmiany technologiczne, jakie zachodziły w tym zakresie podczas 90 lat działalności fabryki. Nawiązał również do wymagań, jakie stawia współczesny przed tłocznictwem współczesny, konkurencyjny rynek.
- Całe życie zawodowe spędziłem w fabryce SHL. Pracowałem tam od 1955 do 1991 roku. To bardzo udany okres, który dał mi satysfakcję, szczególnie w sferze zawodowej, były też pewne sukcesy – opowiadał nam o atmosferze pracy w zakładzie inżynier Józef Gorzelak, wieloletni kierownik matrycowni i koordynator modernizacji tego wydziału. – Do firmy trafiłem zaraz po ukończeniu Politechniki Gdańskiej, Przez te kilkadziesiąt lat zakład bardzo się zmienił, wprowadzano liczne nowoczesne rozwiązania technologiczne. W latach 60-tych nastąpił inten-sywny rozwój, rozpoczęła się produkcja narzędzi karoseryjnych i wytłoczek.
Produkowaliśmy części dla wielu fabryk samochodowych w kraju i za granicą. Atmosfera w pracy była bardzo dobra, a przyjaźnie i kontakty z innymi pracownikami przetrwały do tej pory – dodał. Szkoda, że SHL nie udało się wyprodukowac... pralki automatyczne. Powstał nawet prototyp, ale nie został wdrozony do masowej produkcji. Ambitne plany spełzły na... Gosi, pralce wirowej z wyżymaczką, chociaż nie zdobyla ona znamiona kultowości marki, jaką bez wątpienia posiadła Frania.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?