MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co grozi za odrzucenie propozycji pracy złożonej przez Powiatowy Urząd Pracy? Bezrobotny może na tym wiele stracić

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Odrzucenie oferty pracy złożonej przez PUP wiąże się z pozbawieniem statusu osoby bezrobotnej na ustalony przepisami okres czasu
Odrzucenie oferty pracy złożonej przez PUP wiąże się z pozbawieniem statusu osoby bezrobotnej na ustalony przepisami okres czasu Tomasz Czachorowski / Polska Press
Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędach pracy mają obowiązek przyjmowania ofert pracy lub innych środków pomocy określonych przez prawo. W przypadku odrzucenia, konieczne jest podanie konkretnych argumentów. Jeśli wyjaśnienie jest niewystarczające, urzędnicy mogą nałożyć dotkliwą karę.

Spis treści

Działania aktywizacyjne prowadzone przez tzw. pośredniaki mają na celu zaoferowanie bezrobotnym odpowiedniej pracy. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia, „odpowiednia praca” to taka, do której dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje, zdrowie, a także doświadczenie zawodowe. UP dopuszcza też możliwość przejścia dodatkowych szkoleń lub kursów w celu wykonywania danego zawodu.

Dodatkowo łączny czas dojazdu i powrotu z takiej pracy nie powinien przekraczać 3 godzin dziennie. Urzędnicy zobowiązani są zatem do przedstawiania osobom bezrobotnym ofert spełniających powyższe wymogi.

Co po odmowie przyjęcia pracy z PUP?

Osoba bezrobotna, która odmówi przyjęcia odpowiedniej pracy, zostanie pozbawiona statusu bezrobotnego. Oznacza to utratę wielu korzyści, takich jak dostęp do pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego, szkoleń, ubezpieczenia zdrowotnego czy zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 1304,10 zł brutto.

Po złożonej odmowie następuje pozbawienie statusu bezrobotnego na okres:

  • 120 dni – po pierwszej odmowie,
  • 180 dni – po drugiej odmowie,
  • 270 dni – po trzeciej i kolejnej odmowie.

Odmowa przyjęcia skierowania, tłumaczona innym wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym, nie stanowi usprawiedliwienia. Ustawa przewiduje jednak okoliczności, które usprawiedliwiają brak zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia oraz chronią przed wyrejestrowaniem – wyjaśnia Zielona Linia.

Odmowa pracy z PUP – kiedy nie grozi utrata statusu bezrobotnego?

Istnieje kilka sytuacji, gdy PUP mimo odmowy przyjęcia odpowiedniej pracy, nie nałoży na nas kary. Bezrobotny nie straci swojego statusu w sytuacji, gdy:

  • odmówił ze względu na stan zdrowia – przeciwskazania zdrowotne do podjęcia pracy pozwalają na odrzucenie oferty z PUP. Należy jednak pamiętać o dostarczeniu odpowiedniego zaświadczenia od lekarza;
  • opiekuje się dzieckiem – zwolniona z tego obowiązku jest także matka dziecka, w czasie, gdy przysługiwałby jej zasiłek macierzyński. Ojciec chroniony będzie w przypadku śmierci matki dziecka lub porzucenia dziecka przez matkę.

Jak dodaje Zielona Linia, statusu nie utraci też bezrobotny, który „w okresie nie dłuższym niż 10 dni przebywa za granicą lub pozostaje w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, jeżeli o zamierzonym pobycie za granicą lub pozostawaniu w sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia zawiadomił powiatowy urząd pracy”.

Czym jest indywidualny plan działania PUP?

Indywidualny plan działania to pomoc dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz możliwości osoby bezrobotnej z uwzględnieniem jej doświadczenia, wykształcenia, a także możliwości podjęcia pracy. W przypadku osób zarejestrowanych w urzędzie przez co najmniej 180 dni opracowanie IPD będzie obowiązkowe.

Przygotowany przez urząd pracy plan określa między innymi:

  • działania możliwe do realizacji w ramach pomocy danej osobie,
  • działania planowane do realizacji przez bezrobotnego w celu znalezienia pracy,
  • terminy realizacji danych działań,
  • liczbę i terminy konsultacji z doradcą zawodowym lub pośrednikiem pracy,
  • termin oraz warunki zakończenia realizacji opracowanego planu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co grozi za odrzucenie propozycji pracy złożonej przez Powiatowy Urząd Pracy? Bezrobotny może na tym wiele stracić - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia